Carl Hansen & Søn – wyjątkowy skandynawski design

Kiedy myślimy o produktach z Danii, na myśl przychodzą nam ręcznie robione, high endowe modele wzmacniaczy i kolumn głośnikowych o nieziemskim designie lub klocki LEGO. Ale ten kraj to nie tylko najwyższej klasy wyroby z rynku audio i zabawki. Podobnie ma się sprawa z duńskimi meblami, a jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek z tego rynku jest Carl Hansen & Son.

Carl Hansen & Søn – sto lat tradycji

Początki firmy sięgają roku 1908, w którym Carl Hansen otworzył na duńskiej wyspie Fulen niewielki sklep z ręcznie robionymi meblami. Carl Hansen & Son rozwijała się szybko otwierając nowe sklepy i wchodząc na kolejne rynki. Podstawą działalności były dwie, aktualne do dzisiaj, zasady. Po pierwsze – ręczne rzemiosło o jak najwyższej jakości. Po drugie – współpraca z najlepszymi projektantami.

Carl Hansen & Søn

Współpraca z Hansem J. Wegnerem

Przełom w działalności firmy nastąpił w roku 1949. Nawiązano wtedy współpracę z młodym projektantem Hansem J. Wegnerem. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ zaprojektował on serie mebli, które odniosły wielki sukces na rynku. Jego największym dziełem było krzesło Wishbone, które stało się symbolem firmy i jej najbardziej rozpoznawalnym dziełem.

HANS J. WEGNER
Hans J. Wegner

Duński modernizm

Bardzo szybko Hans J. Wegner stał się wiodącą postacią duńskiego modernizmu, a jego projekty zyskały światową sławę. Firma wykorzystała modę na zainteresowanie modernistycznym designem i nawiązała współpracę z kolejnymi studiami i projektantami. Wśród nich znaleźli się tacy mistrzowie jak Ole Wanscher, Frits Henningsen, Arne Jacobsen, Kaare Klint oraz Poul Kjærholm.

Carl Hansen & Søn - FK10 - PLICO CHAIR By Fabricius & Kastholm
FK10 – PLICO CHAIR By Fabricius & Kastholm

Świeży narybek

Przez lata projektanci w Carl Hansen & Son tworzyli meble w oparciu o prostotę, jakość rzemiosła i funkcjonalność. Tradycje te kontynuuje nowe pokolenie designerów, wnosząc do tradycji duńskiego modernizmu nieco nowych idei. Dla firmy projektują Strand+Hvass, Thomas Bo Kastholm, Naja Utzon Popov oraz Anker Bak.

Carl Hansen & Søn - The OW58 T-CHAIR by Ole Wanscher
The OW58 T-CHAIR by Ole Wanscher

Na przekór trendom

Firma nie stroni od współpracy z artystami spoza Danii. W ostatnim czasie nawiązano współpracę z japońskim architektem Tadao Ando czy Austriakackim trio EOOS. Ich projekty pozwoliły połączyć ze sobą tradycję z nowoczesnością i nowymi technologiami.

Obecnie produkty wielu firm odznaczają się niewielką trwałością i po kilku latach nadają się do wyrzucenia. Firma Carl Hansen & Søn zawsze miała na uwadze najwyższą jakość i trwałość swoich wyrobów. Użyte materiały pochodzą z najwyższej półki i są obrabiane przez doskonale wyszkolonych rzemieślników. Tak jak wyroby sprzed stu lat, obecne też przetrwają pokolenia. Dodatkowo firma prowadzi własny serwis, który naprawia usterki w domu klienta.

Carl Hansen & Søn - EMBRACE SOFA DESIGN BY EOOS
Embrace Sofa Design by EOOS

Liczy się środowisko

W procesie produkcji najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Drewno, z którego powstają meble, jest kupowane tylko od lasów i tartaków dbających o ekologię. Z kolei wszystkie drewniane odpady zużywane są do ogrzewania domów w duńskim Gelsted.

Najwyższa jakość wyrobów i ponadczasowy design sprawiają, że meble z Carl Hansen & Søn cieszą sie niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie. Obecnie firma posiada własne sklepy w Nowym Jorku, San Francisko, Tokio, Osace, Londynie, Mediolanie, Sztokholmie, Oslo, Kopenhadze, Hamburgu, Paryżu oraz Gelsted. Ostatnio otwarty został salon w Warszawie.

Carl Hansen & Søn - CHAIRS DESIGNED BY HANS J. WEGNER
Chairs Designed by Hans J. Wegner

Dzieła sztuki

Projektanci-wizjonerzy tworzący trendy Duńskiego Modernizmu w Carl Hansen & Søn sprawili, że meble tej firmy są nie tylko wyrobami użytkowymi. Owszem, można je spotkać na całym świecie, od domów prywatnych, przez nowoczesne biura, ekskluzywne restauracje czy hotele. We wszystkich tych miejscach upiększają przestrzeń, służąc ludziom przez dziesiątki lat. Są jednak miejsca, gdzie te wyroby zyskały status prawdziwego dzieła sztuki. W nowojorskich Metropolitan Museum of Art oraz Museum of Modern Art stanowią część wystaw poświęconych Duńskiemu Modernizmowi.

Zobacz również: Meble od B&B Italia – esencja włoskiego designu | NORR11 – skandynawski design w najlepszym wydaniu

Carl Hansen & Søn - Carl Hansen & Søn - CHAIR & PROPELLER STOOL - KAARE KLINT X KVADRAT - RAF SIMONS
Carl Hansen & Søn – CHAIR & PROPELLER STOOL – KAARE KLINT X KVADRAT | RAF SIMONS
Carl Hansen & Søn - CH24 Wishbone Chair & CH337 Dining Table
CH24 Wishbone Chair & CH337 Dining Table
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter