W celu stworzenia nowej przestrzeni ze źródłami wody termalnej w istniejącym wcześniej budynku Hotelu Zdrojowego TermesVictòria w Caldes de Montbui, architekci zaaranżowali przestrzenie stworzone około 250 lat temu. Zobaczcie wyjątkowy projekt Arquetipus Projectes Arquitectònics.
Przestrzenie te zawsze były niedostępne dla gości hotelu. Bardzo długo nie wiedziano o ich istnieniu. Ich odkrycie było kluczem do uznania, że tak wyjątkowe miejsce trzeba przekształcić i wykorzystać.
W przestrzeniach się różne baseny, z których każdy ma inne cechy charakterystyczne. Wszystkie zostały stworzone w celach relaksacyjnych dzięki wykorzystaniu właściwości mineralno-medycznych tysiącletniej wody termalnej.
Architekci zdecydowali się na zachowanie śladu różnych okresów historycznych, jakich doświadczyła ta przestrzeń. W kilku miejscach znajdziemy kamienne ściany i oryginalne sklepienia. W innych ściany są zakryte, a na nich widoczne są ślady pozostawione przez wodę. Dopełnieniem jest wykorzystanie współczesnych materiałów i elementów konstrukcyjnych.
Głównym materiałem jest biały kamień, który pokrywa większość powierzchni. Przywołuje on pamięć o wannach używanych do dziś w tradycyjnych łaźniach.
Projekt podziemnych basenów
Szczególnie intensywny i interesujący dla architektów był cały proces odkrywania, zbierania danych, pisania projektu, pracy i badania wszystkich czynników sensorycznych.
„Ciekawostką jest to, że w momencie, w którym zdecydowaliśmy się na pracę w środku, złoża były ciągle pełne wody. Zmusiło nas to do wykonania bardzo dokładnych prac w bardzo krótkim czasie. Wiedzieliśmy, że po roku od rozpoczęcia prac nie będziemy w stanie dotrzeć tam ponownie” – zdradzają architekci z pracowni Arquetipus Projectes Arquitectònics.
Podczas tworzenia projektu odkryto również istnienie dużego strumienia, który gromadzi dużą część wód Caldes i biegnie dokładnie poniżej głównej galerii.
„Realizacja projektu w momencie, gdy budynek hotelu był ciągle użytkowany, zmusiła nas do bardzo starannej koordynacji wszystkich prac. Musieliśmy zminimalizować negatywny wpływ robót na gości hotelu” – dodaje przedstawiciel pracowni.
W efekcie końcowym jest to przestrzeń, która zaprasza do przebywania i oglądania, ale przede wszystkim do skorzystania.
Pracownia Arquetipus Projectes Arquitectònics
Pracownia Arquetipus Projectes Arquitectònics powstała w 2000 roku. Do tej pory wykonała wiele projektów. Architekci mają ogromną wiedzę i ponad 40 lat doświadczenia w branży.
Zobacz również: Hotel Saint na Santorini projektu Kapsimalis Architects | The Muraka – willa na Malediwach