Aranżacja mieszkania z motywami steampunk

Nie każdy wie, co kryje się za pojęciem steampunk. Jednak każdy na pewno pamięta fantastyczne filmy przygodowe takie jak Sherlock Holmes, Miasto zaginionych dzieci, Planeta Skarbów czy Złoty Kompas. A to już naprowadza nas na właściwe tory, czyli stylistykę nawiązującą do XIX wieku i rewolucji przemysłowej. Maszyny parowe i detale: stal, miedź, szkło i drewno, sterowce czy koła zębate zegarów zyskują na popularności już nie tylko w kulturze. Zostają z powodzeniem wykorzystywane do aranżacji i dekorowania mieszkań, nadając im ekstrawagancki klimat.

Jak określić steampunk?

Steampunk jest nurtem fantastyki sięgającym do korzeni literatury science fiction. Jego głównymi przedstawicielami są Juliusz Verne, Herbert George Wells i Mark Twain. Ale także sięgającymi do epoki wiktoriańskiej, XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i gotyckiego horroru. Początkowo styl ten pojawiał się głównie w powieściach z nurtu fantastyki, prezentujących alternatywne wersje historii i opisujących wynalazki, które nigdy nie powstały.

Steampunk oprócz literatury zadomowił się również w innych branżach, takich jak moda, kino, muzyka czy design. To styl, który zachwyca, gwarantuje oryginalność i indywidualność w danym wnętrzu. Podoba się wszystkim, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań stylistycznych, łączących XIX-wieczną erę industrialną z nowoczesnością i loftową surowością. Wymaga sporo pracy i kreatywności, lecz jest to cena za zapierający dech w piersiach efekt.

Salon w mieszkaniu w Łodzi projektu pracowni 3DProjekt w stylu steampunk

„Sen przeszłości o przyszłości”

 Styl steampunkowy gloryfikuje przeszłość, lecz odnosi się także do nowoczesności i loftowej surowości. Podstawą tego stylu jest łączenie kontrastów. Akcenty kolorystyczne powinny być ciemne i mroczne, bazować na odcieniach bordo, brązu czy butelkowej zieleni. Charakterystycznym połączeniem jest zestawienie czerni z czerwienią i metalami takimi jak stal czy miedź. Efektowne jest także wykorzystanie materiałów charakterystycznych dla stylu industrialnego.

To m.in. cegły czy surowego betonu wraz z meblami wykonanymi z drewna i skóry. Stworzenie wnętrza inspirowanego tą stylistyką nie jest zadaniem łatwym. W celu zaaranżowania łódzkiego mieszkania z dodatkiem elementów steampunkowych, właściciel zwrócił się do pracowni 3DPROJEKT architektura.

Duży pokój w mieszkaniu w Łodzi projektu pracowni 3DProjekt w stylu steampunk

„Steampunk jest stylem, który nieczęsto mamy szansę wykorzystać w projektach realizowanych dla naszych klientów, ze względu na jego ekstrawagancką formę. Natomiast jest on niezwykle poetycki i dzięki temu cieszy się uznaniem osób, które lubią niekonwencjonalne rozwiązania w aranżacjach. Jednak sięgając po tak charakterystyczną stylistykę, należy pamiętać, że bardzo łatwo w niej o przesadę, dlatego postawiliśmy na subtelne i wyważone akcenty steampunkowe. W przypadku łódzkiego mieszkania mieliśmy okazję projektować wnętrze dla osoby, która jest miłośnikiem industrialu, ale otwartej na ekstrawaganckie rozwiązania. Zaproponowaliśmy więc rozwinięcie tego stylu o elementy steampunku. Sięgnęliśmy głębiej, do podstaw stylistyki industrialnej. Czyli właśnie do czasów rewolucji przemysłowej, aby uniknąć nudy i oczywistych rozwiązań” – mówi Izabela Markowska z 3DPROJEKT architektura.

Przedpokój w mieszkaniu w Łodzi projektu pracowni 3DProjekt w stylu steampunk

Przedmioty z duszą

 Stylizowane zegary, lampy czy patynowane wykończenia – to tylko niektóre elementy wykorzystywane do stworzenia steampunkowego klimatu. Chcąc w ten sposób zaaranżować mieszkanie, powinniśmy się przygotować na wydatki. Meble i akcesoria utrzymane w tej stylistyce to cenne zdobycze, a w tworzenie przedmiotów w tym stylu angażują się artyści i nieprzeciętni rzemieślnicy z całego świata, tworząc fantastyczne przedmioty sztuki użytkowej, takie jak:

  • zegary oraz ich widoczne mechanizmy z charakterystycznymi metalowymi wykończeniami,
  • stare lustra, które nadają klimatu pomieszczeniom,
  • stylizowane grzejniki,
  • meble wykonane z patynowanej brązowej skóry o awiacyjnych kształtach i charakterystycznym nitowaniem na przeżyciach,
  • drewniane meble z pordzewiałymi elementami wykończeniowymi – masywne, wykonane z drewna z widocznym usłojeniem.Sypialnia w mieszkaniu w Łodzi projektu pracowni 3DProjekt w stylu steampunk

Chcąc zaaranżować własne mieszkanie w stylu steampunk, warto zapoznać się z rycinami, fotografiami czy rysunkami przedstawiającymi XIX-wieczne laboratoria, biblioteki, apteki, pracownie, czy panoramy XIX-wiecznych miast. Dzięki temu znajdziemy inspiracje dla aranżacji własnego, niepowtarzalnego wnętrza. Reszta pozostaje w rękach architektów.

Obraz w mieszkaniu w Łodzi projektu pracowni 3DProjekt w stylu steampunk

Warto podkreślić, że wielbiciele stylu steampunk często podejmują się tworzenia oryginalnych mebli i innych akcesoriów, poddając je licznym modyfikacjom. Wywodzi się to po części z popularnego w dzisiejszych czasach hasła „Do-It-Yourself”. Jeżeli nie macie w sobie duszy „majsterkowicza”, nic nie szkodzi. W przypadku mieszkania w Łodzi, architekci z 3DPROJEKT współpracowali z zakładem rzemieślniczym, w którym ręcznie wykonano przesuwny regał ze stali i dębiny. Zamocowano go na metalowych szynach, na którym zawisł charakterystyczny dla stylu steampunkowego zegar.

Ta łódzka pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów. Jednym z nich jest Fan-Cy-House, czyli dom inspirowany wiatrakiem!

Zobacz również: Salon dla potrzebujących wypoczynku | Jak tanio urządzić balkon? Pomysły i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter