Biała łazienka — jak ją urządzić? Porady i inspiracje

Biała łazienka - foto Andrea Davis - Unsplash

Biała łazienka dla wielu osób niezmiennie pozostaje symbolem porządku, ładu i czystości. Jednak równie często może wydać się pełna chłodu, niemal ascetyczna, sprawdzająca się wyłącznie we wnętrzach typowo minimalistycznych. Takie kategoryzowanie bieli to spory błąd! Ponadczasowa klasyka, jaką niesie ze sobą ten kolor, sprawia, że wpisze się on w absolutnie każdy wystrój. Dzięki swobodzie, jaką niesie ze sobą jej uniwersalność, aranżacja takiego pomieszczenia będzie czystą przyjemnością. Biała łazienka nie tylko pozostanie wiecznie modna i atrakcyjna wizualnie, a także niezwykle łatwa do ewentualnego przearanżowania.

Biel we wnętrzu: doskonały punkt wyjściowy

Kolor biały regularnie wybierany jest do wnętrz każdego typu nie bez powodu. Jasna baza jest jednym z największych udogodnień, na jakie można zdecydować się, aranżując dowolne pomieszczenie. W zależności od własnych upodobań — łatwo zbudować na niej wystrój w dowolnym stylu.

Kolor biały to doskonałe tło, które genialnie sprawdza się w roli uniwersalnego łącznika z barwami uzupełniającymi. Jeśli zależy nam na białych ścianach, lecz wciąż pragniemy wprowadzić do pomieszczenia określoną dozę koloru, warto skupić się na frontach szafek, armaturze lub podłodze. Elementy zachowane w temperaturze barwowej podobnej do tonu naściennej bieli wprowadzą do wnętrza harmonię, niwelując większość kolorystycznych kontrastów.

Biała łazienka - foto Andrea Davis - Unsplash
Biała łazienka z czarnym detalem – foto Andrea Davis

Warto pamiętać, że już sama biel nie jest wcale pojęciem oczywistym. Aby uzyskać przytulne wnętrze, powinniśmy zwrócić się ku jej ciepłej barwie. Kolor biały przełamany tonem beżu lub żółci momentalnie nada wystrojowi sporej dozy uroku, tym samym nie pomniejszając łazienki optycznie. Jeśli jednak zależy nam na chłodniejszym efekcie, wybór powinien paść na biel z elementami błękitu, zbliżającą się do koloru gołębiego.

Biel jest także perfekcyjna do działania na kontrastach. Aby utrzymać wnętrze w eleganckiej, choć nienachalnej i pozostającej aktualną na wiele lat formie z pewnością warto postawić na czerń. Jej obecność, nawet w postaci niewielkich elementów, wspaniale wybije się na jasnym podkładzie. Biała łazienka pozwoli nam na bezpieczne wprowadzenie do niej bardziej odważnych rozwiązań, takich jak pomalowanie sufitu. Dla przykładu strop w odcieniach szarości będzie ozdobą sam w sobie — finezyjną, lecz wciąż nieprzytłaczającą.

Łazienka w białym kolorze – pole do zabawy dekoracją!

Trudno o bardziej wdzięczną okazję umożliwiającą zabawę dodatkami niż biała przestrzeń. Zdefiniowanie charakteru wnętrza poprzez dobór dekoracji jest bowiem jedną z najlepszych i najprostszych metod aranżacji nie tylko łazienki. Kolor biały, jako najbardziej uniwersalny nośnik barw, podkreśli obecność każdego dodatkowego akcentu — dzięki temu wprowadzenie wymarzonych, mniej oczywistych tonów stanie się banalnie proste i mało kosztowne.

Biała łazienka - foto ONNE Beauty - Unsplash
Drewniana dekoracja w białej łazience – foto ONNE Beauty

Ponieważ połączenie bieli z dowolną barwą, zawsze wypada korzystnie, w przystrojeniu łazienki ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. W tak przejrzystym wnętrzu liczyć będą się nawet najdrobniejsze elementy. Wystarczy, że znajdziesz ręczniki, przyborniki kosmetyczne lub zasłony w ulubionym kolorze. Przedmioty codziennego użytku na białym tle skutecznie nadadzą całości spersonalizowanego klimatu.

Biel idzie też w parze z wieloma wzorami, które do łazienki wprowadzić można minimalnym nakładem pracy i kosztów. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybranie motywu przewodniego i wprowadzanie go do wnętrza w postaci akcesoriów dekoracyjnych. Dany print, deseń czy wzór może pojawić się pod dowolną postacią — sztucznych lub żywych roślin, zdjęć i plakatów, czy nawet nawiązujących do niego kolorystycznie świeczek bądź dywaników. Każdy zestawiony z bielą element zdoła zmienić łazienkę w zaciszne miejsce pełne uroku.

Białe płytki w aranżacji białej łazienki

Przy wyborze ceramiki powinniśmy mieć na względzie głównie to, jaki klimat końcowy pragniemy osiągnąć. Producenci płytek wręcz prześcigają się w dostarczaniu kolejnych rozwiązań, niestrudzenie podążając za najnowszymi trendami, choć w tym samym czasie nie rezygnując z klasyki. Niemal nieograniczony wybór może wydawać się kłopotliwy — jak bowiem wybrać te właściwe płytki? Czy warto dostosować je do całości projektu, czy też zaaranżować resztę łazienki tak, aby pasowała co zastosowanej ceramiki?

Biała łazienka - foto Bence Balla-Schottner - Unsplash
Białe płytki w białej łazience – foto Bence Balla-Schottner

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ilość płytek, która docelowo ma znaleźć się w białej łazience. Jeśli planujemy położyć je nie tylko na podłodze, ale i ścianach bądź zabudowie wanny czy sedesu musimy mieć świadomość ewentualnego zdominowania pomieszczenia przez wybraną ceramikę. Dużą popularnością wciąż cieszą się płytki strukturalne, intrygujące swoją wypukłą, często trójwymiarową formą.

Naturalnie, możemy wybrać je w jasnych, zbliżonych do bieli kolorach, jednak nawet wtedy staną się one przyciągającym wzrok elementem, który — wykorzystany w zbyt dużej ilości — prawdopodobnie przytłoczy wystrój łazienki. Aby tego uniknąć, najlepiej jest umieścić strukturę w jednym miejscu (na przykład przy wannie lub umywalce z lustrem), tak by uczynić z nich konkretny punkt centralny aranżacji.

Białe płytki o gładkiej, jednolitej powierzchni są jednym z najczęstszych wyborów. Świetnie wyglądać będzie w nich nie tylko nowoczesna łazienka, ale także taka w stylu vintage, glamour, czy industrialnym. Przy bieli obecnej zarówno na ścianach, jak i ceramice dużą rolę w końcowym efekcie odegra wykończenie płytek. Miłośnicy elegancji i przepychu powinni rozważyć wybór tych o błyszczącej powierzchni, które będą wspaniale odbijać światło.

Biała łazienka - foto Jon'Nathon Stebbe - Unsplash
Białe płytki cegiełka w łazience – foto Jon’Nathon Stebbe

Myśląc o płytkach łazienkowych, często wyobrażamy je sobie w postaci kwadratów lub prostokątów. Nie ma w tym niczego dziwnego, gdyż jest to absolutnie uniwersalny i ponadczasowy kształt — nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Absolutnie hitowymi rozwiązaniami, tworzącymi w białej łazience rewelacyjną aranżację będą płytki o bardziej nieoczywistych kształtach. Trójkąty, romby czy niesamowicie modny heksagon wprowadzą do wnętrza niebanalną, graficzną atrakcję, nadając łazience charakteru.

Mała biała łazienka z drewnianym motywem

Wprowadzenie do naszej przestrzeni naturalnych materiałów, takich jak drewno, to idealne sposób, aby otrzymać wnętrze przytulne. W tej kwestii łazienka wcale nie jest wyjątkiem — co więcej, jej wydźwięk wcale nie musi być typowo rustykalny! Mnogość wykończeń i materiałów, z których wykonywane są elementy drewniane i drewnopodobne, pozwala na bezproblemowe wprowadzenie ich do planowanej aranżacji.

Miejscem, w którym najczęściej znajduje się drewno, bezsprzecznie jest podłoga. W wypadku jasnej łazienki wybór paść może na białe płytki z rysunkiem drewna. Będzie on idealny do nowoczesnej łazienki, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na subtelny deseń. Zyskamy wówczas ciekawy detal uzupełniający całość.

Biała łazienka - foto charlesdeluvio - Unsplash
Drewniana drabinka w białej łazience – foto charlesdeluvio

Biała łazienka z drewnem całkowicie wpisuje się w niezwykle inspirujący styl skandynawski. Jasne kolory i powszechność naturalnych materiałów łączy elegancję z pewną dozą rustykalności w taki sposób, aby wnętrze nie stało się ani przesadnie minimalistyczne, ani zanadto swojskie. Wystrój białej łazienki na modłę skandynawską wspaniale przyjmie zdecydowany rysunek słojów drewna nie tylko na podłodze. Z białymi płytkami lub ścianami wspaniale współgrać będą drewniane meble i dekoracje, takie jak rama lustra bądź donice roślin.

Aranżacja łazienki w tafli i szkle

Aranżacja łazienki w bieli stwarza niepowtarzalną okazję do uwolnienia potencjału drzemiącego w pozornie podstawowych elementach jej wyposażenia. Białe płytki perfekcyjnie zgrają się z dowolnego rodzaju szkłem, które uczyni wnętrze lżejszym i przestronniejszym. Dlatego też warto zadbać nie tylko o wyposażone w taflę dodatki, ale przede wszystkim o obecność luster.

Biała łazienka - foto Mike Newbry - Unsplash
Biel i optyczne powiększenie wnętrza – foto Mike Newbry

Ogromne znaczenie dla odbioru wizualnego pomieszczenia będzie mieć rozmiary wprowadzonych do niego zwierciadeł. Liczba mnoga nie pojawia się tutaj bez przyczyny, gdyż obecność więcej niż jednego lustra wpłynie korzystnie na każde wnętrze, bez znaczenia, w jakim stylu zostało ono skomponowane. Z umieszczenia w niej kilku luster skorzysta szczególnie każda mała biała łazienka, gdyż ich umiejętne rozmieszczenie optycznie powiększa przestrzeń.

Wszyscy, którym zależy na stworzeniu podobnej iluzji optycznej, powinni postawić na tafle większych rozmiarów. Lustra zawiesić można naprzeciwko siebie, wywołując wrażenie swoistego wydłużenia przestrzeni — efekt ten otrzymamy między innymi z użyciem zwierciadła znad umywalki i kolejnego na przeciwległej ścianie. Równie imponujące wrażenie zapewnią duże lustra, które w łazience o skromnym metrażu zająć mogą nawet całą wysokość ściany. Ich kontakt z promieniami słońca lub lampami naturalnie rozpromieni wnętrze.

Biała łazienka - foto Nathan Van Egmond - Unsplash
Biała łazienka z lustrem w czarnej ramie – foto Nathan Van Egmond

Niemniej istotna jest rama lustra, która sama w sobie może stać się centralnym punktem pomieszczenia i zarazem największą atrakcją aranżacji łazienki. Możemy wybierać w szeregu wykończeń w zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy. Wykonane z drewna, ciężkie ramy — zwłaszcza te o widocznej strukturze — doskonale wpiszą się w styl rustykalny, choć będą także świetnym dopełnieniem wnętrz industrialnych czy vintage.

Akcenty złota, bardzo często wykorzystywane właśnie w postaci akcesoriów lub ram, wprowadzą do białej łazienki efekt glamour. Dzięki nim nawet typowo minimalistyczna przestrzeń zyska sporej dozy elegancji. Aby mieć pewność, że złoto nie zaburzy jej stonowanego wydźwięku, zazwyczaj mocno bazującego na neutralnych barwach, wystarczy wybrać bardzo cienką, niemal ledwie zauważalną ramę. Dzięki wdzięcznemu, białemu tłu pozostanie ona widoczna, nie dominując pozostałej przestrzeni, a jedynie wzbogacając ją o niebanalny detal.

Biała łazienka - foto Christian Mackie - Unsplash
Lustra w złotej ramie w jasnej łazience – foto Christian Mackie

Biała łazienka jest również idealnym miejscem do łączenia poszczególnych elementów wystroju oraz wprowadzenia do niej bardzo popularnego eklektyzmu. Możemy połączyć w niej nie tylko lustra, ale i szklane wazony, flakony czy pojemniki w różnych konfiguracjach, mieszając style, barwy i wykończenia. Pomieszczenie o tak uniwersalnym kolorze ścian sprawi, że nawet skrajnie różne od siebie elementy staną się wewnętrznie spójną aranżacją, otuloną ponadczasowym białym tłem, wybaczającym spore dozy ekstrawagancji.

Jakie oświetlenie zastosować w białej łazience?

Odpowiednie oświetlenie zarówno dużej, jak i małej łazienki może zdziałać prawdziwe cuda w jej finalnej odsłonie. Naturalnie najważniejsze jest takie rozmieszczenie punktów świetlnych, aby łazienka była możliwie jak najbardziej użytkowa i funkcjonalna, zwłaszcza jeśli ma bardzo ograniczony dostęp do naturalnego światła. Jak jednak zadbać o to, by kilka lamp nie przytłoczyło wystroju? A może lepiej ograniczyć się do jednego egzemplarza?

Biała łazienka - foto Steven Ungermann - Unsplash
Oświetlenie to ważny aspekt białej łazienki – foto Steven Ungermann

Ponieważ białe ściany i płytki uwydatniają wszystkie znajdujące się na ich tle elementy, powinniśmy zdecydować, czy zależy nam głównie na funkcjonalności, czy też zachowaniu konkretnych walorów estetycznych aranżacji. Oświetlenie może bowiem grać pierwsze skrzypce w wystroju, szczególnie jeśli reszta łazienki utrzymana jest w skromnym, pozbawionym przepychu klimacie.

Górne oświetlenie, rozmieszczone punktowo, lub skoncentrowane w postaci jednej lampy może zdeterminować styl wnętrza. Miejmy zatem na uwadze to, na jakiej łazience tak naprawdę nam zależy. Elegancki, złocony klosz z pewnością nada jej wytwornego charakteru, podobnie jak większa ilość źródeł oświetlenia — na przykład reflektorków — o nieoczywistych kształtach. Z kolei proste formy, minimalistyczne kształty oraz odcienie czerni, szarości i bieli wspaniale skomponują się z jasnymi ścianami lub płytkami.

Biała łazienka - foto Chastity Cortijo - Unsplash
Niewielka łazienka z lustrem – foto Chastity Cortijo

Na największą swobodę pozwolić możemy sobie podczas aranżacji łazienek eklektycznych i nowoczesnych. Wówczas proste reflektory możemy połączyć z finezyjną lampą i szklanymi kloszami. Wyjątkowo inspirujący będzie dobór oświetlenia w naszym ulubionym kolorze i zestawienie go z całkowicie białym wnętrzem — stanie się ono wówczas główną dekoracją.

Wielbiciele efektu trójwymiarowości rozważyć powinni wprowadzenie do swojej łazienki wyjątkowo użytkowego trendu, polegającego na podświetleniu lustra od tyłu. Pod wpływem światła optycznie wysunie się ono do przodu, dzięki czemu łazienka stanie się nieco bardziej wyrafinowana. Wystarczy dobrać intensywność i kolor żarówek bądź ledów w zależności od tego, czy zależeć będzie nam na możliwie jak największym doświetleniu tafli (które ułatwi codzienną toaletę lub wykonanie makijażu), czy też na stworzeniu wizualnej atrakcji świetlnej.

Biała łazienka - foto Mike Newbry - Unsplash
Biała łazienka z prysznicem – foto Mike Newbry

Reasumując: każdy, komu zależy na wnętrzu klasycznym, nieustannie aktualnym, a przy tym łatwym do przearanżowania oraz pozwalającym na artystyczne szaleństwo dekoracji powinien zdecydować się na białą łazienkę. Jej wystylizowanie w znacznej mierze zależeć będzie wyłącznie od wyobraźni właściciela, który — na szlachetnym, białym tle — zdoła wspaniale wyeksponować absolutnie wszystkie elementy i stworzyć własną, niepowtarzalną przestrzeń.


Zobacz również: