Dom z Jabłonią powstał w głębi długiej i wąskiej działki porośniętej drzewami, którą postanowiono zachować, pomimo że ich rozmieszczenie znacznie utrudniało możliwości zagospodarowania parceli. Przed Tobą projekt pracowni BXB studio.
Dom z Jabłonią projektu BXB studio
W tym projekcie dużym wyzwaniem było zaprojektowanie na działce dwóch budynków. Pierwszy usytuowany w pierzei ulicy Twardowskiego, pomiędzy akacją a orzechem to Mikrokamienica – realizacja wyróżniona Nagrodą Roku SARP 2023. Dom z Jabłonią znajduje się za Mikrokamienicą, pomiędzy wspomnianym orzechem a okazałą jabłonią. Kompozycyjny układ działki zamyka na końcu zgrupowanie wysokich świerków.
Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny tej trudnej do zagospodarowania działki otoczonej intensywną zabudową miejską, architekci z BXB studio postanowili zaprojektować dom, który maksymalnie wykorzysta dozwoloną przez prawo kubaturę, warunki nasłonecznienia i osie widokowe. Ponadto tak ukształtowali układ funkcjonalny domu, aby otaczająca zieleń stała się nieodłączną częścią jego wnętrza, a sąsiednia zabudowa pozostała praktycznie niewidoczna.
Purystyczna bryła domu
Purystyczna bryła Domu z Jabłonią zdefiniowana została przez szlachetne materiały. Dach wykonano z grafitowej blachy na rąbek stojący Ruukki Classic, elewacje boczne wykończono grafitową cegłą, a elewacje frontowe drewnem.
Przedłużeniem przeszklonej części dziennej jest zadaszony taras, który zamyka wspomnianą jabłoń w przestrzenne ramy. Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę. Białe wiosenne kwiaty, zielone liście, czerwone jabłonie, jesienne złote barwy, zimowa biel to niezwykły spektakl różnorodności, jaką zyskuje Dom z Jabłonią w wyniku pierwotnie podjętej decyzji o zachowaniu istniejącego drzewostanu.
Dom z Jabłonią, podobnie jak sąsiadująca z nią Mikrokamienica udowadnia, że niewielka i wąska działka, zwarte sąsiedztwo, ograniczona powierzchnia zabudowy, czy też problematyczny istniejący drzewostan, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury.
– W BXB studio od zawsze kładziemy szczególny nacisk a relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni. Naszym celem jest ciągłe poszukiwanie i odkrywanie piękna w otaczającej przyrodzie. Równocześnie kreowanie owego piękna w procesie projektowania architektonicznego – podkreśla Bogusław Barnaś, właściciel pracowni.
Projekt: BXB studio | bxbstudio.com
Zdjęcia: Piotr Krajewski | pkrajewski.pl
Zobacz również: 215-metrowy Dom Eko w malowniczym krajobrazie objętym ochroną Natura 2000 | Dom zanurzony w drzewach – reinterpretacja „stodoły” w okolicach Warszawy