Basen z widokiem na Londyn na dachu wieżowca

Panorama Londynu wzbogaci się niebawem o nowy, niezwykły wieżowiec. Tym co przyciąga w nim uwagę, to basen. Nie będzie to typowa konstrukcja, a coś zupełnie nowego. Umieszczony na dachu budynku kwadratowy basen bez krawędzi z widokiem na wszystkie strony świata.

Basen na dachu wieżowca

Prawdę mówiąc, konstrukcja basenu jest na tyle niezwykła, że to reszta budynku została zaprojektowana tak, aby spełnić jego wymogi. Koncepcję tego niezwykłego obiektu opracowała firma Compass Pools. Basen zwieńczy szczyt 55-cio piętrowego budynku, nic więc dziwnego, że korzystający z niego goście będą się czuli jakby lewitowali na wysokości prawie dwustu metrów.

Basen na dachu wieżowca z widokiem na Londyn

W celu osiągnięcia jeszcze większego prześwitu, projektanci zrezygnowali z użycia szkła. Zamiast niego użyto pleksiglasu, który przepuszcza światło o podobnej długości fali jak woda, dzięki czemu cała konstrukcja basenu stanie się wyjątkowo przejrzysta. Przezroczyste będzie też dno basenu, dzięki czemu obserwatorzy poniżej będą mogli bez przeszkód podziwiać pływaków i niebo nad nimi.

Nietypowe wejście do basenu

Jednak najbardziej fascynującym szczegółem technicznym będzie sposób wchodzenia i wychodzenia z basenu.

„Zazwyczaj wystarczy do tego zwykła drabinka” – wyjaśnia Alex Kemsley, projektant i kierownik techniczny w Compass Pool – „jednak tym razem nie chcieliśmy żeby schody na zewnątrz budynku czy w samym basenie psuły widok. I oczywiście nikt nie chciał żeby 600 tysięcy litrów wody ociekało po ścianach”.

Rozwiązanie problemu zostało oparte o właz podobny do tego z łodzi podwodnych. Pływacy będą mogli dostać się do basenu dzięki spiralnym schodom, które wraz z drzwiami wyrastać będą wprost z dna. Z pewnością taka metoda wchodzenia i wychodzenia z wody doda  smaczku już i tak niezwykłemu przeżyciu.

Basen na dachu wieżowca z widokiem na Londyn

Podgrzewanie basenu z energii odnawialnej

Temperatura wody w obiekcie będzie sterowana przez system komputerowy. Podgrzewanie będzie korzystać z energii odnawialnej, dzięki czemu basen będzie bardziej proekologiczny. Dzięki produktowi ubocznemu – ciepłu wyemitowanemu przez instalację klimatyzacyjną powstanie gorący gaz, który z kolei podgrzeje wodę. W zespole czujników znajdą się systemy mierzące stale prędkość wiatru, co pozwoli zapobiec wychlapaniu wody z basenu.

Basen na dachu wieżowca z widokiem na Londyn

„Architekci często proszą nas o zaprojektowanie basenu na dachu, ale bardzo rzadko mamy coś do powiedzenia o zmianach w samym budynku. Basen jest przeważnie dodatkiem wieńczącym dzieło” – mówi Kemsley – „Tym razem jednak zaczęliśmy od samej konstrukcji basenu, zastanawiając się, jak zaprojektować budynek pod nim”.

Korzystając z tej rzadkiej sposobności specjaliści z Compass Pools zadbali o każdy szczegół. W basenie znajdą się nawet różnokolorowe światła, które rozświetlą wodę po zmroku, zmieniając ją w jarzący się klejnot. Na razie wciąż nie jest znana dokładna lokalizacja wieżowca, wiadomo jednak, że prace budowlane zaczną się już w roku 2020.

Zobacz również: Chata w dolinie rzeki Kamenice | Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu

Basen na dachu wieżowca z widokiem na Londyn
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter