BRUNO czyli sposób na relax na podłodze

Wiele osób w swoim codziennym życiu do siedzenia wykorzystuje krzesła. A czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego korzystania z tego mebla? Jak zachęcić ludzi do spędzania czasu w pozycji siedzącej? Nad takim problemem postanowił się pochylić w swojej pracy dyplomowej Krzysztof Błachut.

Kultura siedzenia

Krzesło to ważny element każdego wnętrza. Od wielu wieków występuje w kulturze i świadomości ludzi. Dlaczego zatem niektóre cywilizacje preferowały siedzenie na ziemi? Spędzanie czasu w takiej pozycji przynosi wiele korzyści dla organizmu np. pomoc w trawieniu, rozciąganie mięśni oraz redukcję stresu. Alternatywą zachęcającą̨ do tymczasowego oderwania się̨ od krzesła jest stołek BRUNO.

Założenia projektowe

Krzysztof Błachut tworzył swój projekt dyplomowy BRUNO na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod zwierzchnictwem dr Dagmary Latały. W swojej prostocie mieści on aż trzy różne komponenty sprytnie zawarte w jego podstawowej formie: stołek, stolik oraz matę do adaptacji podłogi mieszkania.

Intencją twórcy było skupienie się̨ na nowej jakości spędzania czasu w pozycji siedzącej. Kontakt w podłogą, choć́ nie doceniany w naszej szerokości geograficznej, niesie za sobą̨ wiele korzyści – od kwestii dotyczących korygowania postawy, po sprawy związane z trawieniem.

Wykonanie

Mata z pianki polietylenowej wykonanej w technologii frezowania przez wierszowanie idealnie izoluje od chłodnego podłoża. Konstrukcja nośna mebla powstała podczas obróbki stolarskiej z drewna olchowego. Dobór materiałów, czyli drewna oraz pianki stanowi pomost między tradycyjnym rzemiosłem a nowoczesnością̨.

Inspiracje z dalekiego wschodu

BRUNO swoją estetyką mocno nawiązuje do kraju, w którym kultura siedzenia na ziemi była i jest praktykowana do dzisiejszego dnia, czyli Japonii. Sama idea projektu ściśle koresponduje z tamtym miejscem, stajać się̨ zachodnią odpowiedzią̨ na wschodni sposób życia.

Foto: Aleksandra Dutkiewicz

Modelka: Klaudia Gruszka

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter