Cassina – designerskie i ponadczasowe meble – historia marki

Projektująca meble włoska marka Cassina jest przykładem na to, jak ciężka praca, dobre pomysły i odrobina szczęścia pozwalają zmienić mały, rodzinny biznes w firmę zajmującą czołowe miejsca na rynku i rozpoznawalną w wielu krajach. Poznaj jej historię!

Historia marki Cassina

Historia firmy rozpoczęła się od spółki „Amedeo Cassina” założonej w 1927 roku w miejscowości Meda przez braci Cesare i Umberto Cassina. Na początku była to właściwie stolarnia, w której produkowano drewniane stoły. Pomimo kontaktów ze znanymi projektantami, firma działała na małą skalę aż do lat 50.

Wtedy to Cassina zdobyła duży kontrakt na produkcję mebli na wyposażenie statków wycieczkowych. Wielkość zamówienia spowodowała dynamiczny rozwój i przejście od rzemiosła do prawdziwej produkcji seryjnej. W tym czasie firma zainteresowała się też bardziej samym wzornictwem przemysłowym.

Gio Ponti - wybitny architekt i projektant
Gio Ponti

Pod koniec lat 50. Cassina nawiązała współpracę z gwiazdą włoskiego designu i architektury – Gio Pontim. Zaprojektował on między innymi tak znane meble, jak krzesło Leggera 646 oraz ikonę historii designu – krzesło Superleggera 699. Coraz większy nacisk kładziony w firmie na produkcję modeli znanych projektantów owocuje w 1964 roku nabyciem praw do reedycji mebli, które w 1928 roku stworzyli Le Corbusier, Pierre Jeanneret oraz Charlotte Perriand.

Dwa lata później powstaje spółka-córka Cassina & Busnelli mająca zajmować się innowacjami, w tym wykorzystaniem w produkcji tworzyw sztucznych. Do zespołu projektantów dołączają Afra i Tobia Scarpa, których projekt Soriana zdobywa dla Cassina pierwszą nagrodę Compasso d’Oro w latach siedemdziesiątych. W Mediolanie powstaje pierwszy salon wystawowy, a firmowy projekt samochodu Mario Belliniego bierze udział w wystawie zorganizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Cassina - Soriana - projekt Afra & Tobia Scarpa
Soriana – projekt Afra & Tobia Scarpa

W roku 1977 w tymże muzeum częścią stałej kolekcji wzornictwa przemysłowego stają się krzesło Cab i stół Rotonda stworzone w Cassina. Firma umacnia swoją pozycję na rynku luksusowych mebli, wprowadzając nową kolekcję Cassina I Maestri (Mistrzowie z Cassini). Znajdują się w niej dzieła najgłośniejszych projektantów XX-wieku współpracujących z Cassina.

Cassina - Cab - projekt Mario Bellini
Cab – projekt Mario Bellini

Lata 80. to nie tylko poszerzanie rynków sprzedaży, ale też praca nad nowymi technologiami produkcji mebli, których przykładami są fotel Wink zaprojektowany przez Toshiyuki Kitę oraz Feltri autorstwa Gaetano Pesce. W kolejnym dziesięcioleciu do zespołu Cassina dołącza następny projektant o światowej sławie – tym razem jest to Francuz Philippe Starck, który tworzy sofę Lazy Working Sofa.

Cassina - Wink - projekt Toshiyuki Kita
Wink – projekt Toshiyuki Kita

Na początku XXI-wieku firma zyskuje prawa do mebli autorstwa Charlotte Perriand, które zostają włączone do kolekcji Mistrzów. W roku 2010 Włochy obchodzą jubileusz 150-rocznicy zjednoczenia, a Cassina przygotowuje z tej okazji Sessantunę – artystyczną instalację złożoną z 61 stołów, które razem tworzą mapę włoskiego buta.

Cassina - Sessantuna
Sessantuna

Po przejęciu w roku 2013 firmy Simon, Cassini zdobywa prawa do nowych kolekcji mebli tak znanych projektantów, jak Carlo Scarpa i Kazuhide Takahama. Nawiązuje też współpracę interdyscyplinarną z legendą mody Karlem Lagerfeldem. W kolejnych latach firma świętuje swój jubileusz 90-lecia, wydając z tej okazji monografię historyczną i organizując wystawę w Fundacji Giangiacomo Feltrinelli w Mediolanie.

Ostatnie lata to utworzenie podległej spółki Cassina LAB, która jest owocem współpracy z wydziałem POLI.design Politechniki Mediolańskiej. Jej zadaniem jest opracowywanie nowych materiałów i procesów bardziej przyjaznych dla człowieka i środowiska naturalnego.

Cassina - Rotonda - projekt Mario Bellini
Rotonda – projekt Mario Bellini

Obecnie firma Cassina należy do czołowych włoskich producentów, jeżeli chodzi o segment luksusowych mebli z kolekcji najbardziej znanych projektantów świata. Swoje salony ma w wielu krajach na całym globie – w Mediolanie, Paryżu, Londynie, Madrycie i Nowym Jorku. Pracuje dla niej na stałe ponad 300 wykonawców.

Cassina - Lazy Working Sofa - projekt Philippe Starck
Lazy Working Sofa – projekt Philippe Starck

Mistrzowie Cassina

Najbardziej znaną kolekcją firmy Cassina jest powstała w 1973 roku kolekcja Mistrzowie Cassina (Cassina I Maestri). Produkowane są w niej reedycje znanych projektów mebli z XX-wieku. Przy ich tworzeniu ściśle przestrzega się historycznej dokumentacji, tworząc jak najbliższe prototypowi dzieła. Udział w procesie biorą spadkobiercy i fundacje oryginalnych twórców tych mebli.

Cassina I Maestri 
Cassina I Maestri 

Lista mistrzów, których projekty wykorzystano w produkcji serii Mistrzów, jest długa i wypełniona sławami designu. Znajdują się na niej takie sławy jak Franco Albini, Erik Gunnar Asplund, Giacomo Balla, Le Corbusier, Charles Rennie Mackintosh, Ico Parisi, Charlotte Perriand, Gerrit Thomas Rietveld, Frank Lloyd Wright oraz Marco Zanuso.

Najważniejsze projekty

Trudno w tak krótkim artykule przedstawić najważniejsze produkty firmy, która wielokrotnie zdobywała najważniejsze w świecie projektantów nagrody i o której powstało kilka książek. Wybraliśmy jednak kilka najbardziej charakterystycznych i znanych projektów.

LC4

Zaprojektowany przez Le Corbusiera z udziałem Pierre Jeannereta i Charlotte Perriand szezlong LC4 to dzieło ponadczasowe i wyjątkowe. Po raz pierwszy pokazany na paryskim Salonie Jesiennym w 1929 roku wywołał sensację swoim futurystycznym kształtem. Stworzony z chromowanej stali i skóry lub tkaniny, dopasowany do anatomii człowieka, jednocześnie wygodny i niezwykle atrakcyjny estetycznie. Jest jedną z ikon w kolekcji Cassina, dostępny w różnych wariantach kolorystycznych i z różnymi wykończeniami.

Cassina - LC4
LC4

699 Superleggera

Trudno chyba o bardziej ikoniczne krzesło, niż zaprojektowane przez Gio Pontiego w 1957 roku Superleggera. Włoski architekt pracował nad nim, udoskonalając je przez kilka lat. Jego celem było stworzenie mebla prostego i eleganckiego w formie, a przy tym niezwykle lekkiego. Udało mu się to w 100%.

Cassina - 699 Superleggera - projekt Gio Ponti
699 Superleggera – projekt Gio Ponti

Zbudowane z drewna krzesło ma prosty kształt pasujący do większości aranżacji, a przy tym jest niezwykle lekkie – waży jedynie 1700 gramów. Po jego wprowadzeniu na rynek powstała kampania reklamowa pokazująca dzieci podnoszące Superleggera jedną ręką. Po 66 latach projekt Pontiego nadal cieszy się dużym wzięciem, będąc jednym z najważniejszych dzieł wzornictwa przemysłowego.

Nuage

Francuska designerka Charlotte Periand zainspirowana podróżą po Japonii zaprojektowała regał na książki o poetyckiej nazwie Nuage (chmura). Mebel miał konstrukcję modułową – półki i przegródki można było dowolnie przemieszczać, zmieniając wielkość i formę Nuage, dopasowując ją do dowolnego pomieszczenia. Pierwotna wersja wykonana była z drewna, później wprowadzono też inne materiały. Cassina odświeżyła pomysł Francuzki, proponując obecnie modułowy mebel w różnych wariantach. Od bardziej kolorowych, po pomalowane na biało i czarno z drzwiczkami z anodyzowanego aluminium.

Cassina - Nuage - projekt Charlotte Perriand
Nuage – projekt Charlotte Perriand

Privé

Privé to kolekcja niskich mebli do siedzenia zaprojektowana przez kolejnego słynnego francuskiego projektanta – Philippe’a Starcka. Wykonana w eleganckim i prostym stylu, wykończona najlepszymi materiałami, posiada też ciekawe udogodnienia w postaci poziomej półki. Meble z tej kolekcji stworzono z aluminium i naturalnej skóry. Będą pasować zarówno do gabinetu, jak i dobrze urządzonego salonu. Uwagę w nich zwraca oryginalna, pikowana skóra pochodząca ze Szkocji.

Cassina - Privé - projekt Philippe Starck
Privé – projekt Philippe Starck

Radio Cristallo

W 1938 roku Franco Albini stworzył zabawny projekt mający oswoić odbiorców z nowoczesną techniką – Radio Cristallo. Pomysł był prosty, projektant umieścił podzespoły radia i głośnik w przezroczystej obudowie, tak aby każdy mógł naocznie przekonać się, jak co jest w środku urządzenia. Cassina odświeżyła ten pomysł, montując nowoczesny radioodbiornik z odsłoniętym głośnikiem pomiędzy dwiema taflami hartowanego szkła. Powstało urządzenie użyteczne, a jednocześnie zachwycające swoją formą. Ukłonem w stronę dzisiejszej techniki jest wyposażenie radia w moduł Bluetooth, WiFi oraz dodatkowy subwoofer.

Cassina - Radio Cristallo - projekt Franco Albini
Radio Cristallo – projekt Franco Albini

Wink

Na zakończenie tej listy fotel Wink japońskiego projektanta Toshiyuki Kity, połączenie wschodniej i zachodniej kultury wzornictwa przemysłowego. Mebel jest stosunkowo młody – powstał w1980 roku – i przedstawia już zupełnie inną filozofię projektowania. Jest nowoczesny w kształcie, organiczny i dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.

Cassina - Wink - projekt Toshiyuki Kita
Wink – projekt Toshiyuki Kita

Kształt oryginalnego oparcia z zagłówkami może być swobodnie zmieniany. Można też wysunąć podnóżek, zmieniając fotel w komfortowy szezląg. Mebel z przymrużeniem oka (wink to mrugnięcie okiem) został potraktowany całkiem poważnie i jako jeden z wielu z kolekcji Cassiny znalazł się na stałej ekspozycji w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.


Marka: Cassina | cassina.com

Zobacz również: LAGO Design – kunszt, ponadczasowa elegancja i 100-letnia tradycja | Fritz Hansen – kultowy duński design

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter