Aranżacja rodzinnej łazienki – porady i inspiracje

Aranżacja rodzinnej łazienki skupia się głównie wokół komfortu jej przyszłych użytkowników. Kompleksowe podejście do projektowania wspólnej przestrzeni musi mieć na uwadze: w jaki sposób połączyć różnorodne potrzeby i stworzyć projekt, który będzie zarówno ergonomiczny, jak i estetyczny. Dobrze urządzone wnętrze ma realny wpływ na wygodę życia.

Przemyślana aranżacja rodzinnej łazienki

O czym warto pamiętać projektując wspólną łazienkę? Jak ją urządzić, aby była przestrzenna? Co wpływa na funkcjonalność łazienki – jej wielkość, czy może odpowiednio zaaranżowana przestrzeń.

Duża łazienka = duże wyzwanie! Rodzina przed przystąpieniem do jej urządzania powinna dobrze przemyśleć swoje potrzeby i zaplanować budżet. Metr kwadratowy łazienki to najdroższy metr w mieszkaniu, dlatego należy go rozsądnie wykorzystać. Spory metraż nie oznacza wcale, że do rozplanowania wnętrza można podejść z mniejszą uwagą niż w przypadku małej powierzchni. Duża powierzchnia łazienki nie wpływa na jej funkcjonalność. Do tego przyczynia się zupełnie inny czynnik, jakim jest zaplanowany układ aranżacyjny.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Aranżacja rodzinnej łazienki – foto Geberit

Trzeba dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać rozmieszczenie zarówno ścian, mebli jak i zwrócić uwagę na dobór wyposażenia. Ze względów praktycznych, gdy przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć również wydzielenie osobnej toalety. Projekt może z góry przewidywać dwa pomieszczenia, w innym przypadku należy odgrodzić strefę WC od strefy umywalek niską ścianką działową.

Duża powierzchnia to potęga

Przestronna łazienka daje możliwość zastosowania obszernej, komfortowej wanny. Dokonując jej wyboru, powinniśmy ułatwić sobie poszukiwania określając pożądany kształt i ustalając wymiary. Po wybraniu konkretnego modelu, warto sprawdzić, jak wanna ma wyprofilowane dno. Jeżeli wielkość pomieszczenia na to pozwala, można zaplanować w łazience zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. W przypadku braku miejsca na wydzielenie dwóch osobnych stref kąpielowych, można skorzystać z alternatywy i zdecydować się na wannę z funkcją prysznica.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Aranżacja rodzinnej łazienki – Kabina Geo Walk-in – Geberit

Aranżując dużą łazienkę, warto poświęcić czas na staranny dobór umywalki – odpowiednio dużej i funkcjonalnej. Jeżeli w łazience przewidujemy tylko jedną umywalkę, niech będzie długa, nawet do 120 cm, z możliwością zastosowania dwóch baterii, bądź dwukomorowa. Jednak bardziej praktycznym i co więcej – niezwykle stylowym rozwiązaniem jest zaplanowanie dwóch umywalek. Wówczas poranna i wieczorna toaleta przebiega znacznie sprawniej. W dużej łazience efektownie będą prezentowały się umywalki nablatowe. Łatwo dopasować do nich praktyczną i estetyczną szafkę podumywalkową.

Najwyższy standard funkcjonalności

Łazienka, z której korzysta cała rodzina, wymaga od każdego z nich zdyscyplinowania. Dlatego warto zastosować w niej rozwiązania wpływające na swobodę użytkowania. W części WC dobrze jest postawić na urządzenia sanitarne podwieszane na stelażach. Miski WC wiszące i bidety marki KOŁO sprawdzą się w tej sytuacji idealnie. Ułatwiają one utrzymanie łazienki w czystości, ponieważ umożliwiają łatwiejsze i szybsze sprzątanie podłogi. W trosce o higienę warto wybrać modele WC bezkołnierzowe i zdecydować się na ceramikę z powłoką antybakteryjną lub ułatwiającą czyszczenie.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Aranżacja rodzinnej łazienki – foto Geberit

We wspólnej przestrzeni łatwo jest utrzymać ład, gdy praktyczne wyposażenie zapewnia wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Przestrzeń funkcjonalna powinna bazować na przemyślanej strukturze, a nie dużej ilości mebli. Nawet jeśli powierzchnia łazienki jest spora, należy wykorzystać ją optymalnie – zaplanować szafkę nad stelażem, zabudować wnęki, zwłaszcza we wnętrzu o nieregularnym kształcie.

Szafka pod umywalkę niech będzie podwieszana, wpływa to na jej lekkość i nowoczesność. Im w łazience więcej zamkniętych szafek i pojemnych szuflad, tym lepiej. Na uwagę na pewno zasługują też umywalki oraz meble z serii Koło Nova Pro Premium, którem szturmem zdobyły rynek w zeszłym roku. Zachwycają efektownym wzornictwem, a równocześnie są szalenie funkcjonalne. Najwyższa jakość ceramiki wpływa na łatwość utrzymania czystości oraz sprawia, że elementy odporne są na drobne uszkodzenia i zarysowania.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Zestaw meblowy Koło Nova Pro Premium

Może mieć to szczególne znaczenie dla osób, które urządzają swoją łazienkę tak, aby była estetyczna, modna i ponadczasowa. Warto zwrócić uwagę na model Slim Rim z rantem o wysokości jedynie 17 mm, który sprawia, że umywalka stanowi elegancką, minimalistyczną całość wraz z szafką, na której jest zamontowana. W ten sposób możemy zbudować własną kompozycję, odpowiadającą zarówno naszym codziennym potrzebom jak i indywidualnemu wyczuciu stylu.

Łazienkę królestwem detalu

Duża łazienka daje właścicielowi wiele możliwości zaplanowania kreatywnej przestrzeni i pozwala puścić wodze fantazji. Można pokusić się o kontrastowe zestawienia ciemnych barw z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami – lub zdecydować się na pastele. Duże pomieszczenia lubią nieoczywiste rozwiązania i geometryczne wzory.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Łazienka w ciemnych barwach – foto Geberit

W palecie ciemnych barw nie może zabraknąć butelkowej zieleni i kobaltu, które doskonale komponują się z ponadczasowym, stylowym lastryko. W zestawieniu z podłogą z drobinkami kamienia świetnie prezentuje się także złoto i pudrowy róż. Bardzo popularne jest obecnie łączenie lastryko z pastelową zielenią, kolorem żółtym, niebieskim czy pomarańczowym. Modne barwy i wzory, wśród nich m.in. motywy marmuru i patchworku, warto wykorzystać do zaakcentowania podziału dużej łazienki na poszczególne strefy funkcjonalne.

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Łazienka w ciemnych barwach – foto Geberit

Aranżując rodzinną łazienkę, nie można pominąć istotnych elementów użytkowych: wieszaków na ręczniki (w liczbie takiej, by każdy z domowników mógł mieć własny), dopasowanych do stylu wnętrza dodatków, jak: mydelniczki, dozowniki do mydła, kubeczki (najlepiej ceramiczne). Trzeba pamiętać też o takich udogodnieniach, jak choćby baterie wyposażone w perlatory, oszczędzające wodę. W przypadku dużej rodziny ma to ogromne znaczenie. By realizacja dużej łazienki wiązała się z osiągnięciem wymarzonego efektu, trzeba zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy detal.

Zobacz również: Olśniewająca łazienka bez skazy | Łazienka w stylu glamour

Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Aranżacja rodzinnej łazienki - porady i inspiracje od marki Geberit
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter