Apartament z widokiem na park od Mikołajska Studio

Najnowsza realizacja Mikołajska Studio to zdecydowane przeciwieństwo architektonicznego efekciarstwa. W krakowskim apartamencie panuje ciepła, bezpretensjonalna atmosfera, będąca efektem doskonałego wyczucia przez architektki osobowości właścicielki. Choć finalny efekt jest bardzo oryginalny, prace koncepcyjne nad zastanym układem nie należały do najłatwiejszych, w grę wchodził bowiem nietypowy plan mieszkania. 

Mikołajska studio i apartament z widokiem na park

Apartament o powierzchni prawie stu metrów, znajdującym się w pobliżu Parku Kościuszki w Krakowie, miała zamieszkać matka ze studiującą córką i psem. Właścicielki, zorientowane w bieżących trendach, oczekiwały od projektu elegancji, bezpretensjonalnej prostoty i lekkości – mówi Krystyna Mikołajska z pracowni architektonicznej Mikołajska Studio.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - regał na książki w salonie

Obie panie zgodnie wybrały paletę neutralnych szarości i kolorów ziemi. Zależało im również na wprowadzeniu kilku kolorowych akcentów: stąd pomysł na niebieski fotel w salonie, błękitne stoliki nocne w sypialni, czy żółtą szafkę pod umywalką w łazience córki. Wnętrza subtelnie podkreślone kolorem zyskały dzięki temu zabiegowi pożądaną dynamikę i nową osobowość.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - pies w salonie

Apartament na rzucie wydłużonego prostokąta

Największym wyzwaniem dla architektek był układ apartamentu, stworzony na rzucie wydłużonego prostokąta, z wejściem pośrodku dłuższego boku. Przemyśleń wymagała także duża liczba okien. Choć zwykle to bardzo pożądana cecha we wnętrzach, w tym przypadku ściany poprzecinane w wielu miejscach oknami utrudniały swobodne operowanie funkcjami lub możliwość przesunięcia ścian.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - salon z drewnianą podłogą

Pierwotnie w 98-metrowym mieszkaniu przewidziana była duża sypialnia z własną łazienką, salon z aneksem i garderoba, dwa 7-metrowe pokoje dziecięce, tak małe, że nie było w nich miejsca na normalnej wielkości szafę oraz łazienka. Tak zaaranżowane wnętrze aż prosiło się o zmiany! Architektki z Mikołajska Studio zaproponowały więc nowy układ funkcjonalny.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - jadalnia

Podczas poprzedzającej powstanie projektu rozmowy właścicielka wspominała, że córce przydałoby się więcej miejsca do nauki i wizyt gości – opowiada Ida Mikołajska. – Właśnie jej miała przypaść w udziale duża sypialnia. Dwa malutkie pokoiki przekształciłyśmy na sypialnię z toaletką i dużą szafą. Z uwagi na niezwykle wąski układ pomieszczenia zastosowałyśmy nietypowy zabieg, łóżko zajmuje teraz całą szerokość pomieszczenia.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - wyspa w kuchni

Problematyczne obejście miejsca do spania rozwiązałyśmy wprowadzając dwie pary drzwi – każde po innej stronie łóżka. W tak długim i dość wąskim w proporcjach mieszkaniu znalazło się miejsce na wiele ukrytych miejsc do przechowywania. Dzięki układowi oraz neutralnej formie nie widać w mieszkaniu dużych szaf. Innym rozwiązaniem, z którego jesteśmy dumne, jest nowoczesne okrągłe lustro w łazience młodszej domowniczki.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - sypialnia

Umywalka na ścianie z oknem

Aby mogło znaleźć się za umywalką na ścianie z oknem, zaproponowałyśmy zawieszenie go na szynie. Powierzchnie ścian między oknami zostały zagospodarowane maksymalnie, ale z właściwą lekkością i finezją. Trafiły tam m.in. regały na książki i ażurowe geometryczne kwietniki oraz sprzęt multimedialny. Wykorzystano każdy centymetr, dbając jednocześnie, by przestrzeń nie była zbyt przeładowana.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - okrągłe lustro w łazience

Realizacji zdecydowanie sprzyjał stosunkowo wysoki budżet, pozwalający na zastosowanie w pełni zindywidualizowanych rozwiązań i materiały z wyższej półki. Najnowszym projektem Mikołajska Studio po raz kolejny udowodniło swoją perfekcję w poszukiwaniu twórczych rozwiązań i dbałości o każdy detal. Wszystko to w spajającym rodzinę klimacie pracowni, prowadzonej przez utalentowane kobiety, dwa pokolenia Mikołajskich – Krystynę i Idę.

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - fotel z podnóżkiem w salonie

Pracownia Mikołajska Studio

Autorskie biuro Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Pracownia specjalizuje się w projektach wszelkiego typu wnętrz, dla klientów indywidualnych i firm. Zobaczcie projekt biura Mikołajska Studio, za który pracownia zdobyła nagrodę European Property Awards 2019.

Zobacz również: Transformacja apartamentu w Paryżu | Apartament w stylu nowojorskim

Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - jasne meble w salonie
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - łazienka
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - armatura w łazience
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - stolik w sypialni
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - duże łóżko w sypialni
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - tapeta w geometryczne kształty w sypialni
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - regał na książki
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - umywalka w łazience
Apartament z widokiem na park Kościuszki w Krakowie projektu Mikołajska Studio - szafa w przedpokoju
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter