Cherry Tree House – awangardowy projekt od SOA architekti

Awangardowy dom szeregowy, który jednak nie do końca łamie ustalone zasady podmiejskiej architektury to projekt architektów ze studia SOA architekti. Przed Tobą projekt Cherry Tree House.

Przebudowa domu projektu SOA architekti

Przedmiotem projektu była przebudowa domu szeregowego z pseudomansardowym dachem wybudowanego na początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwotny projekt domu, zbudowanego częściowo z prefabrykowanych elementów, nie był do końca udany. Wyposażone w niewielkie okna piętro znajdowało się na poziomie ulicy, częściowo znikając pod nachylonym terenem.

Awangardowy projekt Cherry Tree House od SOA architekti - foto Alex Shoots Buildings
Projekt Cherry Tree House od SOA architekti

Część wejściowa budynku przypominała źle oświetloną piwnicę. Do znajdującego się z tyłu ogrodu ciężko było się dostać ze względu na znaczne różnice w wysokości terenu. Z kolei główne pomieszczenia w domu zorientowano w kierunku słońca, ale jednocześnie wychodziły one na ulicę. Dodatkowo niewielka wysokość pomieszczeń (2,5 metra) powodowała problemy ze światłem dziennym.

Dostosowanie budynku do potrzeb rodziny

Główną ideą nowego projektu było ujednolicenie, poprawienie i dostosowanie budynku do potrzeb nowoczesnej rodziny. Jego centralnym punktem stała się klatka schodowa.

Salon z okrągłym lustrem i pięknym widokiem projektu SOA architekti
Salon z wyjściem ma ogród

Funkcja usługowa parteru pozostała niezmieniona, jednak zdecydowanie poprawiono jego doświetlenie. W holu wejściowym dodano nowe okno, przez które można zajrzeć do klatki schodowej. Część parteru zagłębia się w terenie i na poziomie ogrodu przykryta jest tarasem. Powstało tam domowe studio fitness.

Pokoje na pierwszym piętrze otaczają położoną centralnie klatkę schodową, tworząc logicznie połączoną przestrzeń. Widoczny z niej ogród stał się ważnym elementem łączącym przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz domu. Do ogrodu można się teraz dostać przez duże, przesuwane drzwi prowadzące z pokoju dziennego. Obniżenie podłogi ułatwiło dostęp, jednocześnie zwiększając wysokość pomieszczeń na tym poziomie.

Przestronny salon z pięknym widokiem w projekcie SOA architekti
Salon z wyjściem ma ogród

Na najwyższym piętrze znajdują się sypialnie. Główna wyposażona jest w oddzielną łazienkę i garderobę. W sąsiednim pomieszczeniu miał powstać gabinet, jednak w rezultacie zmieniono go w dodatkową sypialnię.

Zewnętrzna część budynku

Zewnętrzna bryła budynku jest jednolita i nowoczesna. Okładzinę elewacyjną wykonano z płyt z włókniny i cementu, które płynnie przechodzą w dach. Z jego krawędzią łączą się dębowe okna z bezramowymi szybami. W okładzinie dachu zintegrowano rozwijaną roletę przeciwsłoneczną, która osłania cały taras.

Siłownia w domu w projekcie SOA architekti
Prywatna siłownia w domu

Niewielki ogród został przeprojektowany i spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców. Jego centrum stanowi stara czereśnia, pod którą można odpocząć w słoneczny dzień. Już kilka tygodni po przeprowadzce rodzina mogła cieszyć się owocami zebranymi z tego drzewa.


Projekt: SOA architekti | s-o-a.cz
Zdjęcia: Alex Shoots Buildings | alexshootsbuildings.com

Zobacz również: Beechworth Residence | Odnowiona zabytkowa Villa 1906

Awangardowy projekt Cherry Tree House od SOA architekti - foto Alex Shoots Buildings
Awangardowy projekt Cherry Tree House od SOA architekti - foto Alex Shoots Buildings
Awangardowy projekt Cherry Tree House od SOA architekti - foto Alex Shoots Buildings
Dom z basenem projektu SOA architekti
Wnętrze domu Cherry Tree House
Biało-czarne ściany we wnętrzach domu projektu SOA architekti
Czarne ściany w salonie projektu SOA architekti
Jasne ściany we wnętrach domu Cherry Tree House
Lustro na ścianie w salonie odnowionego domu
Awangardowy projekt Cherry Tree House od SOA architekti - foto Alex Shoots Buildings
Sauna w domu w projekcie Cherry Tree House
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter