Barka Cieślika – harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym przykładem. Barka Cieślika, niczym statek cumujący nad stawem wtapia się w malowniczy krajobraz miejscowości Biała, oddalonej niespełna 10 km od Częstochowy. Budynek zwyciężył w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”.

Projekt Barka Cieślika

Dom Barka Cieślika miał być parterowy, by zapewnić mieszkańcom maksymalną wygodę, a przy tym sprzyjać relacjom rodzinnym. Pierwsze plany zakładały prostą bryłę z dużymi przeszkleniami i płaskim dachem, wpisującą się w definicję nowoczesnych budynków. Warunki zabudowy działki wymagały jednak zastosowania w projekcie dachów spadzistych.

Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Barka Cieślika – projekt Daniela Cieślika

Nie chciałem budować typowej, nowoczesnej „stodoły”, która coraz częściej pojawia się w polskim krajobrazie. Jestem architektem, staram się przemycać nowe pomysły, a projektując dla siebie miałem ku temu najlepszą okazję. Zależało mi, aby wymyślić coś innego, na co niewielu moich klientów by się zdecydowało – relacjonuje arch. Daniel Cieślik, autor projektu, właściciel biura Anta Architekci i dodaje: – Położenie działki nad wielkim stawem przywiodło skojarzenia z łodzią i podsunęło pomysł na dwa dachy w formie żagli.

Most łączący epoki

Kolejną kwestią był wybór rodzaju pokrycia.

– Pomysłów miałem kilka. Jednak tu znowu nie chciałem powielać funkcjonujących już schematów. Któregoś razu przyjechałem na działkę, na której miał wkrótce stanąć mój dom, usiadłem i zacząłem rozmyślać. W pewnym momencie spojrzałem na staw porośnięty trzciną, z której od dawien dawna wykonuje się pokrycia dachowe i wtedy już wiedziałem, że to jest właśnie to – naturalny materiał, który sprawi, że ten dom będzie tylko tu i nigdzie indziej. Co więcej, paradoksalnie dzięki zderzeniu dwóch światów – tradycyjnego materiału z nowoczesną bryłą, która umiejscawia ten budynek tutaj, teraz, w XXI wieku – może on być jeszcze bardziej nowoczesny – wspomina architekt.

Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Barka Cieślika – projekt Daniela Cieślika

Właśnie trzciną, zdrowym, oddychającym materiałem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, wykończono dach oraz część elewacji, wyrażając tym samym szacunek do miejsca. W zamian natura odwdzięcza się mieszkańcom wysokim komfortem użytkowania wnętrz, zapewniając ciepło zimą i przyjemny chłód latem.

– Celowałem w wyższą półkę. Wybór padł na tynki od firmy Baumit, z którą współpracuję właściwie od samego początku, czyli już ok. 18 lat – mówi arch. Daniel Cieślik.

Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Barka Cieślika – projekt Daniela Cieślika

Okna jak żywe obrazy

Wszystkie okna z każdego pomieszczenia w domu skierowane są na staw. – Lubię patrzeć na wodę, obserwować, co się na niej dzieje. To mnie uspokaja. Nie ma obaw, że widok, który z nich się rozpościera znudzi się, bo zmienia się wraz z każdą porą roku – kończy architekt.

Barka Cieślika jest jedna, ale inspiruje innych, wyznaczając kierunek i nowy trend. Ten niecodzienny projekt został uhonorowany nagrodą główną w konkursie Housemarket Silesia Award 2020. Otrzymał także międzynarodowe wyróżnienie World Design Award 2020.

Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Projekt Daniela Cieślika

Pracownia Anta Architekci

Anta Architekci to autorska pracownia projektowa. Od początku działalności, czyli od 2003 roku, tworzy projekty indywidualne. Projektuje różne obiekty, a im zadanie trudniejsze tym lepiej. Podporządkowanie bryły funkcji, warunki na działce, zapisy w planach zagospodarowania, to wszystko czynniki, które wpływają na stopień skomplikowania projektu. Dla nich jednak zawsze drogowskazem są słowa Goethego: „W ograniczeniu dopiero znać mistrza”.

Zobacz również: DOM AZYL – budynek, który pojawia się i znika | 340-metrowy Dom dopasowany

Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Barka Cieślika - harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter