Beże we wnętrzach – ponadczasowe, przytulne i wcale nie nudne

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

Kolor beżowy od lat jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Ten ponadczasowy odcień opiera się sezonowym modom i łamie stereotypy o nudzie, przewidywalności, czy braku wyrazu. Naturalne odcienie beżu zaczerpnięte z palety kolorów ziemi są gwarantem przytulnego i domowego wnętrza. Doskonale komponują się z innymi kolorami i świetnie sprawdzają się w różnych stylach, dzięki czemu zapewniają naprawdę szeroką paletę aranżacyjnych możliwości. Dowiedz się, w jaki sposób wprowadzać beże do Twojego domu, aby uniknąć nudy i poznaj przygotowane przez nas inspiracje.

Beżowe wnętrze – przytulne i ponadczasowe

Kolor beżowy bywa uznawany za nudny, czy mdły, a przez to trudny do wykorzystania w aranżacji wnętrz, jednak wcale nie musi tak być. Niewątpliwą zaletą beży jest to, że łatwo wpasować je do każdego wnętrza – bez względu na rozmiar, układ, czy przeznaczenie.

„Neutralna, beżowa baza doskonale sprawdza się w połączeniu z różnymi kolorami czy stylami, dlatego zawsze będzie stanowiła bezpieczny wybór. Ponadto, w odróżnieniu od równie klasycznej bieli, beż gwarantuje przytulność i nutę domowego ciepła, tak pożądaną w aranżacjach domowych przestrzeni. Jeśli więc zależy Ci na przytulnym i ponadczasowym wnętrzu, bez wahania postaw na beż!”Marcin Kieliszek, PLN Design.

Zniuansowana paleta odcieni beżu – co wybierać, a czego unikać?

Początkowo słowem „beige” (beż) określano naturalną barwę wełny owczej, jednak z czasem to słowo objęło nieco szerszą gamę naturalnych, jasnych kolorów ziemi. W palecie beży wyróżniamy między innymi ciepły odcień camel, zmieszany z szarością taupe, kolor orzecha włoskiego, latte, nude czy tan.

Jeśli decydujemy się beżowe ściany, wybór odpowiedniego odcienia jest szczególnie ważny, bo to on w dużym stopni zdeterminuje charakter całej aranżacji. Najmniej fortunne są beże o intensywnym, żółtym zabarwieniu. Dobranie dodatków, które je zrównoważą, jest zazwyczaj trudne, a same ściany w tym kolorze mogą wyglądać na zabrudzone czy postarzałe. Jeśli zależy nam na ciepłym kolorze, bezpieczniej jest postawić na beż camel czy odcienie piasku.

Jaki odcień beżu wybrać?

Wybierając z szerokiej gamy różnych odcieni beżu, warto kierować się zasadą, aby w małych pomieszczeniach stosować jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. W przestronnych wnętrzach z dużą ilością dziennego światła możemy bez obaw postawić również na ciemne beże.

Beże we wnętrzach - foto Jake Curtis / Claudia Bryant
Zastosuj jasne odcienie beżu, jeśli chcesz uzyskać przytulne wnętrze – foto Jake Curtis / Claudia Bryant

Aby stworzyć harmonijne wnętrze, musimy odpowiedzieć sobie także na pytanie, czy chcemy postawić na ciepłe, czy też chłodne odcienie. Jest to głównie kwestia gustu i dopasowania koloru ścian do pozostałych elementów, takich jak meble czy dodatki. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby uzyskać przytulne otoczenie, bezpieczniej jest postawić na ciepłe tony.

W jakim stylu sprawdzi się beż?

Marzysz o stylowym i modnym wnętrzu z akcentami w postaci beżu? Nie musisz obawiać się nudy ani braku wyrazu. Beż na ścianach czy w formie dodatków doskonale sprawdzi się w aranżacjach w niemalże każdym stylu!

Beże we wnętrzach - foto Little Greene
Beże we wnętrzach – foto Little Greene

Styl glamour z beżowym dodatkiem

W eleganckim wnętrzu w stylu glamour beż może okazać się genialnym dodatkiem, który nieco ociepli całość, nie odbierając jej przy tym klasy ani szyku. Doskonale dopełni brudny róż czy biel i harmonijnie skomponuje się ze złotymi dodatkami. Szczególnie dobrze może się sprawdzić w pomieszczeniach, które powinny nas koić, wyciszać i relaksować, czyli sypialni lub salonie.

Beże we wnętrzach - foto Future / Davide Lovatti
Beżowy kolor idealnie odnajdzie się w różnych stylach wnętrzarskich

Jasne odcienie beżu w minimalistycznej aranżacji

Te ponadczasowe, stonowane kolory doskonale sprawdzą się także w minimalistycznych projektach. Jasne beże mogą w ciekawy sposób zastąpić klasyczne ściany w kolorze białym. Tak samo, jak biel staną się idealnym tłem dla wyrazistych dodatków i form, a jednocześnie wprowadzą odrobinę ciepła i przytulności.

Beż we wnętrzach w stylu skandynawskim

Kolor beżowy sprawdza się także w subtelnych wnętrzach w stylu skandynawskim. Biele i szarości doskonale skomponują się z dodatkami w chłodnych, beżowych odcieniach. Beżowe tekstylia świetnie uzupełnią akcenty naturalnego drewna i zadbają o przytulny klimat.

Aranżacja wnętrza w kolorach ziemi

O ile w niektórych stylach beż jest ciekawym przełamaniem utartych schematów, zamiennikiem bieli czy dodatkiem, to w aranżacjach opartych na bogactwie kolorów ziemi, może śmiało występować w roli głównej. Beż wspaniale wyeksponuje naturalne materiały wykorzystane w projekcie. Może stanowić świetne tło i pojawić się na ścianach albo też uzupełnić całość w postaci mebli lub dodatków takich jak zasłony, czy poduszki.

Salon w beżowych kolorach
Salon w beżowych kolorach

Beżowe ściany – klasyka, która nie musi się nudzić

Zdecydowałaś już, że chcesz wprowadzić kolor beżowy do swojego domu, ale nie wiesz, w jakiej odsłonie najlepiej się sprawdzi? Opcji jest kilka. Jedną z nich są beżowe ściany – idealne do pokoju dziecięcego, sypialni, czy salonu, czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na przytulności i domowym cieple. Dobierając kolory, zwróć uwagę na rozkład naturalnego światła, aby zadbać o odpowiednią jasność i temperaturę odcienia. Te niuanse mogą przeważyć o charakterze całej aranżacji.

Beżowy przestronny salon
Beżowe ściany w salonie

Beżowe meble – gdzie się sprawdzą?

Inną opcją są meble w kolorze beżowym. Mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w kuchni czy łazience, gdzie ze względu na możliwe zabrudzenia często rezygnujemy z miłych tekstyliów czy domowych dodatków. Dzięki beżowej zabudowie meblowej lub płytkom takie wnętrze wyda się ciepłe i domowe nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Jeśli chodzi o wybór mebli do salonu, beżowy zestaw wypoczynkowy złożony z wygodnej sofy i foteli, będzie trafiony niemalże w każdym przypadku. Subtelne odcienie sprawią, że masywne i często ciężkie meble, nie przytłoczą przestrzeni niezależnie od metrażu.

Beżowe dodatki – gwarancja przytulnej aranżacji

Kolory ziemi nawet w subtelnej odsłonie wpływają na nastrój panujący we wnętrzu. Aby wnętrze wyglądało przytulnie, wystarczy wprowadzić kilka drobnych dodatków w kolorze beżowym. Szczególnie miły efekt dadzą tekstylia takie jak poduszki, zasłony, narzuta, pled czy dywanik. Możemy śmiało połączyć różne odcienie beżu i cieszyć się ciepłym, domowym wnętrzem.

Beże we wnętrzach - ponadczasowe, przytulne i wcale nie nudne
Salon w beżu

Jasne odcienie beżu – doskonałe tło dla wyrazistych elementów

Kolor beżowy sprawia wrażenie trudnego w aranżacji wnętrz, ze względu na swoją subtelność i neutralność. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, aby uniknąć nudy. Możemy połączyć beżowe ściany z wyrazistymi kolorami – wręcz fluorescencyjnymi. Dodatki w żywych barwach nadadzą charakteru. Równie skutecznie drapieżność do aranżacji wnętrz w beżach wprowadzi ponadczasowa czerń. Na tle barw neutralnych dobrze sprawdzą się też mocne formy, kształty i faktury.

Z czym łączyć beż? Jakie kolory łączyć z beżem?

Jedną z opcji na dodanie naszemu wnętrzu charakteru, jest mocny kolorystyczny akcent. Z beżami doskonale komponuje się granat – dając naprawdę nieoczywiste i piękne połączenie. Równie ciekawy efekt możemy osiągnąć dzięki dodatkom w nasyconych kolorach ziemi. Oliwkowa zieleń, czy ciepły oranż tchną w pomieszczenie życie i energię. Beżowe wnętrze możemy także dopełnić subtelnymi pastelami, takimi jak pudrowy róż, albo postawić na klasykę.

Beżowy salon
Beżowy salon

Beż w wydaniu klasycznym – z jakimi kolorami?

Połączenie beżu z czernią to nieoczywisty wybór – idealny dla wszystkich, którzy kochają minimalistyczne i niebanalne wnętrza. Jeśli zależy ci na nieco subtelniejszym, lecz równie klasycznym efekcie, śmiało postaw na neutralne barwy. Sprzyjają one stworzeniu ponadczasowej i stonowanej aranżacji. Klasyczna biel, intensywny lub rozbielony brąz czy dodatki z domieszką szarości świetnie zgrają się z beżem. Natomiast miłośnicy elegancji w wersji glamour mogą beż połączyć ze złotymi dodatkami.

Beżowy total look – wcale nie musi być nudny

Warto pamiętać, że neutralne barwy nie muszą być jedynie tłem. Jeśli marzy ci się beżowy total look, śmiało idź na całość. Urządzone w całości na beżowo wnętrza wyglądają niezwykle intrygująco, a przy tym są naprawdę przytulne. Nie bój się łączyć różnych odcieni, aby uniknąć nudy i stworzyć wrażenie głębi. Zadbaj też o zróżnicowane faktury, które nasycą wnętrze i nadadzą mu szlachetności. Beż doskonale łączy się z naturalnymi materiałami i eksponuje ich ponadczasowe piękno. Warto to wykorzystać.

Beże we wnętrzach - stylizacja Kiera Buckley-Jones, foto Jake Curtis
Salon w beżowym kolorze – stylizacja Kiera Buckley-Jones, foto Jake Curtis

Salon w odcieniach beżu

Pokój dzienny to często miejsce, w którym domownicy spędzają razem czas i odpoczywają, dlatego warto zadbać o przytulną, ciepłą i domową atmosferę. Wygodne meble wypoczynkowe, pufy, czy poduszki i koce w beżowych odcieniach zagwarantują odpowiedni klimat i sprawią, że salon będzie miejscem, w którym cała rodzina poczuje się dobrze.

Kolor beżowy w sypialni

Jasne beże dobrze sprawdzą się także w sypialni. Subtelna, ciepła i kojąca aranżacja jest podstawą wyciszenia i wytchnienia, które powinno dawać nam to pomieszczenie. Beż na ścianach okaże się w tym przypadku równie trafiony, jak beżowe dodatki. Zasłony w tym kolorze stworzą intymną atmosferę, a pled i poduszki zapewnią przytulność, ciepło i wygodę.

Beżowa sypialnia
Kolor beżowy w sypialni

Beże w pokoju dziecięcym

Ciepłe, beżowe odcienie stanowią doskonałe tło dla dziecięcego pokoju. Są ciepłe, przytulne, a jednocześnie stonowane, dzięki czemu tworzą przyjemny klimat bez wrażenia przytłoczenia czy przebodźcowania malucha. W połączeniu z różem lub bielą, drewnianymi meblami i dobrze dobranym dywanem, mogą stworzyć wymarzone miejsce do zabawy, odpoczynku i nauki.

Beżowa łazienka – nowoczesna i nieoczywista

Nowoczesna łazienka to nie tylko popularne ostatnio odcienie szarości. Beż może się okazać równie trafionym wyborem. Podobnie jak szarość, uspokaja, świetnie komponuje się z czarnymi dodatkami, a jednocześnie pozostaje zaskakujący i mniej oczywisty. Daje nam też pewność, że aranżacja oprze się sezonowym trendom i pozostanie piękna przez długie lata. W przypadku inwestycji w remont łazienki jest to szczególnie istotne.

Kolor beżowy – szeroki wachlarz możliwości

Beżowe odcienie – wbrew stereotypom – wcale nie są nudne. Te niezwykle subtelne odcienie stwarzają niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pasują do różnych stylów i funkcjonalności, stanowią piękne tło dla wyrazistych form, i doskonale łączą się zarówno z intensywnymi kolorami, jak i z klasyką w postaci czerni i bieli. Fantastycznie prezentują się też same – w beżowym total look’u. Możemy wprowadzać je zarówno w postaci farby na ścianach, mebli, jak i dodatków, co poszerza zakres dostępnych rozwiązań. Jednak przede wszystkim, gwarantują ponadczasowy styl, przytulność i ciepło, którego tak często poszukujemy we wnętrzach naszych mieszkań i domów.


Zobacz również: