Chata w dolinie rzeki Kamenice projektu Mjölk architekti

Chłodny, zimowy wiatr wieje w dolinach rzeki, która rozchodzi się od Morza Północnego, przez niemieckie równiny nabierając siły na skalistych wzgórzach nad Hejnicami. To właśnie tam znajduje się miejscowość Jiřetín pod Bukovou. Jest to szczególne miejsce, w którym studio Mjölk architects odbudowało starą chatę z lat osiemdziesiątych. Zamiast niej możemy podziwiać dom w kształcie wielkiej budki dla ptaków. Zobaczcie sami.

Mjölk architekti i historia pewnego domu

Nad doliną Horská Kamenice szeleszczą zwalone buki, którymi wiatr gra jak na instrumencie muzycznym. Z czarnego domu u stóp wzgórza unosi się biały dym, co sugeruje, że domek nie jest pusty. Pierwotne oblicze niedokończonej chaty z lat osiemdziesiątych zmieniło się nie do poznania.

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

Szary brizolit został zastąpiony czarną boazerią, którą właściciele sami opalili. Budynek wygląda bardzo abstrakcyjnie. Pojęcia takie jak dach, ściana lub komin łączą się w jedną całość. Jest tam za to dom z oknami i tarasem. Niektóre okna przycinają okładzinę elewacji do okrągłego kształtu. Dom wygląda jak przerośnięta budka dla ptaków.

Domek jest przytulny. Płomienie ognia widoczne są przez szybę dużego kominka, pęknięcia drewna i poduszki białej mgły izerskiej toczą się po oknach. Kępki pary wodnej omiatają dolinę. Tutaj najgorsza pogoda może być najlepsza.

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

Proste i funkcjonalne wnętrze

Wnętrze domu jest proste i funkcjonalne. Pierwotny układ przestrzeni życiowej uległ zmianie. W domu są teraz dwie sypialnie. Jedna jest duża, a prowadzą do niej tajne schody w szafie. Do drugiej, nieco mniejszej, wchodzi się po drabinie z kuchni. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest dość niespotykane. Naprzeciw kominka znajduje się wynalazek zwany „oknem do spania”, w którym niespodziewany gość może się zdrzemnąć.

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

Mniejszy domek 

Obok głównego budynku znajduje się “mniejszy domek”. Tam architekci umieścili saunę i sypialnię dla gości. 

“Mamy szczęście do ludzi. Razem z naszymi klientami realizujemy rzeczy, które kiedyś podziwialiśmy w magazynach wnętrzarskich” – mówią projektanci pracowni Mjölk architekti.

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

To zdanie chyba najlepiej opisuje całokształt odnowionej chaty. Wygląda jak nie z tej ziemi. Według architektów renowacja starego domu zawsze wiąże się z ryzykiem. Nigdy nie jest do końca jasne, co Cię czeka podczas pracy. Tu spada mur, tu znowu okazuje się, że dom nie ma fundamentów, albo jest gdzieś kilka średniowiecznych kości i wszystko musi się zmienić. Mimo tego zgodnie twierdzą, że gra warta jest świeczki.

Pracownia Mjölk architects

Studio powstało w 2008 roku. Od samego początku tworzyła je zgrana grupa ludzi, gotowa dać z siebie wszystko, aby uszczęśliwić Klientów. Właśnie dlatego główną filozofię tworzy tu bliska więź z ludźmi, z którymi wspólnie można dążyć do określonego celu. Dla Mjölk architects nie ma znaczenia, gdzie pracują. Ważne jest z kim. 

“Chce tylko mieć mocne nerwy i grupę ludzi, którzy wierzą, że wszystko będzie dobrze” – właściciel pracowni Mjölk architects .

Foto: BoysPlayNice

Zobacz również: Atelier Lina Bellovičová i projekt domu LO | Vin House projektu pracowni Bogdanova Bureau

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice Chata w dolinie rzeki Horská Kamenice projektu Mjölk architekti - foto BoysPlayNice

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter