Złoty kompleks astronomiczny

W północnej części Norwegii powstanie kompleks astronomiczny – Snøhetta, poszukujący możliwych zagrożeń dla Ziemi. Zlokalizowany 45 km od Oslo, w lesie Harestua będzie największym obiektem obserwacyjnym w Alpach Północnych.

Snøhetta przypominał będzie słońce wraz z orbitującymi wokół domkami wypoczynkowymi. Planetarium wraz z ośrodkami naukowymi skupionymi wokół nauk takich jak: astronomia, nauka o słońcu, czy fizyka przyjmować będzie badaczy, zwiedzających, studentów, jak również wycieczki poznawcze norweskich szkół podstawowych. Pracownicy kompleksu przeprowadzą nas przed podróż po nocnym niebie, pozwolą zrozumieć zjawisko zorzy polarnej, czy spróbują odpowiedzieć na pytanie „Jak powstał Wszechświat?”.

Warto wspomnieć o historii obiektu. Nowe centrum dla zwiedzających znajduje się w pobliżu oryginalnego obserwatorium słonecznego, dwunastometrowej wieży badawczej zbudowanej przez Uniwersytet w Oslo w w 1954 r. w celu obserwacji zaćmienia słońca. Ponad dekadę później, pod koniec lat 50-tych, Solobservatoriet rozszerzyła swoje możliwości poprzez współpracę z amerykańskimi siłami powietrznymi. Satelitarna stacja monitorująca, monitorowała radzieckie satelity podczas zimnej wojny. Od 1986 r. do momentu sprzedaży w 2008 r. Solobservatoriet służył wyłącznie jako ośrodek badań naukowych i informacji administrowany przez uniwersytet.

Planetarium przyciąga wzrok, do obiektu dotrzemy pieszo leśnymi szlakami otoczonymi pastwiskami owiec. „Niebiański Teatr” gdyż tak nazwano obiekt, który reprezentować ma ponad dwa tysiące lat postępu astronomicznego i naukowego, odzwierciedlając pierwsze planetarium świata, które zostało zaprojektowane przez Archimedesa około 250 lat p.n.e. Spiralny dach obficie obsadzono trawą, krzakami dzikiego wrzosu i borówkami, aby wkomponował się w naturalne, leśne otoczenie. Żywy dach, który otacza złotą kopułę funkcjonuje jako skrzyżowanie krajobrazu z konstrukcją budowlaną, która zwiedzający mogą się przechadzać, aby podziwiać gwieździste, czyste od zanieczyszczeń świetlnych niebo. Trzypiętrowy teatr wyłania się z ziemi jako kula z wygrawerowanymi konstelacjami. Siedem otaczających kompleks „orbitujących planet” o całkowicie odmiennym designie mieści w sobie Centrum Nauk o Słońcu, Centrum Astronomiczne, Centrum Fizyki i Obserwacji Gwiazd.

Planowana data otwarcia to początek 2020 roku. A Jak Wam się podoba?