Dom LO to niezwykły projekt stworzony dla niezwykłego człowieka. Ondřej Koníček kocha lasy i przyrodę, jest samotnikiem i dopóki nie miał dzieci, był nowoczesnym nomadem. Posiadał działkę w środku lasu i zawsze marzył o wybudowaniu tam domku. W zimie mieszkał w mieście, a na wiosnę przenosił się do domku swoich rodziców, który znajdował się w pobliżu przyszłego miejsca budowy domu LO. Jego marzenie spełniło się dzięki studiu Atelier Lina Bellovičová i dziś możemy podziwiać efekty pracy architektki.
Lina Bellovičová i dom marzeń
Dom LO projektu Atelier Lina Bellovičová znajduje się w miejscowości Chřiby w Czechach. Cała działka ma 2000 m2, a sam teren zabudowany 195 m2. Inwestor chciał, aby dom wpisywał się w otaczającą go przyrodę, był ekologiczny oraz aby znalazło się w nim miejsce na ciemnie fotograficzną, w której będzie mógł spędzać zimowe wieczory na wywoływaniu zdjęć.
Następnym etapem był wybór materiału, z którego zostanie zbudowany dom. Wybór padł na beton konopny.
Dom z betonu konopnego
„Ponieważ w Republice Czeskiej nigdy nie stosowano betonu konopnego jako materiału budowlanego, było to dla mnie jako architekta wielkie wyzwanie. Pierwsze zmagania przerodziły się w cenne doświadczenie i fascynację jego właściwościami i historią. Budowanie z konopobetonu jest łatwe i pozwala budowniczemu na samodzielną budowę domu. Materiał ulega petryfikacji przez kilka lat i podczas tego procesu pobiera dwutlenek węgla z otaczającego powietrza. Beton konopny ma świetne właściwości izolacyjne, nadaje się do recyklingu, a także jest odporny na szkodniki, ogień i pleśnie” – mówi Lina Bellovičová.
Z betonu konopnego powstały ściany domu. Materiałem wykorzystanym w równie dużym stopniu jest drewno, z którego zrobiona jest konstrukcja nośna i dach. W kuchni dominuje walcowana stal nierdzewna. Meble natomiast powstały ze sklejki brzozowej.
Ekologiczny projekt domu
Dom LO jest zdefiniowany przez trzy elementy – zaprojektowano go jako dwa perforowane kamienie, przykryte cienką drewnianą płytą. Pusta przestrzeń pomiędzy kamieniami jest częścią mieszkalną domu. Jest ona oddzielona od otaczającej ją natury dużymi przesuwnymi oknami, które pozwalają jej stać się częścią przestrzeni zewnętrznej i umożliwiają podziwianie malowniczych widoków.
Wokół części dziennej znajdują się dwie sypialnie z łazienką oraz wejście do domu. W domu znajduje się również betonowa piwnica. W piwnicy, do której prowadzi rozsuwany taras, znajduje się pomieszczenie gospodarcze, świetlica, ciemnia fotograficzna i magazyn.
Ze względu na chęć spędzenia jak największej ilości czasu na dworze, nawet w czasie deszczu, dom posiada taras ukryty pod dachem. Sam dach pokryty jest dywanem z zieleni, dzięki czemu wtapia się on w naturę, a jednocześnie jest ocieplony.
Dom LO zaprojektowany jest tak, aby maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń i minimalnie zakłócać swoją obecnością otaczającą przyrodę. Dom będzie stopniowo stawał się częścią natury. Najpierw będzie domem dla rodziny z dwójką dzieci, później stanie się rodzinnym letniskiem, a jeszcze później wygodnym domem dla starszego małżeństwa. Jest to projekt, który oczarowuje każdego, kto ma okazję go zobaczyć.
Lina Bellovičová
Lina Bellovičová studiowała architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Brnie. Podczas studiów brała udział w Letniej Szkole Bauhausu w Dessau (Niemcy) oraz odbyła staż w Zurychu (Szwajcaria). Pracowała również w studio Tato architects w Kobe w Japonii, gdzie tworzyła projekt sklepu ze słodyczami Papabubble w Osace. Po powrocie do Czech założyła własną pracownię. W swojej praktyce koncentruje się na domach rodzinnych i budynkach mieszkalnych. Każdy jej projekt jest oryginalny i odzwierciedla osobowość klienta.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Casa Malalcahuello projektu GAAA | Vin House projektu pracowni Bogdanova Bureau