Biuro Echo Investment – projekt inspirowany „Incepcją”

Projekt biura Echo Investment w Warszawie stworzony przez MIXD bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora – branży deweloperskiej oraz powiązanych z budownictwem dziedzin: w tym architektury, wzornictwa oraz urbanistyki. Szczególny nacisk został położony na skalę prowadzonych przez firmę działań inwestycyjnych oraz na nieograniczone możliwości kreacji w obszarze budowy miast. Biuro, będące siedzibą zarządu firmy, miało mieć reprezentacyjny charakter, ale też podkreślać to, że priorytetem w kolejnych inwestycjach Echo Investment jest tworzenie przyjaznych miejsc do życia, pracy i spędzania wolnego czasu.

Biuro Echo Investment

Główną inspiracją do projektu był film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana. Jego główny wątek fabularny rozgrywa się na coraz głębszych poziomach snu, którego każdy etap został szczegółowo zaplanowany przez architektów, często wyraźnie wbrew prawom fizyki. Stąd pomysł na pierwszą rzecz, która rzuca nam się w oczy po wejściu do biura – sufit w części lobby ozdobiony formami abstrakcyjnych budynków. Bezpośrednio nawiązuje to do kultowej sceny z „Incepcji”, w której miasto odwraca się do góry nogami. Każdy z bohaterów filmu Nolana posiadał artefakt, który pozwalał odróżnić sen od jawy. Takim artefaktem w biurze Echo Investment są fotele bujane Spun firmy Magis, które łudząco przypominają pojawiający się w filmie bączek.

Strefa recepcyjna w projekcie biura Echo Investment

Drewniane formy na suficie są też niejako lustrzanym odbiciem umieszczonej w lobby olbrzymiej makiety Warszawy, która pokazuje w jak znaczącym stopniu aktualny krajobraz stolicy zawdzięcza swój kształt budynkom wzniesionym przez Echo Investment. Wystarczy też wyjrzeć przez panoramiczne okna, by zobaczyć „klocki” biurowców, hoteli czy siedzib firm „ułożone” na terenie dzielnicy Wola w ostatnich trzech dekadach. Szybkość rozwoju Warszawy wydaje się z tej perspektywy czymś niemal tak nieprawdopodobnym, jak zakrzywione miasto z „Incepcji”.

Drewniane klocki i miedziane kadzie

W drewnianych klockach kryje się też energia i nieposkromiona fantazja dziecięcej zabawy, budowania domów, mostów i zamków. Obraz takiej wspólnej aktywności dzieci i rodziców to symbol bliskości, intymności, czasu spędzanego z najbliższymi – czegoś, co niezmiennie kojarzymy z domem. I tak znowu powracamy do sedna działań Echo Investment, które w swoim portfolio ma też wiele inwestycji mieszkaniowych. Samo biuro – bardzo eleganckie i zrealizowane z ogromną troską o detale – niewątpliwie ma w sobie coś z domowej atmosfery. To zasługa szlachetnych materiałów: drewna, ceramiki, metalu, tkanin i skóry oraz ciepłej kolorystyki zdominowanej przez brązy i beże.

Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion

Kolejnym źródłem inspiracji były Browary Warszawskie – miejsce, w którym znajduje się siedziba biura Echo Investment. Licznie pojawiające się miedziane detale nawiązują do rozkrojonych kadzi browarniczych. Oprócz miedzi w projekcie wykorzystano oryginalne żeliwne słupy pochodzące z rozbiórki z dawnych Browarów Warszawskich, którym nadano nową funkcję – donic na rośliny. Uchwyty drzwi wejściowych są interpretacją logotypu Browarów Warszawskich.

Przy desce kreślarskiej

Kolejne strefy również są mieszanką motywów z „Incepcji”, Browarów Warszawskich, atelier architekta oraz placu budowy. Wątek „Incepcji” znalazł swoją kontynuację m. in. w salach konferencyjnych – każda z nich jest kolejnym etapem snu. Tak jak w snach często znienacka pojawiają się zaskakujące, niemożliwe, nieistniejące rzeczy i zdarzenia, tak w każdej z sal konferencyjnych znajduje się przynajmniej jeden charakterystyczny element rodem z pogranicza jawy i snu czy sfery iluzji optycznych.

Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion

Tak więc idąc od wejścia, znajdziemy kolejno salę z miedzianą soczewką odwracającą perspektywę, sale z trójkątem niemożliwym Penrose’a, salę „architektoniczną” z makietą tej samej sali wewnątrz, salę z elementami druku 3D, salę „origami” z sufitem w formie przeskalowanej „blachy cięto-ciągnionej” z filcu. Kolejność nie jest przypadkowa – każda z sal i jej wyposażenie nawiązuje do jednej z kluczowych inwestycji Echo Investment i do jednego z pojęć związanych z architekturą oraz urbanistyką, takich jak perspektywa, skala, forma, kreacja czy technologia.

Prosto z placu budowy

W głównej kuchni biura pojawia się galwanizowana instalacja przestrzenna z rusztowania oraz stół z podstawą ze szklanych cegieł. Dodatkowo zaplanowano tu lampy, które są interpretacją logo Echo Investment. Strefa pracy jest podzielona na sektory częściami do pracy wspólnej. To pomaga uniknąć nadmiernego natężenia hałasu. W jednej ze stref do pracy wspólnej znajdziemy miękkie siedziska i drewniany stół – jego liczne nogi po raz kolejny przywołują motyw odwróconego miasta.

Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion

Lampa nad stołem to fragment belki konstrukcyjnej z zamontowanymi świetlówkami. Na styku stałych miejsc pracy oraz strefy hot desk zobaczymy ażurowe przepierzenia z w formie arkad – proporcjami nawiązujących do charakterystycznych łuków Browarów Warszawskich. Miękkie strefy zaznaczono wykładziną podłogową o rozpikselowanym, geometrycznym wzorze oraz drewnianym sufitem listwowym. By zadbać o komfort akustyczny w strefie pracy zaplanowano sufit z naturalnych płyt akustycznych firmy Hera Design oraz tekstylne panele akustyczne w kształcie blach falistych.

Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów (Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Blaźniaka) oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura.

Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion

Projekt: MIXD
Zdjęcia: Studio Pion | pionstudio.com

Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Fotel w biurze Echo Investment projektu MIXD
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Obraz w biurze Echo Investment projektu MIXD
Detale dekoracyjne we wnętrzach Echo Investment
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Okrągły stół w projekcie biura Echo Investment
Biuro Echo Investment - projekt MIXD - foto Studio Pion
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter