Catellani&Smith – dzieło sztuki w oświetleniu

Kiedy Enzo Catellani po raz pierwszy założył swoją firmę oświetleniową w 1989 roku, powiedział światu, że jest kowalem o imieniu Carlo, a jego partnerem był brytyjski architekt wyścigowy Logan Smith. W rzeczywistości Carlo był ojcem Enzo, a Logan Smith… cóż, był jego koniem. O marce Catellani&Smith najwięcej wiedzą właściciele Showroomu ROOMSdesign.

Historia marki Catellani&Smith

Historia Catellani&Smith jest naprawdę ciekawa. Zacznijmy od początku. Marka powstała w 1989 roku w miejscowości Villa Di Serio, położonej niedaleko włoskiego Bergamo. Umieszczona w katalogu firmy notka biograficzna obiegła cały świat. Pomysł na jej wydrukowanie był prowokacją i doskonale obrazuje ironiczną wobec samego siebie, całego świata postawę Enzo Catellaniego.

Lampa marki Catellani & Smith #1

„Carlo Catellaniego i Logana Smitha połączyła pasja do koni i wizja wspólnej przyszłości jako producentów i projektantów unikatowego oświetlenia. Warto zwrócić uwagę, że dzieliło ich sporo m.in. narodowość i doświadczenia: Carlo – Włoch, wykwalifikowany kowal i Logan – Anglik, architekt, specjalista od renowacji torów wyścigowych. Obaj zgodnie postanowili, że produkcja lamp w ich firmie odbywać się będzie w atmosferze spokoju i sielanki, z dala od presji  generowania zysków za wszelką cenę i co się z tym wiąże masowej produkcji. Ten obrany kierunek odwoływał się do dobrych tradycji rzemieślniczych i miał pozwolić na powstawanie dzieł z mocy pracy rąk i umysłów.”

Lampa marki Catellani & Smith #2

W rzeczywistości Carlo to ojciec Enzo Catellaniego a Logan Smith nie jest architektem, tylko ulubionym koniem Enzo. Enzo Catellani jest jedynym właścicielem firmy i jedynym projektantem całej kolekcji. Oprawy Catellani & Smith powstają w miejscu wyjątkowym, w starym, zabytkowym młynie. Przy dużych oknach, na przestronnych drewnianych stołach Enzo Catellani rozwija i buduje, montuje i demontuje.

Lampa marki Catellani & Smith #3

Jak sam mówi – duża część produkcji składa się z elementów, które wymagają dużego nakładu pracy. Zawsze zwraca uwagę, że to ręka rzemieślnika tworzy projekt, jego ręczna praca tworzy niedoskonałość, czyniąc naprawdę wyjątkowym przedmiot. Kiedy Enzo tworzy lampę, zawsze zaczyna od prototypu. Swój warsztat nazywa laboratorium, w którym nieustannie gromadzi materiały, komponenty i przedmioty. To jest miejsce, w którym wszystko się rodzi. Składa, spawa, zgina, kształtuje. Musi czuć materiały, żeby zobaczyć, jak współgrają ze światłem. Dopiero w tym momencie przechodzi do tradycyjnej fazy projektowania: designu, wykonalności, właściwości technicznych.

Lampa marki Catellani & Smith model #4

Wyjątkowy projekty lamp

Enzo Catellani indywidualnie podchodzi do wielu zamówień, zarówno tych indywidualnych, jak i składanych przez takie instytucje jak muzea. Warto również zwrócić uwagę na rozwój technologiczny marki. Enzo Catellani znany jest jako pionier technologii LED w oświetleniu dekoracyjnym. Od momentu, gdy pierwsza zaopatrzona w LED oprawa opuściła słynny, drewniany stół Enzo, każda kolejna powstaje w oparciu o tę technologię.

Lampa marki Catellani & Smith model #5

Poza działaniami proekologicznymi firma z Villa Di Serio spełnia też misję społeczną i kulturową. Miejsce pracy znaleźli tu mieszkańcy miasteczka i jego okolic.  Oferta tej włoskiej marki jest bardzo rozbudowana. W showroomie ROOMSdesign znajdziemy wiele projektów Catellani & Smith począwszy od opraw klasycznych po unikatowe wzorniczo i oryginalne w swoim kształcie. Dzieła monumentalne, błyszczące płatkami złota, ale też skromne lampy z włókna węglowego, oprawy o charakterze rzeźbiarskim lub industrialnym, lampy inspirowane przyrodą, dziełami sztuki, architekturą. Łączy je wspólna cecha: mają w sobie to „coś”.

Lampa marki Catellani & Smith model #6

Prace Catellaniego cechują proste kształty, materiały wybiera z tych, łatwo dostępnych. Poza oczywistym wsparciem lokalnych przedsiębiorców pozwala to firmie zmniejszać koszty produkcji, zachować swobodę tworzenia i dużą elastyczność. Marka Catellani & Smith stała się znana na całym świecie dzięki designowi oraz swoim rzeźbiarskim i technologicznie innowacyjnym oprawom. Enzo skupia się na znaczeniu rzemiosła i własnych rąk w procesie, dba o każdy szczegół.

Zobacz również: Designerskie lampy marki Sielacz | Światło tworzy przestrzeń. Rozmowa z BJØRN + BALLE

Lampa marki Catellani & Smith model #7
Lampa marki Catellani & Smith model #8
Lampa marki Catellani & Smith model #9
Lampa marki Catellani & Smith model Albero della Luce
Lampa marki Catellani & Smith model Ametista
Lampa marki Catellani & Smith model Atman
Lampa marki Catellani & Smith model Bonsai
Lampa marki Catellani & Smith model CicloItalia
Lampa marki Catellani & Smith model Colonna
Lampa marki Catellani & Smith model Disco
Lampa marki Catellani & Smith model Fil de Fer
Lampa marki Catellani & Smith model Fil de fer #2
Lampa marki Catellani & Smith model Full Moon
Lampa marki Catellani & Smith model Jackie O
Lampa Cattelani&Smith - Lederam
Lampa marki Catellani & Smith model F0
Lampa marki Catellani & Smith model F3
Lampa marki Catellani & Smith model Light Stick
Lampa marki Catellani & Smith model Luce Oro
Lampa marki Catellani & Smith model Macchina
Lampa marki Catellani & Smith model Post Krisi
Lampa marki Catellani & Smith model Sottovento
Lampa marki Catellani & Smith model Turciu
Lampa marki Catellani & Smith model Wa Wa
Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter