Bratysławskie studio Beef Architekti zaprojektowało na Majorce kamienny dom nawiązujący do tradycyjnej architektury. Przeczytaj o projekcie Casa Fly.
Projekt Casa Fly
Majorka to wyspa słynąca z pięknych, nadmorskich krajobrazów przeplatanych miasteczkami z zabytkowymi domami zbudowanymi z kamienia.
Projekt Casa Fly autorstwa Beef Architekti nawiązuje do lokalnego kolorytu i tradycji. Projektanci zaproponowali użycie znanych od wieków technik i materiałów. Podstawą jest kamień z miejscowych kamieniołomów, wykorzystywany na wyspie do budowy nie tylko ścian domów, ale i ogrodzeń i murów oporowych. Charakterystyczne wzornictwo i technika wykonania zwana “Pedra en sec” są wizytówką wyspiarskiej architektury. W 2018 roku UNESCO przyznało mu tytuł Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Kamień w projekcie
Masywna, kamienna fasada domu posiada walory nie tylko estetyczne. Kamień doskonale akumuluje ciepło, pozwalając w miesiącach zimowych utrzymać we wnętrzu wyższą temperaturę. Z kolei latem jest doskonałym izolatorem, chroniąc mieszkańców przed nadmiernym upałem. W Casa Fly wykorzystano szereg tradycyjnych rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających naturalną wentylację i zacienienie.
Okna wsunięte są do środka budynku, dzięki czemu betonowe płyty nad nimi dają więcej cienia. Wyposażono je w składane okiennice z drewna, takie, jakie widuje się w wielu starych domach na wyspie. Wąskie, pionowe lamele przepuszczają niewiele światła. Pomiędzy szczelinami swobodnie przepływa powietrze, w naturalny sposób chłodząc dom.
Rozmieszczenie otworów wentylacyjnych pozwala swobodnie regulować przepływ powietrza w całym budynku. Otwory okienne znajdują się na każdym piętrze, dzięki nim świeże powietrze swobodnie przepływa przez cały dom, docierając aż do świetlików w dachu.
Użycie tradycyjnych materiałów sprawia, że dom doskonale współgra z historycznymi budynkami w sąsiedztwie. Kamienna fasada łączy się płynnie z wnętrzem, a całość wykończona jest tynkiem wapiennym “Estuco de cal” używanym przez miejscowych murarzy od setek lat.
Wnętrze bez przepychu
Wnętrze wykończono bez zbędnego przepychu. Dominującymi materiałami są beton, drewno i kamień z miejscowego kamieniołomu. Każdy z nich spełnia w projekcie określoną rolę.
Drewniane lamele przylegające do klatki schodowej tworzą pionowy szkielet domu. Nad stołem jadalnym zawieszono ręcznie robione, ceramiczne lampy. W holu wejściowym na gości czeka niespodzianka – wita ich tam abstrakcyjny posąg anioła wykonany z brązu.
Casa Fly oferuje swoim mieszkańcom niezapomniane widoki. Dolna kondygnacja łączy się optycznie z bezkresnym morzem. Z okien położonych wyżej pokoi po drugiej stronie widok rozciąga się na miasto, szczególnie atrakcyjne wieczorem, kiedy widać tam setki świateł. Kolejne niezapomniane wrażenia daje kąpiel w basenie. Morze i niebo tworzą tam niesamowitą mieszankę, która zlewa się w jeden obraz.
Studio Beef Architekti
Studio Beef Architekti zostało założone w 2004 roku przez Rado Buzinkaya i Andreja Ferencika. Architekci wykorzystują w nim swoje doświadczenia zdobyte podczas studiów w Bratysławie, Wiedniu i Zurichu. Główną ideą firmy jest praca z przestrzenią, wykorzystywanie jej i kształtowanie tak, aby w jak najlepszy sposób służyła klientom. Firma stawia na budowanie trwałej architektury wywołującej pozytywne zmiany społeczne i bezpiecznej dla środowiska naturalnego.
Projekt: Beef architekti | beef.sk
Zdjęcia: Tomeu Canyellas | tomeucanyellas.com
Zobacz również: Skylark Cabin w Twizel – schronienie u podnóża gór | Kocanda Krawsko – przemiana starej fabryki ceramiki