Szef kuchni spełnia swoje marzenie – zbudował dom dla rodziny połączony z restauracją w hiszpańskiej Baskonii.
Dom Fernando Gonzáleza w Bilbao
W Kraju Basków powstał ciekawy budynek – połączenie domu rodzinnego i restauracji prowadzonej przez właściciela nieruchomości. Po zjedzeniu posiłku goście mogą wynająć tu pokój i zostać na noc ciesząc się spokojem i pięknym otoczeniem.
Okolice Caserío Azkarraga cechuje bliskość natury i spokój. Dla szefa kuchni – Fernando Gonzáleza – jest to spora zmiana. Przez ostatnie lata mieszkał on na Ukrainie, w Danii i Azji oraz prowadził dwie restauracje w centrum hiszpańskiego Bilbao. Poszukując spokoju, jako kolejne miejsce do życia wybrał baskijską wieś położoną w pięknej okolicy. Zamieszkał w niej wraz ze swoją żoną i partnerką w biznesie – Kateryną Overko oraz trójką dzieci. Utrzymanie zapewnia im nowootwarta restauracja wraz z kilkoma pokojami do wynajęcia.
Projekt Babel Studio
Para skontaktowała się z Babel Studio i Bonadona Arquitectura z Bilbao, aby zlecić kompletną rekonstrukcję XIX-wiecznego i całkowicie zrujnowanego domu wiejskiego. Jak opowiada Michael Schmidt, dyrektor Babel Studio – „Projekt był doskonałą okazją do usunięcia wszystkich przypadkowych przeróbek budynku i przywrócenia go do stanu pierwotnego”.
Z dawnego obiektu zachowano kamienne ściany o wysokości prawie metra. Niestety, opierająca się na niej drewniana konstrukcja była zbyt zniszczona i musiała zostać rozebrana. W jej miejscu powstała nowa bryła, do budowy której wykorzystano drewno z sosen rosnących na działce. Powstałe z niego ściany zostały pokryte bejcą o ciemnym odcieniu.
„Projekt ma charakter nowoczesny i minimalistyczny zarazem. Dobrze komponuje się z sąsiednimi, tradycyjnymi budynkami z baskijskiej wsi” – mówi Schmidt. „Czarna fasada jest nawiązaniem do architektury Danii i Japonii, gdzie klient spędził dużo czasu. Stonowane kolory pozwalają dobrze wtopić się odrestaurowanej budowli w otoczenie”.
Część mieszkalna i restauracyjna
Przestrzeń wewnętrzna o podwójnej wysokości przeznaczona jest na część mieszkalną i restauracyjną. Salon wyposażony jest w wielkie przesuwane drzwi prowadzące do ogrodu. Od restauracji oddziela go betonowa ściana, która jest centralnym punktem projektu. Sypialnie rodziny znajdują się w oddzielonej części budynku. Na piętrze nad nimi umieszczono cztery apartamenty dla gości oraz salon firmy agroturystycznej, którą prowadzą małżonkowie.
„Prostota kształtów, materiałów i kolorów była głównym założeniem przy projektowaniu wnętrz” – tłumaczy architekt. „Przez duże okna do wnętrza dosłownie wlewa się otaczający posiadłość, wiejski krajobraz. Z pewnością dodaje to miejscu atrakcyjności”.
Projekt: Babel Studio | babelstudio.net
Zdjęcia: Biderbost Photo | biderbostphoto.com
Zobacz również: DAC House – dom na zboczach Sao Paulo | Giorgio Parise i stylowa willa w Vicenzy