Projektanci z pracowni ARCHIEE stworzyli dla marki Hanscool ciekawy wzór. Obecnie na jego bazie zaprojektowane zostało wyposażenie dwóch butików. Oba projekty różnią się znacząco od siebie – jeden jest oparty o bryły sześcienne, w drugim postawiono na kształty zbliżone do walca.
Butik Hanscool by ARCHIEE
Koncepcja przedstawiona przez ARCHIEE może być łatwo zaadaptowana w serii butików chińskiej marki odzieżowej Hanscool. Będące pierwotnie dostawcą tkanin dla firm odzieżowych z całego świata, przedsiębiorstwo postanowiło wykreować własną markę. Hanscool produkuje i stosuje w swoich wyrobach tkaniny o najwyższej jakości.
Jednocześnie duży nacisk kładziony jest na modernizacje i innowacje w samym procesie powstawania ubiorów, na przykład nowych technikach szycia. Duże doświadczenie na tym polu było dla ARCHIEE inspirację przy projektowaniu przestrzeni sklepów.
Wnętrza butiku nawiązujące do faktury tkaniny
Przy tworzeniu wystroju wnętrz projektanci postawili na architektoniczne nawiązanie do samej faktury tkaniny. Drewno było głównym materiałem, a jego użycie w przestrzeni od razu kojarzy się z przemysłem odzieżowym. I tak na przykład w jeden z paneli wplecione są pasma elastycznego forniru umieszczonego wokół drewnianych słupów, które przypominają widok kawałka tkaniny w dużym powiększeniu.
Do wykonania paneli użyto różnych gatunków drewna, co w oczywisty sposób nawiązuje do tradycyjnej architektury azjatyckiej. Efektem tego jest powstanie bogatej kompozycji z wieloma tonami, teksturami i wykończeniami.
Nietypowy rozkład butików
W dzisiejszych czasach większość marek stawia na obecność i sprzedaż w internecie. Tradycyjne, zwyczajne sklepy nie są już atrakcyjne. Dlatego ARCHIEE przy projektowaniu zrezygnowało z tradycyjnej przestrzeni handlowej, stawiając na eksperyment. Butiki mają nietypowy rozkład przestrzeni obudowanej panelami i maksymalnie zagęszczonej w centrum sklepu.
Taki zabieg spowodował, że wykorzystane zostało jedynie około połowy przestrzeni handlowej. Pozornie wydaje się to złym rozwiązaniem, jednak taki zabieg pozwolił lepiej zaprezentować markę w nieszablonowej przestrzeni pomieszczenia. Sama koncepcja projektu ma swoje korzenie w filozofii ying-yang szukającej użyteczności w czymś pozornie bezużytecznym.
Projekt biura zapewnia korzyści płynące z jednoczesnego skondensowania i rozluźnienia przestrzeni. Odwiedzający butik przechodzą najpierw przez tajemniczo wyglądające wejście, by po chwili znaleźć się w wygodnej strefie przymierzalni. Zaraz przy niej znajduje się strefa ekspozycji ubrań, a na końcu pomieszczenia klienci docierają do przypominającej salon strefy z kasami. Różne obszary proponują kupującym różne doznania i pozwalają na dobre zapoznanie się ze sprzedawanymi towarami, a także samą marką Hanscool.
Autentyczność i nowoczesność
ARCHIEE w swoim projekcie zaproponowało klientowi narrację przesyconą klasyczną autentycznością z dodatkiem nowoczesnych detali. Przestrzeń sklepowa stała się nie tylko przestrzenią handlową. Miejsca, w których nie eksponuje się sprzedawanych ubrań, rozluźniają i poszerzają przestrzeń butików. Nowoczesne społeczeństwo zmieniło swój stosunek do handlu i sklepów detalicznych.
Klienci przychodzą do nich nie tylko kupować materialne towary, ale też szukają dodatkowych doznań, a te zapewnia im projekt ARCHIEE oferując alternatywne podejście do przestrzeni sklepowej.
Zdjęcia: Kenshin Horikoshi
Zobacz również: Nowe życie siedziby Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie