Wkrótce zakończenie konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” – termin nadsyłania projektów łazienek z wykorzystaniem baterii AXOR One mija 12 listopada. Prace sukcesywnie napływają, a w tym czasie pytamy jurorów o kwestie związane z konkursami dla projektantów w ogóle. Dlaczego warto brać w nich udział? Co mogą dać uczestnikom – oprócz cennych nagród? Jakie kryteria oceny dla poszczególnych ekspertów są najważniejsze? Sprawdźmy.
Konkurs „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”
Przypomnijmy, że tematem konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” jest projekt łazienki z wykorzystaniem co najmniej jednego modułu prysznicowego AXOR One. Do udziału w zmaganiach organizator zaprasza architektów wnętrz, projektantów oraz absolwentów i studentów uczelni, szkół i kursów kształcących w kierunkach związanych z tematyką zmagań. Osoby te mogą występować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych zespołach.
Regulamin dopuszcza nadsyłanie prac zrealizowanych, wyklucza jednak te, które brały udział w innych konkursach. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 listopada 2021 r. Wyniki zostaną podane 22 listopada. Do zdobycia nagrody o łącznej wartości ponad 30 000 zł.
Jury konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”
Najlepsze prace wyłoni jury w składzie: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”, Yassen Hristov – fotograf wnętrz, Roland Stańczyk – architekt wnętrz (RS Studio) i członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”, Magdalena Świć – redaktor magazynu „Label Magazine”, Wojciech Trzcionka – redaktor naczelny magazynu „DesignAlive” oraz Przemysław Wojdat – Managing Director marki Hansgrohe.
Przy ocenie zgłoszeń będą brane pod uwagę kryteria funkcjonalności, możliwości realizacji zaproponowanych rozwiązań, pomysłowości i walorów estetycznych, przy czym jurorzy zwrócą szczególną uwagę na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału Manufaktury AXOR oraz spójność stylistyczną projektu.
Dlaczego warto brać udział w konkursach dla projektantów?
Nim znakomici jurorzy przystąpią do oceny stale napływających prac, postanowiliśmy zadać im kilka pytań dotyczących konkursów dla projektantów w ogóle. Pierwsze z nich dotyczyło zasadności i wartości udziału w tego typu zmaganiach. Na jakie elementy zwracali uwagę? Przede wszystkim na edukacje i możliwość doskonalenia umiejętności.
Konkursy motywują i uczą. Porównując się z innymi oceniamy swoje możliwości. Dla wielu właśnie rywalizacja jest motorem samodoskonalenia, a porażka wyzwala chęć walki o przyszły sukces – stwierdza Roland Stańczyk. I dodaje: – Konkursy bywają okazją do ponownego przeanalizowania już wykonanego projektu. Krytycznego spojrzenia z dystansu, na które na co dzień nie starcza czasu. Z drugiej strony, kiedy projektujemy z nastawieniem przyszłego zgłoszenia pracy do konkursu, z dodatkową wnikliwością analizujemy wszystkie przyjęte rozwiązania. Wydłużony czas i wytężona praca sprzyja każdemu projektowi – zaznacza.
Zadanie architekta zaczyna się od słuchania użytkownika wnętrza. Słuchania i słyszenia, bo mówienie o potrzebach wcale nie jest łatwe. Należy więc czytać między wierszami, rozumieć niewypowiedziane, godzić sprzeczności. A udział w konkursie daje okazję, by porównać swoją pracę, zobaczyć ją w szerszym kontekście – zarówno zmian społecznych, jak i licznych możliwych dróg wiodących do rozwiązania – ocenia Agnieszka Gruszczyńska-Hyc.
Nagrody nie tylko regulaminowe
Konkursowe zmagania wiążą się z uchwytnymi korzyściami. I wbrew pozorom dotyczą one nie tylko szczęśliwców, którzy zdobędą nagrody. Yassen Hristov zwraca uwagę na medialny aspekt sprawy.
Czy warto brać udział w konkursach? Warto – chociażby dlatego, że szum wokół samego tworzenia, nadsyłania zgłoszeń, publikacji shortlisty i wyników oraz ewentualnej wygranej dają sporo materiału do własnej komunikacji biznesowej czy medialnej. A gdy się odniesie sukces, dochodzą do tego kwestie prestiżowe. Wartość własnej marki, którą, jak wiemy, buduje się powoli – nagle dynamicznie rośnie.
Myśląc o nagrodach, często zapominamy o wartości samej pracy, którą wykonujemy przygotowując projekt i elemencie samodoskonalenia, na co zwraca uwagę Magda Świć.
Takie próby są świetnym ćwiczeniem cierpliwości i wytrwałości. A praca nad determinacją oraz nad własnym ego potrzebna jest w każdym zawodowym wyzwaniu. Dodaje również: – Konkurs jest okazją, aby zaprezentować szerzej swój warsztat i pomysłowość. Mam na myśli nawiązywanie kontaktów i spotkania z ludźmi, z którymi projektant czy projektantka być może w przyszłości stworzy coś, czego dziś nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić. Ale udział w konkursie to także sprawdzenie siebie i rynku, a więc zbadanie, czy to, co proponuję podoba się szerszej widowni.
Gdzie (nie) szukać inspiracji
Roland Stańczyk zwrócił uwagę, że dobry projekt wymaga nakładów czasu i pracy. Niezbędny jest jednak również dobry pomysł. Jak go znaleźć?
Każdy ma na to inny sposób. Jedni inspirują się pracami konkurentów, lepszych od siebie albo tych, co odnieśli sukces. Wielu twórców jednak nie szuka jej w sposób konwencjonalny. Ja sam inspiruję się określoną sytuacją i energią, jaka panuje w konkretnym miejscu albo własnym nastrojem w danej chwili. Myślę, że niejeden architekt wnętrz działa podobnie – mówi Yassen Hristov.
A Wojciech Trzcionka dodaje: – Dziś podstawowym źródłem inspiracji są media społecznościowe i wydarzenia branżowe. To błąd. Instagram jest ładny, a targi potrzebne, ale to, co się tam znalazło, już było, tymczasem projektant musi być dalej, musi wyprzedzać innych. Gdzie więc kryją się inspiracje? Tam, gdzie zawsze. Otaczają nas w domu, w ogrodzie, lesie i w podróży… Są wszędzie. Trzeba jednak nauczyć się je zauważać.
Między subiektywizmem a obiektywizmem
Zapewne nie tylko uczestników zmagań interesują przesłanki, którymi jurorzy kierować się będą przy ocenie nadesłanych projektów. Zapytaliśmy więc i o refleksje na ten temat.
– Czy można znaleźć uniwersalną odpowiedź na pytanie o to, jaki projekt ma szansę zwyciężyć? – zastanawia się Roland Stańczyk. – To musi być dobry projekt. Odpowiadający potrzebom użytkowników. Szanujący kontekst miejsca i odnoszący się do niego w określony sposób. Mądry, a więc funkcjonalny, bezpieczny i trwały. Z jednej strony nowatorski, z drugiej ponadczasowy i długowieczny. Oryginalny i ciekawy. Zaskakujący, ale konsekwentny. Wreszcie spełniający ustalone kryteria, a podany w zrozumiały i estetyczny sposób – wymienia architekt. – Na koniec ważna uwaga – zaznacza. – Ocena projektu jest subiektywna. Zwycięstwo i leżąca na przeciwnej szali porażka często są dyskusyjne. Takimi myślami można koić zawiedzione ambicje lub lekko hamować zasłużoną dumę – podkreśla.
– Ja zwracam uwagę na oryginalność projektu, w każdym szukam jakiejś odrębności, inności. Nawet jeżeli jest niedoskonały, to wolę widzieć w nim poszukiwania i projektową dociekliwość niż zwykłą poprawność czy zgodność z trendami – zdradza Wojciech Trzcionka. – Nawet projekt łazienki potrafi pokazać, czy projektant ma szerokie horyzonty, czy patrzy wąsko i jest wtórny. W konkursach poszukuję oryginałów, ludzi, którzy myślą i nie boją się patrzeć dalej, są ciekawi świata i innych. Na takie prace czekam i takich prac będę bronił przed innymi jurorami – zapowiada.
– Brawura zwraca uwagę, ale spójność i konsekwencja myślenia zawsze są doceniane – zauważa Agnieszka Gruszczyńska-Hyc. I podpowiada uczestnikom zmagań: – Łazienki zmieniają się w przestrzenie relaksu. Nie tracą walorów funkcjonalnych, ale zyskują miękkość rodem z salonu. Wraz ze wzrostem świadomości, jak pomocne jest miejsce prawdziwego odpoczynku, uznanie zyskują nowe, bliskie naturze materiały, wyposażenie, które zdaje się odgadywać potrzeby użytkowników, łagodne, regulowane oświetlenie. Chyba w żadnym innym pomieszczeniu praca projektanta nie obejmuje w takim stopniu oddziaływania na wszystkie zmysły.
– Konkursy, w których oceniamy wrażliwość i zdolności uczestników, charakteryzują się dodatkową trudnością: nie ma tutaj, jak w matematyce, jednoznacznego kryterium, bo na ocenę wpływa też wiele nieobiektywnych czynników, jak np. specjalizacja czy upodobania oceniającego. Osobiście cenię sobie szczerość i spójność projektową, rzetelność w podejściu do tematu, a w przypadku projektowania wnętrz również realność i funkcjonalność rozwiązań. Zaskoczenie też jest wskazane, ale raczej niech to będzie wspaniałe rozwiązanie, harmonia barw, faktur, a nie umieszczenie wanny na suficie – podpowiada Małgorzata Szczepańska.
– Oceniając projekty zwraca się zawsze uwagę na spójność i przemyślaną koncepcję obejmującą zasady ergonomii, funkcjonalności, ekologii oraz wyzwań dzisiejszych czasów. Bardzo ważna jest funkcjonalność i troska o to, by przestrzeń została dobrze zagospodarowana i nic w niej nie przeszkadzało – wymienia z kolei Magdalena Świć. – Sama dodatkowo będę zwracała uwagę na projekty intrygujące i odważne. Lubię niebanalne połączenia klasyki ze współczesnością, stylu vitage z czymś bardzo nowoczesnym – zdradza.
W jaki sposób na te oczekiwania odpowiedzą uczestnicy konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”, przekonamy się 22 listopada 2021 r.
Zobacz również: Kolekcja AXOR One – esencja prostoty | „Compact Luxury”. AXOR prognozuje trendy