Architekci z pracowni Pavel Míček Architects zaprojektowali domek letniskowy w Beskidach. Głównym założeniem projektu było wtopienie się w otaczającą go naturę. Czy to się udało? Przekonaj się sam!
Wyjątkowy domek letniskowy w Beskidach
Domek letniskowy zaprojektowany przez studio Pavel Míček Architects powstał w wyjątkowym miejscu Beskidu Morawsko-Śląskiego. W odludnym terenie położonym z dala od ludzkich siedzib, gdzie bez przeszkód można podziwiać dziki, górski krajobraz. Granicę działki wyznacza u góry droga, u dołu zalesiony, cienisty wąwóz z płynącym dołem potokiem. Teren jest pochyły i zarośnięty dziką, górską roślinnością.
Projekt na terenie Beskidzkiego Obszaru Krajobrazu Chronionego
Obiekt znajduje się na terenie Beskidzkiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, co niestety nie ułatwiało prac projektowych. Tak wyjątkowy obszar chroniony jest szczególnie surowymi przepisami budowlanymi, które znacznie ograniczały możliwości architektów. Narzuciło to szczególne podejście do planowania. W początkowej fazie studio nie skupiło się na bryle i zagospodarowaniu przestrzeni, a na samym materiale, który stanowić miał sedno koncepcji.
Ze względu na charakter otaczającego działkę krajobrazy wybrano dwa wiodące materiały – beton i drewno modrzewiowe. Projektanci musieli odpowiedzieć na pytanie – jak połączyć ze sobą te dwa bardzo odmienne i kontrastowe materiały budowlane w jedną spójną całość?
Beton jest uosobieniem ciężaru. Stanowi podstawę konstrukcji, częściowo zagłębioną w ziemi formę przypominającą nieco jaskinię. Kolory są typowe – szarości o nierównej fakturze. Na tym fundamencie opiera się dwuspadowy dach zbudowany z drewna modrzewiowego. Kolory i faktura drewna nadają mu lekkości, którą potęguje jeszcze otwarty widok na górski krajobraz. Wewnątrz znajdują się wyłożone modrzewiem sypialnie i pomieszczenia gospodarcze.
Wtapianie się w naturę
Koncepcja domku w takim otoczeniu oparta jest nie na rywalizacji z krajobrazem, a stopniowym wtapianiem się w otoczenie. Beton zszarzeje i porośnie mchem. Drewno nabierze szaro-srebrzystej patyny. Ścieżka dojazdowa zbudowana z płyt piaskowca zarośnie trawą i wtopi się w łąkę. Po kilku latach domek stanie się pełnoprawnym elementem przyrody, doskonale pasującym do górskiego otoczenia.
Pracownia Pavel Míček Architects
Studio Pavel Míček Architects powstało w roku 2003 w czeskim Zlinie. Jego założycielem i wiodącym architektem jest Pavel Míček. Firma zajmuje się różnymi projektami dla klientów indywidualnych skupiając się głównie na mniejszych formach, głównie nowoczesnych domach.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: RE: ON THE ROCK HOUSE – dom między skałami | Projekt domu z widokiem na wzgórza