Czerwony Kościół jest od 1959 roku magazynem książek, należącym do Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu. Przez te wszystkie lata ta piękna budowla była całkowicie zamknięta dla turystów. Właścicielem zabytku jest Kraj Ołomuniecki, który postanowił wybudować nowy budynek na potrzeby biblioteki oraz udostępnić Czerwony Kościół do celów kulturalnych. Obecnie w tej przestrzeni są organizowane między innymi koncerty, wykłady czy pokazy sztuki.
Liczne zmiany konstrukcyjne i konieczność wzniesienia nowego budynku
Najważniejszym założeniem projektu, którego wykonania podjęła się pracownia atelier-r, było połączenie ogólnej rekonstrukcji historycznego budynku z nowymi funkcjami kulturalnymi i społecznymi. Niestety, konstrukcja była w bardzo złym stanie. W pierwszej kolejności konieczne było więc wzmocnienie jej fundamentów, naprawa zawilgoconego muru, renowacja sztukaterii i tynku oraz uporządkowanie i wypełnienie szczelin w okładzinach elewacyjnych.
Również podłogi zostały całkowicie przerobione. Największym wyzwaniem okazała się natomiast rekonstrukcja dachu, którego kratownice zostały poważnie uszkodzone przez deszcz i w każdej chwili mogły się zawalić. Zespół z atelier-r zdecydował się na całkowitą przebudowę, jednak zależało mu na zachowaniu oryginalnych elementów budowli. W związku z tym nowy dach został wykonany z miedzianych kwadratów, które odzwierciedlają kształt i format oryginalnego materiału.
Autentyczne elementy dekoracyjne nie wytrzymały próby czasu, dlatego też pracownia podjęła współpracę ze znanym ołomunieckim rzeźbiarzem, Janem Dostalem, który stworzył współczesne odpowiedniki oryginalnych ornamentów. Kolejnym krokiem było stworzenie dodatkowej przestrzeni magazynowej dla Biblioteki Naukowej. Architektom zależało na uniknięciu kolejnych, znaczących zmian konstrukcyjnych i właśnie tak powstała dodatkowa bryła, która służy celom operacyjnym i pełni funkcję zaplecza.
Nowy budynek został umiejscowiony bezpośrednio pomiędzy kościołem a dyrekcją biblioteki, dlatego też stanowi doskonały łącznik dla obu tych przestrzeni. W centralnej części znajduje się wspólny hol wejściowy z recepcją i kawiarnią. Bryła budynku nawiązuje do neogotyckiej formy kościoła geometrycznym kształtem, kubaturą, a także układem. Uzupełnieniem zmian jest przestrzeń wokół kościoła, w której znalazło się miejsce na mnogość zieleni oraz wygodne miejsca do siedzenia.
Eleganckie wnętrze kościoła i dobudowanej do niego bryły
Atelier-r podjęło współpracę również z Denisa Strmiskova Studio, które stoi za kluczowymi dla wystroju wnętrz elementami, takimi jak wybór oświetlenia oraz zachowanie harmonii pomiędzy gotowymi elementami wyposażenia a meblami wykonanymi na zamówienie. We wnętrzu dominuje również przytulna elegancja. Motywem przewodnim recepcji i kawiarni jest beton w odcieniu pastelowego różu.
Jednakże całą aranżacyjną uwagę bez dwóch zdań skrada masywna ściana ze starymi książkami. Konstrukcja jest podświetlana wieczorami, co tylko potęguje jej wyjątkowość i spektakularny efekt. Dekoracyjna jest tutaj również kolorowa oprawa oświetleniowa ze szkła marki Lambert & Fils. Jej minimalistyczne elementy są zawieszone na nylonowych linach wysoko nad głowami odwiedzających i niejako lewitują.
Jeśli spojrzeć na nie pod określonym kątem, odbijają domy stojące przy ulicy lub kościół. To właśnie światło jest definiującym elementem łączącym w pomieszczeniu. Warto więc wspomnieć w tym miejscu również o lampach podłogowych. Umieszczono je zarówno w kościele, jak i w kawiarni, aby stworzyć przyjemną atmosferę.
Pomijając fakt, że aranżacja przestrzeni kościelnych sama w sobie jest wyjątkowym przedsięwzięciem, to w przypadku tego projektu architekci z pracowni atelier-r musieli poradzić sobie z licznymi przeszkodami technicznymi, a także koniecznością wzniesienia dodatkowego budynku. Dzięki temu turyści mogą podziwiać piękno zabytkowej budowli, a jednocześnie Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu ma miejsce do przechowywania swoich zbiorów.
Projekt: atelier-r | atelier-r.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Agroturystyczny obiekt mieszkalny w dawnej fabryce ceramiki w Kravsku | Drewniana chata w Górach Izerskich – nowoczesny minimalizm pośrodku natury