Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą

Marka Artemide to producent designerskiego oświetlenia, które na rynku znajduje się już od sześćdziesięciu lat. Kiedyś mała spółka założona na przedmieściach Mediolanu przez  Ernesto Gismondiego i Sergio Mazzę – dziś na koncie ma współpracę z takimi osobistościami jak szwajcarskim architektem Mario Botta, projektantem Richardem Sapperem czy brytyjsko-iracką architektką – Zahą Haddid.

Artemide – każdy sukces ma swoją historię

Założona w 1960 roku przez Ernesto Gismondiego i Sergio Mazzę marka Artemide ma siedzibę w Pregnana Milanese we Włoszech i działa poprzez 24 filie. Co ciekawe, pierwsza lampa Alfa została zaprojektowana już w 1959 roku przez Sergio Mazzę. Dziś sieć dystrybucji Artemide obejmuje 55 markowych salonów w głównych miastach na całym świecie.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Arrival

Produkty Artemide są natomiast dystrybuowane w 98 krajach. Z pięcioma zakładami produkcyjnymi we Włoszech, Francji, na Węgrzech i w Kanadzie, dwiema hutami szkła i jednym centrum badawczo-rozwojowym wspieranym przez laboratoria prototypowania i przełomowe testy, Grupa Artemide zatrudnia obecnie ponad 750 pracowników, w tym 60 zajmuje się badaniami i rozwojem. Kluczową rolę w sukcesie marki gra niewątpliwie innowacja.

Oświetlić przyszłość

W Artemide badania technologiczne, partnerstwa z wybitnymi architektami, a także badania społeczno-kulturowe były od samego początku źródłem innowacyjnych projektów, które mogą oświetlać przyszłość z niesłabnącą mocą.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa O

Dziś kolekcje Artemide przekazują unikalną mieszankę wartości: podejście do ludzkiego i odpowiedzialnego światła idzie w parze z designem i doświadczeniem materiałowym, łącząc technologię nowej generacji ze starożytną mądrością. Właśnie to stanowi doskonały wyraz zrównoważonego projektowania.

Aby przybliżyć Wam wielkość dobytku twórczego Artemide, prezentujemy poniżej pięć lamp, które na stałe zmieniły oblicze rynku oświetleniowego.

Lampa biurowa Tolomeo

Lampa biurowa Tolomeo, która została wyprodukowana przez Artemide, to na pozór prosta, ale z pewnością niebanalna konstrukcja. Oświetlenie, którego projekt wyszedł prosto spod ręki cenionych projektantów – Michele De Lucchi i Giancarlo Fassina. To kompozycja składająca się z dwóch ramion metalowych o długości, która pozwala na idealne balansowanie całą strukturą, umożliwiając dopasowanie kąta padania światła i idealne doświetlenie danej płaszczyzny.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Tolomeo

Trzeba podkreślić, że, mimo iż głównym zamierzeniem w projekcie lampy Tolomeo była jej nowoczesna wygoda użytkowania, cała konstrukcja prezentuje się niezwykle świeżo i designersko.

Lampa biurkowa Tizio

Kolejny pozycja na liście kultowych projektów marki Artemide to lampa biurkowa, która zdaje się delikatnie unosić się w powietrzu. Tizio została stworzona przez znanego już z tego artykułu projektanta, Richarda Sappera.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Tizio

Najbardziej znaną wersją tego modelu jest lampa w kolorze czarnym. Jej oryginalność opiera się przede wszystkim na prostokątnej żarówce halogenowej, która w czasach produkcji lampy biurkowej była absolutnym fenomenem.

Lampa salonowa Mercury

Bogata historia innowacji wprowadzonych przez markę Artemide na rynek oświetleniowy nie sprawiła, że firma spoczęła na laurach. Wręcz przeciwnie – wciąż idzie z duchem czasu i przedstawia rozwiązana, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Mercury

Jedną z propozycji w stylu glamour, która zasługuje na szczególną uwagę, jest lampa do salonu o wdzięcznej nazwie Mercury. Ten żyrandol to iście astronomiczna konstrukcja z metalicznego aluminium, która jednocześnie tworzy niepowtarzalne malowidła na ścianach, wykorzystując do tego grę światła i cieni.

Lampa wisząca Tolomeo Sospensione Decentrate

Choć pierwotny projekt lampy Tolomeo przywodzi na myśl raczej wnętrza typowo biurowe, marka Artemide zadbała o to, aby ich kultowy projekt znalazł swoje miejsce w domowych wnętrzach.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Tolomeo Decentrata Suspension

W ten właśnie sposób powstała lampa wisząca, która łączy w sobie wszelkie funkcje Tolomeo oraz nowoczesny design, opierający się na prostej, aczkolwiek efektownej pajączkowej konstrukcji w kolorze grafitu.

Lampa wisząca Ameluna, czyli niech żyją owocne współprace!

Na koniec prawdziwa perełka – efekt współpracy Artemide oraz przedsiębiorstwa Mercedes Benz. Lampa wisząca Ameluna to kwintesencja niekonwencjonalnego designu, oparta na świecie astronomicznym.

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Ameluna

Wykorzystane materiały, takie jak techno polimer czy diody LED są uosobieniem nietradycyjnych rozwiązań, które idealnie sprawdzą się zarówno w domowym zaciszu, jak i instytucjach publicznych.

Marka Artemide ma na swoim koncie różnorodne projekty, o których niepowtarzalny wygląd zadbali najwyższej klasy architekci. Wśród nich znajduje się, chociażby, kultowa już na całym świecie, lampa Polluce, zaprojektowana we współpracy z Anną Fasolis. Należy jednak podkreślić, że nie są to jedyne osiągnięcia włoskiego producenta oświetlenia.

Niekwestionowanie największym sukcesem Artemide jest nagroda Compasso d’Oro, którą przedsiębiorstwo dostało już na trzydziestą piątą rocznicę swojej działalności twórczej. Dokonania Artemide to oświetlenie, które podziwiać można również w różnego rodzaju instytucjach publicznych. Produkty włoskiego producenta goszczą w stałych kolekcjach muzeów w Nowym Jorku, w Montrealu czy w Rzymie.

Zobacz również: Driade – sztuka i włoski design w jednym | Moroso – włoska miłość do projektowania

Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa O Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Arrival Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Aggregato Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą - lampa Alfa

 

 

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter