Casa Cajueiro – perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli

Wioska Trancoso leży w stanie Bahia w Brazylii. To właśnie tam, jedenaście lat temu, podczas swoich podróży dotarł ówczesny dyrektor artystyczny marki modowej Diesel – Wilbert Das. Zauroczony pięknem natury, po ponad dwudziestu latach na stanowisku, zdecydował się na radykalną zmianę w życiu. Stworzył miejsce, które stało się mostem pomiędzy nowoczesnym światem ludzi i dzikim, aczkolwiek niezwykle urokliwym światem dżungli.

Wyjątkowa Casa Cajueiro

Casa Cajueiro to azyl o organicznej architekturze, zakotwiczonej w historii regionalnego wzornictwa. Wilbert Das wraz z partnerem Bobem Shelvinem zadbał w najmniejszym szczególe o zrównoważony i postępowy projekt, który przywiązuje wagę do lokalnego rzemiosła i wartości środowiskowych. To właśnie troska o środowisko była myślą przewodnią w powstawaniu domu. Twórcy nie chcieli w żaden sposób ingerować w piękno dżungli.

Casa Cajueiro - perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli - foto Filipe Redondo
Casa Cajueiro – projekt Wilbert Das

Swój projekt określają jako pająka kroczącego pomiędzy roślinami. Pięciosypialniany apartament to eklektyzm kolekcjonerski w połączeniu z przywiązaniem do lokalnego rzemiosła i miejscowymi strukturami, w których zastosowano nowoczesne podejście do wykorzystania przestrzeni. Azyl jest regularnie odwiedzany i pożądany. Uwiedzeni urokiem Trancoso i interpretacją Wilberta proszą, o zaprojektowanie prywatnych rezydencji w tym stylu.

W zgodzie z naturą

Podstawową zasadą projektu Casa Cajueiro było nie ścięcie ani jednego drzewa pod budowę domu. Projektanci chcą, aby ich dzieła nie ingerowały w naturę, ale jednoczyły się z nią. Chcą pokazać, że człowiek jest jej częścią. W przypadku tego ogromnego domu o powierzchni 1100 m2 Wilbert Das zdecydował się na architekturę organiczną w różnych odcieniach zieleni, dachy z gontów drewnianych, tarasy Cumaru i zgodnie z zaleceniami, dla większości podłóg cement.

Casa Cajueiro - perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli - foto Filipe Redondo
Casa Cajueiro – projekt Wilbert Das

Finalnie powstał minimalistyczny projekt nawiązujący do architektury Trancoso. Wnętrze jest całkowicie spójne z estetyką otaczającą dom. Odosobnione przestrzenie, w pełni zintegrowane z bujną roślinnością tropikalnego lasu, wychodzą na wioskę i ocean. Lepszego widoki nie można sobie wyobrazić.

Serce dżungli o wyjątkowym stylu

Wilbert Das skupił się na podkreśleniu sztuki ręcznego rzemiosła zakorzenionego w okolicach posesji. Projektant ceni materiały, o naturalnej i widocznej fakturze, nawiązujące do modernizmu. Meble, oświetlenie oraz ceramika zostały zaprojektowane specjalnie dla tego domu. Doskonale wpasowują się również elementy lokalnego rękodzieła i wzornictwa. W kuchni dominują tłoczone betonowe kafelki o niebieskawych odcieniach, barwione ręcznie mieszanymi pigmentami. Zostały wykonane na wymiar w Trancoso.

Casa Cajueiro - perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli - foto Filipe Redondo
Wnętrze Casa Cajueiro

Swoimi niezwykłymi kolorami podkreślają urok stołków barowych Scapinelli z lat 60. Po stronie salonu znajduje się rzeźbiony kominek, wykonany z żelaznych i betonowych konstrukcji, inspirowany pracą francuskiego ceramika Valentine’a Schlegel. Centralny element wspólnej przestrzeni stanowi monolityczny stół jadalniany wykonany przez miejscowego stolarza. Powstał z grubych kawałków drewna chlebowca, którego kora tworzy duży owalny kształt.

Stwarza to niezwykłe wrażenie przeniesienia się na łono natury i stawania się jej częścią w codziennym życiu. Wyjątkowym elementem domu jest basen wykonany z pokrojonych w plastry zielonych kamieni onyksu. Użyto ich również w niektórych łazienkach. Obok basenu znajduje się taras, na którym możemy podziwiać piękno otaczającej nas dziczy.

Casa Cajueiro - perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli - foto Filipe Redondo
Wnętrze Casa Cajueiro

Casa Cajueiro jest w pewnością marzeniem wielu osób. Połączenie modernizmu w stylu miejskiej codzienności z energią tropikalnej dżungli, uzupełnioną ręką ludzką – czy nie takiej równowagi właśnie poszukujemy w życiu? Wilbert Das stworzył równoległy świat, którym inspirują się tysiące, odnajdując własny azyl.

Zdjęcia: Filipe Redondo

Zobacz również: Tom Dixon i jego projekt domu Cactus Dorée | Atelier Villa – prywatna rezydencja na wzgórzu

Casa Cajueiro - perła nowoczesnej architektury w sercu dżungli - foto Filipe Redondo
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter