Trendy i inspiracje w aranżacji dekoracji okiennych

Rolety, żaluzje, zasłony – ich zadaniem jest chronić pomieszczenie przed nasłonecznieniem, a prywatność mieszkańców przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Ale walory użytkowe to przecież nie wszystko – nie bez powodu nazywa się je dekoracjami okiennymi. I tak jak inne elementy wystroju wnętrza, tak i one podlegają modowym tendencjom, których kolejne odsłony poznajemy co sezon. A jak nasze okna będą się nosić tego lata? Poznajmy 5 najgorętszych trendów w aranżacji dekoracji okiennych.

Trend Art Déco

Styl, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii mody, jest niegasnącym źródłem inspiracji. Dziś – w 100 lat od powstania – znów święci triumfy. Luksus w swej najbardziej szlachetnej odmianie, dbałość o detal i szacunek do geometrii są ponadczasowe. A w najbardziej modnych wnętrzach nie może zabraknąć innych wyznaczników tego stylu: mosiężnych elementów, złoceń, marmuru i mięsistych tkanin. Te ostatnie okrywają nie tylko zaoblone fotele czy sofy, ale występują też w roli ciężkich zasłon, przy których najlepiej sprawdzą się tradycyjne karnisze. Marka Marcin Dekor ma w swojej ofercie kolekcję Residence, której klasyczne linie i zaokrąglone zdobienia o finezyjnych liniach będą idealnym dopełnieniem welwetowej zasłony w barwie butelkowej zieleni czy głębokiego burgundu.

Aranżacja dekoracji okiennych w pokoju dziennym z brązowymi zasłonami

Modna retro geometria 

Ten nurt w aranżacji dekoracji okiennych wziął się z nostalgii. Z tęsknoty za tym, co znane – stąd pierwiastek retro – i proste – w rozumieniu ukłonu w stronę geometrii oraz stosowania color blocking. Do tego wszechobecne pastele przywodzące na myśl czasy dziecięcej beztroski i sztuczne tworzywa z zabawnym, bo zamierzonym efektem kiczu. A jak ta urzekająca stylistyka przekłada się na dekoracje okienne? Na pewno warto pomyśleć o prostocie, która dominuje w katalogu Basic tkanin roletowych Marcin Dekor, w połączeniu z mocnym akcentem wykończenia karnisza w stylu kolekcji Black&White.

Aranżacja dekoracji okiennych w pokoju dziennym z szarymi roletami

Aranżacja inspirowana podróżami

Motyw przewodni – podróże, ale rozumiane zdecydowanie bardziej jako wędrówka z plecakiem niż w wersji przewidywalnego all inclusive. Do mieszkań trafiają pod postacią wyrazistych wzorów tkanin czy  ręcznie robionych ozdób typowych dla kultur dalekich lądów. Na poziomie architektury styl ten przekłada się na tendencje do stosowania przestronnych przeszkleń, które stanowią wnętrzarski synonim okna na świat. Stylistycznie świetnie zagrają tu drewniane, szerokie żaluzje, ale pamiętajmy też o funkcjonalności. Przy tak dużych powierzchniach, wygodę użytkowana zapewni nam technologia, jak sterowane automatycznie rolety Shadows Club czy rolety rzymskie z napędem elektrycznym wykonane a naturalnych materiałów.

Aranżacja dekoracji okiennych w salonie z fioletowymi zasłonami

Raw – surowa stylistyka

Surowość – termin, który sytuuje się na przeciwległym biegunie stylów do mocno dekoracyjnego wzornictwa. Co nie znaczy, że ustępuje mu pola. Wręcz przeciwnie, operując diametralnie innymi środkami, świetnie sobie radzi w wyścigu trendów. Ta stylistyka nie sili się na zdobienia czy dopracowane wykończenia, bo jej atutem jest naturalność materiału i prostota formy. Znajdziemy ją  w pofabrycznych loftach, gdzie pierwsze skrzypce gra trio: beton, metal i szkło. Okna najchętniej też pozbawiono by tu wszelkich dekoracji, ale to mało funkcjonalne rozwiązanie.  Alternatywą będą więc naturalne materiały w stonowanych barwach wraz z minimalistycznymi karniszami ze szczotkowanej stali z kolekcji Square Line albo systemami panelowymi z tkanin screenowych z katalogu Shadows Club Premium.

Aranżacja dekoracji okiennych w salonie z ogromnymi oknami i szarymi roletami

Harmony

I w końcu trend, nie-trend. Harmony nawołuje do życia w zgodzie ze sobą i z rytmem przyrody, co nie jest w istocie niczym nowym. Ale w czasach nadmiaru – informacji, bodźców, obrazów i dźwięków – nabiera zupełnie nowego wymiaru. To otaczanie się kojącą naturą, tak by nic nie rozpraszało nas podczas podróży w głąb siebie. W harmonijnych wnętrzach na pewno nie zabraknie więc stonowanych kolorów ziemi i naturalnych tkanin, choć – co ciekawe – w ucieczce od technologicznego zgiełku pomaga… technologia. Zasłony zawieszone na karniszach elektrycznych, to rozwiązanie, które sprzyja odpoczynkowi, a dzięki materiałom typu Blackout – przy zastosowaniu systemu roletowego z prowadnicami bocznymi Marcin Dekor – osiągniemy maksymalne zaciemnienie pomieszczenia. A co za tym idzie to, czemu hołduje stylistyka Harmony – pełen spokój.

Sypialnia z dużym łóżkiem i białe rolety w oknach - aranżacja dekoracji okiennych Jadalnia połączona z kuchnią i ciemne rolety w oknach Salon z dużymi oknami i ciemnymi zasłonami Aranżacja dekoracji okiennych - salon z granatowymi zasłonami Widok z góry na salon z ogromnymi oknami i ciemnymi roletami Salon z zasłonami w kolorze zielonym Aranżacja dekoracji okiennych - duży salon z ciemnymi zasłonami Jadalnia połączona z kuchnią z jasnymi zasłonami Aranżacja dekoracji okiennych - zasłony w kolorze burgundowym Aranżacja dekoracji okiennych - granatowe zasłony Sypialnia w beżowych kolorach z dużym łóżkiem Salon połączony z jadalnią z podłogą w kolorze niebieskim

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter