Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

Boom inwestycyjny przynosi wiele projektów, ale nie zawsze dobrze wpasowanych w otoczenie, co szczególnie boli w przypadku miejscowości wypoczynkowych. Wyznacznikiem nowej jakości zabudowy w kurortach ma szansę stać się projekt planowany w Szczyrku – Apartamenty XYZ. Trzy bryły, każda z odrębną filozofią na funkcjonowanie to projekt WXCA, jednej z najczęściej nagradzanych w ostatnim czasie pracowni.

Apartamenty XYZ w Szczyrku

Apartamenty XYZ – czy aby na pewno to określenie inwestycji? A może deweloper tymczasowo tak opisuje projekt? – To pełna nazwa kompleksu apartamentowo-hotelowego – zapewnia Marcin Grzybowski, prezes spółki Złoty Widok, która wybuduje apartamenty w Szczyrku. By ją zrozumieć, musimy cofnąć się do pomysłu, czym w ogóle ma być inwestycja i połączyć to z lokalnymi uwarunkowaniami.  W Szczyrku miejscowy plan zagospodarowania ogranicza wysokość i wielkość zabudowy. Powstawać mogą głównie kameralne budynki. Dlatego na działce przy głównej ulicy, tuż przy dolnej stacji kolei na Halę Skrzyczeńską, powstaną 3 budynki, ale połączone w jeden kompleks.

Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

Aktywność, rodzina, relaks w XYZ

X – to budynek zlokalizowany od ulicy, umiejscowienie samo narzuca więc funkcje. Ma być aktywnie, eXtreme. To tu toczyć się będzie gwarne życie turystów. Na wyższych piętrach zaplanowano apartamenty, na parterze restaurację apres ski. Restauracja ma być połączeniem przestrzeni, gdzie można zjeść, kawiarnią i … coworkingiem w jednym.

Młode, aktywne pokolenie tzw. cyfrowych nomadów łączy życie prywatne z pracą. Chcemy odpowiedzieć na te potrzeby i stworzyć miejsce, w którym będą mogli odpocząć po jeździe na nartach czy rowerze, a jednocześnie w razie potrzeby popracować – wyjaśnia Marcin Grzybowski.

Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

Deweloper od początku postawił na jakość zarówno architektury, jak i dokładne przemyślenie funkcji w inwestycji. By wyłonić najlepszą koncepcję, zorganizował konkurs. Wygrała jedna z najciekawszych pracowni młodego pokolenia w Polsce – warszawskie biuro WXCA. Ostatnie lata to dla architektów z WXCA prawdziwe pasmo sukcesów, m.in.: zwycięstwo w konkursie na Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli, Bulwary Wiślane w Warszawie, , Pawilon Polski na Expo w Dubaju 2020, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. W październiku tego roku pracownia otrzymała 3 nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2019 w Mińsku, w tym 2. miejsce w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki dla projektu planowanego w Szczyrku.

– Tak doskonałe zaplanowanie kompleksu było możliwe, dzięki zaangażowaniu inwestora – przyznaje Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA. – Od początku wspólnie zastanawialiśmy się, jak stworzyć innowacyjny hotel, wpasowany idealnie w niewielką działkę, z poszanowaniem dla malowniczego otoczenia – dodaje.

Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

Apartamenty XYZ – Y jak „You”

Z części aktywnej zlokalizowanej od ulicy, goście przenosić się będą do coraz bardziej wyciszonych stref. Im bliżej stoku i góry, tym spokojniej. Środkowy budynek to część dedykowana tym, którzy chcą odpocząć z rodziną. – Y jak „You” ma być strefą mniej gwarną. Tu odpoczywamy. W tej części kompleksu zaplanowaliśmy apartamenty, ale też taras z ogrodem na dachu oraz salę zabaw dla dzieci – opowiada Marta Sękulska-Wrońska.

Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

I najbardziej cofnięty od ulicy trzeci budynek Z – czyli Zen, ma pomagać w pełni się wyciszyć i zrelaksować. Znajdzie się tu basen z panoramiczną szklaną ścianą i widokiem na stok narciarki, strefa z sauną, leżaki. Na zewnętrza zaś miejsce na rodzinne czy firmowe ogniska i pikniki.

Wszystkie trzy budynki będą połączone. Utworzą wrażenie sąsiadujących ze sobą stoków górskich poprzez charakterystyczne krzywizny dachów i naturalny kolor elewacji. W sumie powstanie tu 30 apartamentów, które sprzedawane będą inwestorom indywidualnym. Budowa ma ruszyć wiosną 2020 r. Turyści wypoczną w Apartamentach XYZ już od sezonu letniego 2022 r.

Nowe oblicze architektury w kurortach

– Apartamenty XYZ to nowe otwarcie w estetyce zabudowy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk. Tak przemyślane projekty w Polsce w ostatnich latach praktycznie nie powstają – przyznaje Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl.

Według danych portalu, nad morzem i w górach w trakcie budowy jest obecnie ok. 100 inwestycji. To zarówno budynki apartamentowe, jak i klasyczne hotele. Wiele z nich jak przyznaje Marlena Kosiura powstaje szybko, na fali boomu, mało który z deweloperów przywiązuje wagę do jakości architektury czy bryły budynku.

Apartamenty XYZ w Szczyrku projektu pracowni WXCA

Szczyrk potrzebuje dobrych projektów. Przez wiele ostatnich lat w miejscowości niewiele się budowało. Powstawały nowe obiekty noclegowe, kilka budynków apartamentowych oddała m.in. spółka Złoty Widok, ale to wciąż za mało. Odkąd Słowacy z Tatry Moutain Resort zaczęli tu inwestować w całoroczną infrastrukturę na stokach Skrzycznego i w Solisku, unowocześniając trasy narciarskie i budując rowerowe, kurort znów stał się modny. Niestety rozwój bazy noclegowej oraz zaplecza usługowego i restauracji dopiero rusza. Apartamenty XYZ i usługi jakie dostarczy kompleks wyznaczą niewątpliwie dość wysoką poprzeczkę. Oby inni deweloperzy na wybrzeżu i w górach także poszli tą drogą.

Pracownia WXCA

WXCA jest pracownią architektoniczną oferującą szeroko pojętą obsługę Inwestora. Począwszy od konsultacji programowych, poprzez projektowanie: urbanistyczne, architektoniczne, inżynierię, aż do obsługi realizacji, projekt wnętrz i architekturę krajobrazu. Ich najważniejszym celem jest sprostanie oczekiwaniom Inwestora, zapewnienie mu kompleksowej obsługi przy realizacji zamówienia. Bacznie śledzą kierunki zmian na rynku budownictwa, sprawnie reagują na potrzeby Inwestorów i oferują możliwości realizacji całego lub częściowego pakietu usług projektowych.

Zobacz również: Projekt domu z antresolą | Tiny House ukryty w drzewach

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter