Casa Caucasco – dom architekta José Juana Rivera Río

Druga dekada XXI wieku zredefiniuje pojęcie luksusu. Nowym bogactwem staną się rzeczy niematerialne, takie jak cisza, komfort bycia off-line, życie zgodne z cyklem pór roku oraz obcowanie z naturą. Obiektem pożądania będą siedliska zaprojektowane w symbiozie z otaczającym krajobrazem oraz szacunkiem do tradycyjnego rzemiosła i naturalnego piękna surowych materiałów.

Drewno jest materiałem wyjątkowym – zaprojektowanym przez naturę i ukształtowanym przez czas. To jeden z tych surowców, którego źródło może pozostać niewyczerpane pod warunkiem, że z szacunkiem zadbamy o jego prawidłowe pozyskiwanie. Las odgrywa niezastąpioną rolę w zachowaniu jakości atmosfery, powietrza oraz regulacji hydrologicznej planety. To dlatego drewno jest materiałem, który tak silnie wpisuje się w projekty wnętrz i domów nastawionych na symbiozę z naturą oraz które cenią jej piękno. Potwierdzeniem tej tezy jest dom Casa Caucasco.

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río

Dom w samym sercu lasu

Pomysł na kolekcję Atelier od Listone Giordano pochodzi prosto z serca Umbrii. To wynik spotkania włoskich wartości kultury rzemieślniczej oraz najwyższych standardów produkcyjnych firmy. Tradycyjne techniki obróbki drewna w duecie z dzisiejszymi możliwościami technologicznymi tworzą ponadczasowy design. To także odpowiedź na rosnącą potrzebę integracji z środowiskiem oraz życia w zgodzie z naturą.

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río

Casa Caucasco

Casa Caucasco to dom architekta José Juana Rivera Río – założyciela JJRR/ARQUITECTURA. Posiadłość usytuowana jest w willowej części Mexico City, a kluczem do projektu było najbliższe otoczenie dzielnicy. Bryła budynku wznosi się metr nad poziomem gruntu. Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy mogą cieszyć oczy spektakularnym widokiem na rozciągające się na horyzoncie góry oraz usytuowane u podnóża miasto.

Część dzienna, zlokalizowana na parterze domu, otwiera się na ogród długim przesuwanym oknem, które jest przejściem między zabudowaną strefą domową, a otaczającą budowlę naturą. Ogród oraz wnętrze domu wypełnia bujna roślinność, co zaciera granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku i sprawia, że betonowo-szklana konstrukcja wyrasta wprost z natury. Brutalistyczna bryła kontrastuje z ciepłym wnętrzem otulonym naturalnym drewnem.

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río

We wnętrzu wykorzystano parkiety Heritage – filigrna z kolekcji Atelier wykonane z certyfikowanego dębu z francuskich lasów Fonatines. Powierzchnię drewna poddano procesowi szczotkowania, który utrwalił naturalną strukturę surowca. Chodząc po tym parkiecie można nawiązać kontakt z naturalną siłą drewna.

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río

Naturalne środowisko we wnętrzu domu

Parkiety Listone Giordano korespondują ze środowiskiem także po ich zainstalowaniu wewnątrz domu – nie tylko dzięki surowej i organicznej formie, ale także poprzez ekologiczny proces produkcji. Drewno w domu wpływa na utrzymanie dobrej temperatury, podnosi poziom wilgotności powietrza a także hamuje akumulację ładunków elektrostatycznych. Fundamentalne znaczenie ma także wykorzystanie ekologicznych klejów i lakierów, które nie zawierają substancji toksycznych.

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río

Każde drzewo wykorzystywane do produkcji desek ścinane jest w szczytowym okresie wzrostu i zastępowane licznymi nasadzeniami. Młodsze drzewa pochłaniają znacznie więcej dwutlenku węgla potrzebnego im do wzrostu. Mają więc lepszy wpływ na jakość powietrza niż starsi poprzednicy. Wszystkie podłogi posiadają szereg certyfikatów potwierdzających ich jakość i dbałość o środowisko. Dzięki temu ich wpływ na życie domowników nie ogranicza się tylko do pięknego designu, ale także znacząco podnosi komfort życia.

Zobacz również: Dom o powierzchni 130m2 | 400-metrowa willa na warszawskiej Saskiej Kępie

Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río
Casa Caucasco - dom architekta José Juana Rivera Río
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter