Casa Malalcahuello to bardzo ciekawy dom z czerwonym dachem, który wyróżnia się w swojej okolicy. Budynek został zaprojektowany i zbudowany przez pracownię Guillermo Acuña Arquitectos Asociados z Santiago, która do tego celu wykorzystała drewno cięte CNC.
Projekt Casa Malalcahuello
Casa Malalcahuello to wyjątkowy projekt architektów z pracowni Guillermo Acuña Arquitectos Asociados. Budynek zlokalizowany jest w imponującym otoczeniu gór, Rezerwatu Narodowego Malalcahuello i wulkanu Lonquimay oraz pobliskiego Parku Narodowego Conguillo i rzeki Cautín.
Architekci podzielili projekt na dwie przesunięte względem siebie bryły z dwuspadowym dachem. Budynek zaprojektowany jest tak, aby z różnych miejsc wewnątrz domu roztaczały się różne widoki. Casa Malalcahuello skierowana jest w stronę lasu i wulkanu, dzięki czemu właściciele mogą z wnętrza budynku podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Chile.
Każda bryła ma dwa dwuspadowe dachy, z których mniejszy umieszczony jest na większym, aby podnieść wysokość budynku. Zadaszenie Casa Malalcahuello wykonane jest z paneli żebrowanych, produkowanych przez chilijską firmę Citanc, z materiału opisanego jako cynkal, czyli blacha stalowa zabezpieczona stopami aluminium i cynku. Panele są polakierowane na intensywny czerwony kolor, aby wyróżniać się na tle padającego śniegu.
Projekanci z pracowni Guillermo Acuña Arquitectos Asociados poinformowali, że to pierwszy ich projekt, w którym użyli techniki CNC do cięcia drewna na konstrukcję. Proces projektowania obejmował najpierw modelowanie domu w 3D przed wysłaniem wstępnego projektu do Timber, firmy z Temuco, na południu Chile, która podjęła się cięcia drewna w CNC.
Dom z drewna
Firma Timber pozyskała niezbędną ilość drewna lokalnie i wybrała odpowiedni sposób jego łączenia w trakcie budowy, a GAAA w tym czasie dopracowywali cały projekt. Następnie drewno zostało pocięte, oznaczone i przetransportowane na miejsce budowy, gdzie stolarze zgodnie z instrukcją zmontowali dom. GAAA twierdzi, że proces ten zapewnił im większą kontrolę nad używanymi materiałami oraz znacznie zmniejszył koszty i czas budowy.
„To było doświadczenie, które doprowadziło nas do całkowicie nowego spojrzenia na sposób, w jaki podejmujemy się procesu projektowania i skłoniło nas do spojrzenia na tradycyjne budownictwo drewniane w poszukiwaniu nowych możliwości” – mówią projektanci z pracowni Guillermo Acuña Arquitectos Asociados.
To rozwiązanie pozytywnie wpłynęło na proces budowy, który był utrudniony ze względu na kwestie logistyczne oraz pogodę, która pozwala na budowę przez jedynie 8 miesięcy w roku. We wnętrzach Casa Malalcahuello drewno jest wyeksponowane. Charakterystycznym elementem we wnętrzu jest palenisko z kominem w kształcie stożka, częściowo obłożony kamieniami, który sięga wysokości dwuspadowego dachu.
Na górne piętro, gdzie znajdują się sypialnie, prowadzą czarne, spiralne schody. Duże okna ułatwiają podziwianie widoków, a szklane rozsuwane drzwi pozwalają wyjść na balkon i podziwiać piękną okolicę.
Zdjęcia: Cristobal Palma
Zobacz również: Domek letniskowy w Beskidach | Winiarnia Nešetřil