ARCHI-BOX 7 – BAZA!

ARCHI-BOX 7 – BAZA!

Kolejny Archi-box, cykliczny projekt Muzeum Architektury, miał być, w założeniu kuratora, pawilonem będącym na co dzień kawiarnią, miejscem wypoczynku i spotkań towarzyskich, i rodzajem “atraktora”. Miał też służyć organizacji debat, wystaw, pokazów filmów, imprez plenerowych, koncertów itp. Wszystko miało promować aktywny modelu dyskusji o architekturze i kulturze w ogóle.

„Wielofunkcyjna, tymczasowa struktura zbudowana przed muzeum, podobnie jak przed rokiem umożliwi organi- zowanie różnorodnych wydarzeń. Na co dzień pawilon i towarzysząca mu kawiarnia będą atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych wydarzeń staną się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów. Chcemy w ten sposób przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze a ponadto promować nowatorskie podejście do rewitalizacji i modernizacji współczesnego miasta” – mówi Michał Duda z Muzeum Architektury.

Podstawowym wyzwaniem była więc potrzeba stworzenia maksymalnie funkcjonalnej bryły, pamiętając o kontekście miejsca i tymczasowym charakterze. Stworzyliśmy nieprzedefiniowaną bryłę aby pozostawić możliwość samodzielnego określania funkcji przez użytkowników. Proste bryły oparte na kwadratowej siatce, mające trzy różne wysokości, zestawiane ze sobą w różny sposób stworzyły przestrzeń o bardzo zróżnicowanym charakterze i działaniu. Modułowy charakter pozwolił na manipulację bryłą wpisując ją w kontekst zieleni i rozmieszczając moduły między drzewami i krzewami.

Ostatecznie Baza była wykorzystywana przez bardzo różnych użytkowników. Od noclegowni dla bezdomnych, przez plac zabaw, po miejsce uprawiania parkouru.

Projekt zrealizowany w ramach akcji Muzeum Architektury we Wrocławiu – Archi-box.
Projekt: Magda Szwajcowska, Michał Majewski, NO studio
Kurator: Michał Duda
Opracowanie graficzne: Marian Misiak

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter