Czeskie studio ORA przygotowało ciekawy projekt winiarni położonej w zabytkowej, renesansowej kamienicy.
Winiarnia Nešetřil
Wszystko zaczęło się od marzenia pewnego winiarza, który chciał stworzyć dobrze prosperującą winiarnię w samym sercu miejscowości Znojmo. Bazę projektu stanowiła renesansowa kamienica położona na Placu Masaryka. Winiarnia Nešetřil miała stać się miejscem, w którym produkuje się wino, sprzedaje je i degustuje, ale także organizuje wspólne biesiady, imprezy i noclegi dla gości.
Ten ambitny projekt zmusił architektów do kompleksowego spojrzenia na budynek i jego otoczenie. Wykorzystano każdy centymetr samej kamienicy, a także jej dziedzińca i piwnic będących częścią miejskich podziemi.
Rekonstrukcja budynku winiarni
Rekonstrukcja budynku zaczęła się pięć lat temu od kameralnej winiarni. Przestrzeń w niej jest naturalnie podzielona na dwie części przez parę sklepień krzyżowych. Przy wejściu znajduje się miejsce dla gości wyposażone w długą ławę. Nad nią wisi żyrandol z powtórzonym motywem krzyża.
Drugą część pomieszczenia zdominował kontuar i elegancki regał na wino. Sklepienia zostały pozostawione w nienaruszonym stanie, jedynym dodatkiem jest ich podświetlenie. Motyw krzyża stanowi podstawę tego wnętrza.
Pasaż – centralna część budynku
Centralną częścią budynku jest prowadzący do wnętrza pasaż. Wokół niego skupiają się wszystkie ważne miejsca biorące udział w procesie produkcji trunku. W jego sąsiedztwie znajduje się cały sprzęt winiarski, a także przestrzeń, gdzie wino dojrzewa w tradycyjnych, ceramicznych naczyniach wbudowanych w podłogę. To technologia rodem z Gruzji, a kadzie nazywane są „kvevri”.
Z pasażu można wejść do pomieszczeń mieszkalnych położonych na pierwszym piętrze. Przechodząc dalej można dostać się na zewnętrzny dziedziniec. Pasaż jest kręgosłupem budynku, miejscem które skupia wszystkie ważniejsze wydarzenia i pozwala gościom poznać sekrety produkcji ich ulubionego napoju.
Dziedziniec winiarni
Dziedziniec winiarni jest jedną z najbardziej wyróżniających się części projektu. Wąska działka znajduje się między dwoma, różniącymi się między sobą murami. Pierwszy, zbudowany z kamienia i pięknie zwietrzały, należy do dawnego klasztoru Kapucynów. Drugi należy do pochodzącego z końca lat 80-tych XX wieku centrum kultury.
Z samych murów roztacza się piękny widok na ogród Kapucynów i reprezentacyjny gmach sądu. Część muru ogrodzeniowego została obniżona, a szopy znajdujące się na podwórku wyburzone. Pozwoliło to poszerzyć panoramę i otworzyć dziedziniec na piękną panoramę. Projekt zakładał wybudowanie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Zostały one umieszczone przy gładkim i brzydkim murze centrum kultury. Dzięki temu zabiegowi został on przysłonięty i odsunięty od gości, ustępując miejsca widokowi na piękny mur klasztorny.
W miejscu dawnego, zniszczonego w czasie wojny, skrzydła podwórzowego powstały nowe budynki. Wojnę przetrwały jedynie piwnice obecnie wykorzystywane jako pomieszczenia produkcyjne. Na dziedzińcu powstał współczesny, ukryty od zewnątrz pawilon, którego dach jest jednocześnie tarasem widokowym i rozszerzeniem przestrzeni podwórza. Dostać się tam można za pomocą solidnych, betonowych schodów. Prjekt wykonano z materiałów, które ładnie się starzeją – betonu, stali i drewna.
Piwnice
Do piwnic można dostać się przez wejście ukryte w fasadzie dobudówki. Podziemia zachowane zostały bez większych zmian, czuć tu atmosferę historii. Pierwszy poziom piwnic wypełniają zbiorniki ze stali nierdzewnej – tu znajduje się główny obszar produkcyjny winiarni. Drugi poziom wypełniają beczki z dojrzewającym winem. Z tego poziomu można dostać się do historycznych podziemi Znojma.
Studio ORA
ORA to studio mające swoją siedzibę w miejscowości Znojmo w czeskich Morawach Południowych. Głównym przedmiotem działalności są projekty dotyczące małego miasta w kontekście otaczającego go środowiska.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: SENAA architekti i projekt domu z widokiem na wzgórza | Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu