Avtar Villa – dom inspirowany muzyką

Atrey & Associates, indyjskie studio architektoniczne – stworzyło w New Delhi niezwykły projekt domu inspirowanego muzyką.

Avtar Villa – wyjątkowy projekt domu

Avtar Villa to według jego projektantów dom czerpiący inspirację z ducha zabawy, monochromatyczny i przejrzysty, stanowiący płynną formę, w której współgra przestrzeń z kształtem, odróżniający harmonię od kakofonii, sprawiający, że mieszkaniec straci zainteresowanie nudnymi sześciokątnymi budynkami.

Avtar Villa - dom projektu pracowni Atrey & Associates
Avtar Villa – dom projektu pracowni Atrey & Associates

Avtar Villa to nietypowy projekt, który stawia wyraźnie krzywizny ponad liniami prostymi. To dom zbudowany z miłością do sztuki, jej odzwierciedlenie w fizycznej formie, harmonijny zbiór elementów struktury, kompozycji i barwy.

Projekt domu dla aktywnego klienta

Klient, który zamówił projekt, prowadzi niezwykle aktywne życie. W jego wizji dom miał być oazą spokoju, miejscem odpoczynku, w którym mogą uspokoić się rozedrgane zmysły. Projektanci skupili się więc na nowoczesnym minimalizmie wystroju i łagodnych krzywych w architekturze.
W założeniach architektów, Avtar Villa miała zdecydowanie wybijać się na tle podmiejskiej tkanki mieszkaniowej.

Avtar Villa - dom projektu pracowni Atrey & Associates
Avtar Villa – dom projektu pracowni Atrey & Associates

Wśród pudełkowatych, prostoliniowych form budynków na przedmieściach Delhi, nowa willa miała być wstrząsem, wyraźnym punktem odniesienia przyciągającym wzrok swoimi nowoczesnymi i odmiennymi krzywiznami. Kojące formy budowli działają uspokajająco na otoczenie, tworząc miejsce o ponadczasowej estetyce.

Biały kolor kojarzy się najczęściej z otwartością i czystością. Jednocześnie powiększa optycznie przestrzeń. Zastosowanie wykończonych na biało ścian wewnętrznych powiększa przestrzeń i otwiera ją na świat.

Białe dekoracje na ścianie
Zastosowanie wykończonych na biało ścian wewnętrznych powiększyło optycznie przestrzeń

Przykład nowoczesnej architektury

Avtar Villa to przykład nowoczesnej architektury korzystającej z doskonałych materiałów wykończeniowych – szkła i białego corianu. Wewnętrzne przestrzenie willi odzwierciedlają zamiłowanie architekta do ciekawych, artystycznych koncepcji. Układ form ma odzwierciedlać zgodność z muzyczną harmonią, uchwyconą i zamrożoną w bryłach i kształtach.

Wysokie schody prowadzące na piętro domu w New Delhi
Wysokie schody prowadzące na piętro domu

Ściany wewnętrzne nawiązują do płynności i wielkości dzieła muzycznego. Biały kolor nadaje mu odcienia spokoju i powagi. Dzięki temu odczuciu podzielona podłoga wydaje się stapiać w jedną powierzchnię. Ściany o podwójnej wysokości sąsiadują z lustrem po przeciwnej stronie. Odbija się w nim przestrzeń, powiększając optycznie obraz wnętrza.

Harmonia jest bardzo ważna w dziele muzycznym, stanowi o jego równowadze i płynności. Podobnie jest w architekturze – odpowiednio użyta sprawia, że różne materiały współgrają ze sobą i stapiają się w przestrzeni w jedność. W obu dziedzinach sztuki kluczową rolę odgrywają proporcje. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu interwałów, dzieło muzyczne staje się podniosłe i uduchowione.

Dekoracje wewnątrz domu Avtar Villa
Dekoracje wewnątrz domu Avtar Villa

Podobnie w architekturze – proporcje muszą być zrównoważone, żeby obraz był przyjemny dla oczu odbiorcy. W Avtar Villa dominują dwa okręgi. Pierwszy łączy ze sobą pierwsze i drugie piętro, drugi spaja przestrzeń poniżej z parterem. Wyeksponowane, koliste formy o pięknej fakturze stanowią prawdziwą ucztę dla oczu.

Zdjęcia: Bharat Aggarwal

Białe wnętrze łazienki w domu projekcie pracowni Atrey & Associates
Białe wnętrze łazienki w domu projekcie pracowni Atrey & Associates
Schody prowadzące na piętro domu
Sypialnia w bieli
Biała łazienka
Duże łózko w białej sypialni
Front domu Avtar Villa
Piękny taras z widokiem na okolicę

Zobacz również: Winiarnia Nešetřil – spełnione marzenia pewnego winiarza | Projekt domu z widokiem na wzgórza

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter