Studio CMC architects zaprojektowało artystyczny biurowiec dla miłośników sztuki z J&T Finance Group.
Siedziba J&T Finance Group
Siedziba J&T Finance Group wyróżnia się wyraźnie wyglądem na tle sąsiadujących budynków. Projekt fasady -mozaiki jest odzwierciedleniem świata finansów, w którym każdy element musi do siebie bezbłędnie pasować.
Projekt budynku jest kompromisem pomiędzy technologiczną racjonalnością i swobodą sztuki. Inspiracją dla niego były dzieła ważnych malarzy i rzeźbiarzy abstrakcyjnych. Wygląd zdominowały kąty proste widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz biurowca. Projekt graficzny znaków kierunkowych nawiązuje do prostej, geometrycznej stylistyki fasady. W podobnym stylu wykonano oświetlenie oraz zaprojektowano czcionki i symbole użyte wewnątrz budynku.
Wygoda przede wszystkim
Przy projektowaniu wnętrza priorytetem był komfort przyszłych użytkowników – pracowników i klientów firmy. Przeprowadzona w fazie przedprojektowej ankieta dała odpowiedź na pytanie, czego najbardziej brakuje im w miejscu pracy i co chcieliby znaleźć w nowym budynku. Jednym z głównych życzeń była duża i dobrze zorganizowana przestrzeń spotkań informacyjnych i biznesowych. Ponieważ pracownicy spędzają w miejscu pracy bardzo dużo czasu, projektanci starali się stworzyć im warunki przypominające domowe zacisze.
Biura na wszystkich piętrach są doskonale oświetlone światłem dziennym. Przestrzeń wewnętrzną podzielono szklanymi ściankami działowymi. Kiedy potrzeba więcej prywatności, pracownicy mogą skorzystać z zaciąganych zasłon. Każde piętro posiada przestrzeń wypoczynkową, w której można wypić kawę czy zorganizować szybkie spotkanie robocze.
Na piątym piętrze biurowca położona jest przestronna kawiarnia Work Cafe. Przecina ona na ukos cały budynek, a na jej terenie znajdują się w pełni wyposażone kuchnie i lady chłodnicze. We wspólnej przestrzeni zaprojektowano miejsca przeznaczone na lekturę i spotkania z klientami. Wielkość centralnej sali prezentacyjnej może być dowolnie modyfikowana w zależności od potrzeb. Do dyspozycji odwiedzających oddano tu nie tylko stoliki kawowe i obiadowe, ale również wygodne sofy i miejsca zapewniające większą prywatność.
Na dachu znajduje się ogród z pięknym widokiem na panoramę miasta i Praski Zamek. Wyposażono go w pełen dostęp do sieci bezprzewodowej oraz różnorodne miejsca do siedzenia i jedzenia posiłków. Może on służyć zarówno pracy jak i relaksowi. W biurowcu znajduje się prywatne centrum fitness, a także przechowalnia rowerów wyposażona w prysznice i szafki. Posiadacze samochodów mogą skorzystać z przestronnych garaży, w których znajdują się stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Budynek pełen sztuki
Dzięki zamiłowaniu inwestora do świata sztuki projektanci mogli puścić szerzej wodze fantazji. Wnętrze tego potężnego budynku pełne jest organicznych kształtów i form, które kontrastują z kątami prostymi elewacji.
W hallu wejściowym dominuje ogromna, dwudziestometrowa instalacja oświetleniowa wykonana z czeskiego kryształu. To dzieło sztuki zatytułowane „Gwiezdny Pył” jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Czechach. Składa się z 726 kryształowych kropli uformowanych w kształt przypominający falę. Całość została wykonana na podstawie projektu architektów w hucie szkła Bomma w miejscowości Sveltá. Innym przykładem artystycznego podejścia do wystroju wnętrza jest pełen krzywizn sufit w kawiarni będący alegorycznym nawiązaniem do kształtu kobiecego ciała.
Zaokrąglone instalacje artystyczne w Work Cafe dzielą przestrzeń wnętrza tworząc zaciszne miejsca do siedzenia. Na jednej ze ścian znajduje się mural autorstwa Michala Škapy.
Kolejnym przykładem związków ze sztuką jest otwarta dla publiczności galeria Magnus Art znajdująca się w budynku. Wystawiane są w niej prywatne zbiory czeskich i słowackich kolekcjonerów. Jako pierwsza prezentowana była kolekcja własna banku, w której znajdują się dzieła wszystkich dotychczasowych laureatów nagrody Jindřicha Chalupeckego. Dzieła utalentowanych studentów sztuki i współczesnych czeskich artystów zdobią pozostałe piętra biurowca.
Galeria nie jest jedynym miejscem otwartym dla szerszej publiczności. Projekt zakładał odejście od idei hermetycznego świata finansów i powiązanie siedziby firmy z życiem miasta. Temu celowi służy restauracja z kawiarnią Café Rustonka, w której mieszkańcy miasta mogą miło spędzić czas ciesząc się nowoczesną architekturą.
CMC architects
CMC architects to mająca siedzibę w Pradze międzynarodowa pracownia zatrudniająca 25 specjalistów. Studio istnieje na rynku siedemnaście lat i zajmuje się projektowaniem środowiskowym, urbanistycznym i architektonicznym. Projekty CMC powstały w kilkunastu czeskich miastach, a także w Niemczech, Czarnogórze, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie i na Ukrainie.
Projekt: CMC architects | www.cmca.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Mały browar Most | Most w Lužcu nad Wełtawą