Już od wejścia do domu chcemy czuć się dobrze i robić wrażenie na gościach. Dlatego aranżacja przedpokoju, choć często niedoceniana, jest tak ważna. Wyjątkowe rozwiązania na wymiar pomogą nam stworzyć idealną strefę wejściową.
Aranżacja przedpokoju
Ograniczony zazwyczaj do kwadratu lub rozciągniętego prostokąta, domowy przedpokój to wyzwanie. Nieduża przestrzeń musi być reprezentacyjna (w końcu tutaj witamy gości) i funkcjonalna. Przy obecnej modzie na otwarte wnętrza kluczowe jest także wizualnie dopasowanie jej do reszty mieszkania. Efektywna aranżacja przedpokoju wymaga dokładnej analizy układu pomieszczenia i wymierzenia wszystkich zakamarków. Wtedy jesteśmy w stanie wybrać najlepsze meble i w praktyczny sposób wykorzystać każdą wnękę.
– W przedpokoju, jak w żadnym innym pomieszczeniu w domu, liczą się wszystkie trzy wymiary. Zabudowa wykorzystuje nie tylko całą dostępną szerokość i głębokość, ale też wysokość pomieszczenia. Jeśli mieszkanie jest wysokie, to nadstawki albo nowoczesne pawlacze zapewnią nam bezcenną przestrzeń do składowania. Lustrzane fronty albo duże lustro pozwoli optycznie powiększyć przedpokój, a nawet – zagrać nietypowymi połączeniami meblowych frontów i kolorów ścian czy wzorem na podłodze – zauważa Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.
Poza wyborem umeblowania olbrzymią rolę odgrywa w przedpokoju światło. Odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia, oświetli najbardziej strategiczne miejsca, doda życia wąskiemu przesmykowi albo… pozwoli wykreować domowy wybieg mody.
Co się kryje za drzwiami?
W tradycyjnie zaaranżowanym przedpokoju szafa jest elementem obowiązkowym. Rozwiązania na wymiar pozwolą zagospodarować każdą, nawet nietypową przestrzeń na potrzeby przechowywania rzeczy. W meblach szytych na miarę nie ogranicza nas wysokość, szerokość ani głębokość. Dla niedużego przedpokoju nawet niewielka, dwuskrzydłowa szafa wbudowana we wnękę to niezbędne minimum, które pozwala zachować ład na ograniczonym metrażu.
Dzięki temu, że sami decydujemy o rozkładzie półek czy drążków, jesteśmy w stanie dokładnie wybrać, ile miejsca przeznaczymy na rzeczy wierzchnie, a ile na obuwie. Nie zapominajmy też o małej, górnej półce na drobiazgi takie jak czapki, szaliki, rękawiczki czy letnie apaszki.
Z kolei obszerna szafa uchylna to już nie tylko schowek na rzeczy wierzchnie, ale także strefa gospodarcza na domowe sprzęty takie jak odkurzacz czy żelazko. Rozwiązanie z drzwiami uchylnymi to wybór dla szerszej strefy wejściowej. Na takich skrzydłach drzwiowych możemy np. zamontować dodatkowe, schowane w środku lustro, które pomoże nam w porannym doborze garderoby.
– Pamiętajmy tylko, by postawić na srebrną taflę. Taka wersja gwarantuje naturalne odbicie i wierne odwzorowanie naszego wyglądu. Lustra brązowe lub grafitowe są cennym urozmaiceniem aranżacji, ale nie pokazują realistycznie skóry czy kolorów. Dlatego warto je stosować tylko wtedy, gdy mamy inne, duże zwierciadło np. w garderobie lub sypialni – radzi Katarzyna Drabik.
A gdyby tak… garderobę?
Mieszkania zaaranżowane na otwartym planie, w których przedpokój, salon i kuchnia stanowią jedność, stwarzają bardzo duże możliwości aranżacyjne. A może zamiast szafy w holu od razu postawić na pełną garderobę? Taka strefa tuż koło wejścia to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy mieć wszystko pod ręką oraz… zrobić na naszych gościach wrażenie.
System zabudowy na wymiar w połączeniu ze ścianami z lekko przydymionego szkła Antisol, otulonego systemem Szafir w subtelnych ramach, to bardzo elegancka kompozycja. Tutaj w szczególności liczą się detale – odpowiednia, dobrej jakości wykładzina w garderobie, dyskretne, ale funkcjonalne oświetlenie czy lustro, które doda głębi pomieszczeniu.
Garderoba połączona z przedpokojem to rozwiązanie dla osób, które są otwarte, towarzyskie i chcą pokazać swoje wnętrze. Bardzo wiele pozostaje na widoku, nawet jeśli w garderobie mamy schowki. Jednak we wnętrzach loftowych i industrialnych taka kompozycja przestrzenna to bardzo naturalny i trafiony wybór.
Zapowiedź wnętrza
Jeśli nie mamy miejsca w przedpokoju na dodatkową szafę albo nie chcemy jej umieszczać w tej części domu, wyjściem będzie wykorzystanie systemu Orto marki Komandor. Za jego pomocą zbudujemy otwarte miejsce do przechowywania podstawowych rzeczy. Kilka filarów (z drążkiem na wieszaki pomiędzy nimi), lustro oraz 2-3 półki powinny w pełni wystarczyć do przechowywania podstawowych rzeczy w strefie wejściowej. Dodatkowo wysuwana szuflada pozwoli schować podstawowe akcesoria (np. szczotki do ubrań czy butów). Dla utrzymania porządku w tej strefie przydatne też będą wykonane z dobrej jakości materiału pudełka i kartony.
– Zabudowa na wymiar ze smukłych profili aluminiowych ma tę zaletę, że nie zdominuje całej aranżacji domu lub mieszkania. Naturalnie wtapia się w pomieszczenie. Tutaj, to ubrania oraz reszta stylizacji grają pierwsze skrzypce. Rozwiązania na bazie profili sprawdzą się szczególnie, gdy przedpokój prowadzi nas bezpośrednio do salonu – podsumowuje Katarzyna Drabik.
Strefa dzienna jest zazwyczaj główną bohaterką domu, dlatego subtelne umeblowanie strefy wejściowej nie powinno odciągać od niej uwagi.
Płynne połączenie przedpokoju z salonem stworzymy też za sprawą zabudowy narożnej. Szafa ubraniowa znajduje się na jednym boku, a salonowa szafa przesuwna w systemie bezramowym Heliodor na drugim skrzydle. Taka monolityczna konstrukcja sprawia, że plan mieszkania jest bardziej płynny, a przejście z zewnątrz do serca domu – całkowicie naturalne. Kluczowe jest w tym wypadku rozplanowanie kolorystyki, tak by odcienie frontów mebla współgrały ze ścianami w holu i salonie. Efekt? Minimalistyczna przestrzeń, w której każdy element ma swoje miejsce.
Niech będzie jasno
Aranżacja przedpokoju oznacza często zmierzenie się z jeszcze z jednym wyzwaniem – odpowiednim jego doświetleniem. O ile w domach naturalne światło do strefy wejściowej wpada np. przez świetliki nad drzwiami wejściowymi, to w mieszkaniu w bloku czy kamienicy już tak łatwo nie jest.
Ciemny i ponury przedpokój rozjaśnimy przez odpowiedni dobór kolorów ścian i mebli, ale również faktur frontów meblowych. Przy ograniczonym dostępie do światła dziennego jasne brązy, beże, wanilia czy szarości znacznie poprawią klimat strefy wejściowej. Pomoże też obecność drewna czy naturalnych materiałów o subtelnych fakturach.
Innym rozwiązaniem jest architektoniczna interwencja i szerokie otwarcie przedpokoju na salon czy resztę domu. W zachowaniu funkcjonalnych podziałów pomogą nam drzwi przesuwne i szklane ściany na bazie systemu Lumi. Za ich sprawą możemy elastycznie oddzielić hol wejściowy od części dziennej domu – na stałe lub tymczasowo.
Dobrym pomysłem jest też wewnętrzne okno w mieszkaniu – po wyburzeniu górnej części ściany wstawiamy szklaną witrynę. Pozwala ona przenikać naturalnemu światłu do całego wnętrza i otwiera przestrzeń. Jednocześnie przedpokój pozostaje naturalnie oddzielony od części dziennej mieszkania.
Strefa wejściowa domu to przestrzeń nietypowa. Wymaga trwałych i solidnych rozwiązań – podłogi o wysokiej klasie ścieralności, odpornych na obciążenia wieszaków czy farb lub tapet, którym nie straszne zabrudzenia. Przy okazji ma robić też dobre, pierwsze wrażenie.
Zobacz również: