Butelkowa zieleń we wnętrzach – aranżacje i inspiracje

Butelkowa zieleń to kolor, który szturmem zdobył serca fanów designu i wnętrz na całym świecie. Ten ciemny odcień zieleni pojawia się na naszych ścianach, meblach, dodatkach, ale także robi karierę w świecie mody. Ten kolor buduje efekt szlachetnej elegancji, która doskonale łączy się z wieloma dodatkami i pasuje do wielu różnych stylów i rozwiązań. Butelkowa zieleń jest niezwykle popularna już kolejny sezon, dlatego warto zdecydować się na wprowadzenie tego odcienia do naszych wnętrz.

Butelkowa zieleń – co to za kolor?

Butelkowa zieleń to niezwykle popularny, dojrzały kolor z rodziny zielonych, którego specyficzna nazwa nasuwa od razu skojarzenia z charakterystycznym, ciemnym odcieniem na specjalnych butelkach. Jest to średnio ciemna odmiana koloru zielony – cyjan. Jako nasycona pigmentem pochodna koloru zielonego, naturalnie wpływa pozytywnie na nasz spokój i koncentrację.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Aaina Sharma - Unsplash
Foto Aaina Sharma – Unsplash

Jest to barwa pojawiająca się w przyrodzie, kojarząca się z liśćmi i trawami, dlatego warto pomyśleć o wprowadzeniu tego przyjaznego akcentu do swojego wnętrza. Jest to jednak kolor należący do barw chłodnych, dlatego świetnie sprawdzi się w połączeniu z delikatnymi kolorami ciepłymi czy jako subtelny dodatek, podkreślający charakter wnętrza. Tak mocny kolor jak butelkowa zieleń potrzebuje bowiem odpowiedniego otoczenia, które właściwie podkreśli jego głęboką barwę.

Butelkowa zieleń – luksus i elegancja

Nie da się ukryć, że kolor emanuje niezwykłą elegancją, nasuwającą skojarzenie z wytwornymi, luksusowymi wnętrzami. Kojarzy się także z przepychem, z którego się wywodzi. pierwotnie ten kolor był niezwykle popularny w wiktoriańskich pałacach czy bogatych rezydencjach. Te skojarzenia wykorzystuje także świat mody, w którym butelkowa zieleń często pojawia się na eleganckich sukniach wieczorowych.

Jest także dopełniającym kolorem dla ciemnej purpury, iście królewskiego koloru. Nic dziwnego że ciemna zieleń kojarzy się bardzo wytwornie. Dziś butelkowa zieleń we wnętrzach jest niezwykle modna. Może nadać naszym wnętrzom klasy i luksusowego charakteru.

Butelkowa zieleń – dla kogo?

Wprowadzenie butelkowej zieleni do naszych wnętrz może znacząco je odmienić, dlatego warto przemyśleć do jakiego pomieszczenia i w jakim charakterze chcielibyśmy zastosować ten kolor. Ten najszlachetniejszy odcień zieleni przez swój spokojny charakter świetnie sprawdzi się dla osób ceniących sobie harmonię i porządek.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Alessia C_Jpg - Unsplash
Foto Alessia C_Jpg – Unsplash

Zieleń jest kolorem naturalnie wpływającym na nasz spokój i relaks – warto zatem przemyśleć wprowadzenie rozwiązań o kolorze butelkowej zieleni w przestrzeniach, w których odpoczywamy. W naszej sypialni nastrojowa butelkowa zieleń nada nie tylko eleganckiego charakteru, ale też korzystnie wpłynie na nasz relaks. Coraz popularniejsze są także ciemnozielone pledy, pościele czy poduszki.

Koncentracja w otoczeniu ciemnej zieleni

Nie jest także tajemnicą, że wprowadzenie koloru zielonego, nawet w tak mocnym odcieniu, korzystnie wpływa na koncentrację – będzie to zatem idealny kolor dla osób pracujących w domu. Bez wątpienia butelkową zieleń można polecić osobom praktycznym – warto tutaj pamiętać o kolejnej korzyści tego koloru na ścianach – łatwo go bowiem utrzymać w czystości.

Z tego względu często butelkowa zieleń pojawia się w przestrzeniach do pracy – bibliotekach czy gabinetach. Praca przy głębokim, naturalnym odcieniu zieleni sprzyja koncentracji, działa także odstresowująco. Butelkowa zieleń to kolor spokojny i przyjazny, nadaje sztywnemu otoczeniu pracy przytulnego charakteru.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Priscilla Du Preez - Unsplash
Foto Priscilla Du Preez – Unsplash

Butelkowa zieleń na ścianach – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Butelkowa zieleń sprawdzi się w bardzo wielu rozwiązaniach i pomieszczeniach, w zależności od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Dzięki swojemu ciemnemu, spokojnemu charakterowi łączy się z wieloma różnymi rozwiązaniami. Jest to nieco ciekawsza opcja niż popularne przez lata ciemne kolory jak granat czy czerń. Z czym łączyć butelkową zieleń?

Przez swój elegancki i szlachetny charakter, butelkowa zieleń świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu art deco czy glamour. W takich wnętrzach warto połączyć ciemną zieleń z innymi eleganckimi kolorami – beżem, złotem, szarym. Jeśli zdecydujemy się na mocny akcent w postaci butelkowej zieleni na ścianach, warto przełamać ją białymi meblami, bądź bardziej eleganckim marmurem. Ciemna zieleń sprawdzi się także w otoczeniu innych ciemnych tonów, w które sama wchodzi. Warto pomyśleć zatem o wprowadzeniu niebieskiego w połączeniu z butelkową zielenią.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Thanos Pal - Unsplash
Foto Thanos Pal – Unsplash

Można postawić także na nietypowe rozwiązanie jakim jest ombre – przenikanie butelkowej zieleni stopniowo w seledyn, błękit czy złoto nada naszemu wnętrzu wyjątkowego wystroju. W takiej aranżacji butelkowa zieleń nabierze głębszego charakteru oraz nieco rozjaśnimy nasze wnętrze.

W przypadku wnętrz w stylu skandynawskim, naturalnym, czy egzotycznym, warto pamiętać o korzeniach butelkowej zieleni, wywodzących się z przyrody. W takim stylu świetnie połączy się z drewnianymi akcentami, czy innymi naturalnymi kolorami w jasnych odcieniach – brązem, żółtym, beżowym. Również warto postawić na niezawodną biel, w postaci mebli czy dodatków.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Devon Janse van Rensburg - Unsplash
Foto Devon Janse van Rensburg – Unsplash

Warto rozważyć także wprowadzenie butelkowej zieleni niekoniecznie w formie koloru na ścianach, ale tapety z egzotycznym czy roślinnym motywem – czy to liści, traw, czy roślin. Możemy także postawić na bardziej nietypowe rozwiązanie, jakim są kolorowe geometryczne wzory. Butelkowa zieleń w niejednolitej aranżacji urozmaici nasze wnętrze, nadając mu bardziej żywego charakteru.

Butelkowa zieleń pasuje także do modernistycznych wnętrz postindustrialnych – o tym odcieniu zieleni warto pomyśleć w połączeniu z neutralnymi kolorami bądź czernią. Bez wątpienia takie połączenie wprowadzi do naszego wnętrza powiew luksusu.

Z czym łączyć butelkową zieleń?

Butelkowa zieleń jest jednak na tyle mocnym kolorem, że warto przemyśleć jak najlepiej zastosować ją w naszych wnętrzach. Kluczem do eleganckiego wnętrza jest odpowiednie dozowanie i połączenie butelkowej zieleni z pasującym otoczeniem.

Przez swój ciemny odcień może optycznie zmniejszać pomieszczenie. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian w tym kolorze, warto zastosować je w przestronnych pomieszczeniach z dobrym oświetleniem. Często można spotkać się z butelkową zielenią w otoczeniu dużych, przestronnych okien bądź sporych rozmiarów lustrem.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Devon Janse van Rensburg - Unsplash
Foto Devon Janse van Rensburg – Unsplash

Dobrym rozwiązaniem będzie także pomalowanie jedynie jednej ściany na kolor zielony – w przypadku pozostałych warto zdecydować się na nieco bardziej jasne odcienie. Choć butelkowa zieleń bez wątpienia jest kolorem eleganckim, to gdy zdecydujemy się na pomalowanie wszystkich ścian, bez przełamania jasnymi kolorami może to stworzyć ponury efekt. Farby w odcieniu butelkowej zieleni mają w swojej ofercie takie marki jak Dulux, Dekoral czy Beckers.

Jeśli nie chcemy zdecydować się na tak mocny krok jak pomalowanie ścian, warto wprowadzić butelkową zieleń w postaci mebli czy dodatków. Zielone akcenty w naszych wnętrzach zdecydowanie podkreślą charakter wnętrza – warto postawić na wprowadzenie tego modnego koloru w formie kanapy, tapicerowanych mebli, dywanu czy lustra.

Jeśli jednak nie chcemy, aby zieleń zdominowała nasze pomieszczenie, świetnie sprawdzą się dodatki – wazony, poduszki, zasłony, pledy czy doniczki świetnie podkreślą charakter naszego wnętrza, w wielu różnych stylach. Odpowiednio dobrane dodatki w kolorze butelkowej zieleni nadadzą naszemu mieszkaniu wyjątkowego i luksusowego charakteru.

Wprowadź zieleń do swojego wnętrza

Butelkowa zieleń we wnętrzach wymaga odpowiedniego towarzystwa, które pomoże nam wydobyć elegancki i naturalny charakter tegoż koloru. Jeśli decydujemy się na zieleń na ścianach, warto przełamać tę zieleń innymi kolorami, wyraźnie kontrastującymi.

Możemy zdecydować też na odpowiednie udekorowanie ścian – projektanci chętnie sięgają po ozdoby w jasnych kolorach jak, chociażby eleganckie, złote ramy czy lampy, beżowe zasłony, białe półki.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Julie Rønberg - Unsplash
Foto Julie Rønberg – Unsplash

Jeśli postawimy na połączenie butelkowa zieleń i złoto, bez wątpienia nada ono naszemu wnętrzu szlachetnego, wytwornego charakteru, a nasze mieszkanie będzie wyglądało niezwykle elegancko. Świetnie sprawdzi się takie połączenie w wypadku tapicerowanych mebli ze złotym stelażem.

Można także postawić na przełamanie ciemności butelkowej zieleni nietypowym źródłem światła, jakim jest lustro w złotej ramie. Zachowamy przy tym wytworny charakter, a nasze wnętrze stanie się ciekawsze. Warto postawić także na coraz modniejsze ostatnio rozwiązanie, jakim są lustra o nietypowym kształcie czy nawet kolorze. Tutaj także możemy postawić na butelkową zieleń – lustro w takim kolorze nada wytworności nawet najzwyklejszej, białej ścianie.

Jeśli chcemy podkreślić spokojny charakter zieleni – na przykład w sypialni – warto trzymać się kolorów kojarzących się z naturą. Warto przełamać butelkową zieleń w naszym wnętrzu bielą, beżem, warto postawić także na skandynawskie szarości. Butelkowa zieleń świetnie komponuje się z jasnymi, przytulnymi kolorami.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Beazy - Unsplash
Foto Beazy – Unsplash

Butelkowa zieleń w salonie

Salon jako serce domu jest przestrzenią, w której rozwiązania sprzyjające spokojnemu charakterowi są specjalnie pożądane. Warto zatem pomyśleć o odcieniu butelkowej zieleni w tym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na ekstrawaganckim stylu, doskonale sprawdzi się pomalowanie ścian w tym charakterystycznym kolorze.

Jeśli chcemy jednak nadać jej lekkości, warto postawić w naszym salonie na jedną ścianę w kolorze butelkowej zieleni, pozostałe zaś w jaśniejszych odcieniach – takich jak biel, beż, warto ją także przełamać pudrowym różem. Tym sposobem unikniemy nudy oraz nie ryzykujemy, że w mieszkaniu będzie zbyt ciemno. Można także postawić na listwy przysufitowe w kolorze ciemnej zieleni.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Devon Janse van Rensburg - Unsplash
Foto Devon Janse van Rensburg – Unsplash

Warto podkreślić jednak, że wiele osób decyduje się przemycić butelkową zieleń także do innych pomieszczeń – w kuchni czy łazience świetnie sprawdzi się ciemna zieleń w postaci eleganckich, kafelków. Można ją zastosować także na powierzchni szafek czy blatów.

Można postawić także na stylowe dodatki w kolorze butelkowej zieleni – ręczniki, szafki, abażury czy dywaniki. Zastosowanie mocnego koloru z umiarem, w formie niewielkiego przełamania, świetnie dopełni naszą codzienną przestrzeń.

Meble w kolorze butelkowej zieleni

Butelkowa zieleń świetnie sprawdza się jako kolor mebli. Szczególnie popularne jest wykorzystanie tego odcienia w tapicerowanych meblach – w połączeniu ze złotym czy aluminiowym stelażem można uzyskać bardzo wytworny efekt.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Alexandra Gorn - Unsplash
Foto Alexandra Gorn – Unsplash

Jednym z najpopularniejszych ostatnio rozwiązań do salonu jest zielona sofa właśnie w butelkowym odcieniu. Przez uniwersalny charakter butelkowej zieleni sprawdzi się w wielu wnętrzach i nada każdemu salonowi odrobiny wytworności oraz przytulnej atmosfery.

Jeśli jednak zdecydujemy się na tapicerowane meble w kolorze butelkowej zieleni, warto postawić na droższy materiał, taki jak welur, welwet czy aksamit. Głęboka zieleń będzie pięknie odbijała światło na powierzchni tych materiałów. Można zatem zdecydować się na tapicerowane krzesła, fotela, ale także bardziej nietypowe rozwiązania jak na przykład szezlong do salonu.

Butelkowa zieleń we wnętrzach - Foto Phillip Goldsberry - Unsplash
Foto Phillip Goldsberry – Unsplash

Projektanci nie boją się także stawiać na butelkową zieleń w stolikach. Przez mocny i wyróżniający kolor, warto postawić na prostotę – eleganckie, lecz proste stoliki kawowe do salonu nadadzą mu niezwykłego charakteru. Można też zdecydować się na butelkową zieleń w formie obrusu bądź podkładek.

W nasze wnętrza butelkową zieleń można wprowadzić także w formie mniejszych mebli – świetnie sprawdzi się na niewielkiej pufie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się także butelkowa zieleń na abażurach lamp – wyjątkowo zjawiskowo prezentuje się w połączeniu ze złotym stelażem.

Zobacz również: Szachownica – kultowy motyw dekoracyjny w kolorowym wydaniu | Photowall – wyjątkowe tapety do Twojego wnętrza

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter