Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Cichy Dom to realizacja architektoniczna pracowni Toprojekt. Projekt znajduje się w sąsiedztwie autostrady. Jak rozwiązano problem hałasu?

Cichy dom od pracowni Toprojekt

Działka znajduje się w sąsiedztwie autostrady A1. Dość długa działka leży w kierunku N-S równolegle do ekranu akustycznego przy autostradzie A1 odległego wprawdzie o ok 100m, ale z przerwą na wjazd techniczny zlokalizowaną dokładnie na wprost domu. Dźwięki z autostrady dochodzą całkiem wyraźnie. Problem hałasu został rozwiązany poprzez ukształtowanie Cichego Domu w formie czterech ścian usytuowanych równolegle do autostrady, spełniających funkcję barier akustycznych, pomiędzy którymi rozlokowane zostały wszystkie funkcje.

Realizacja Cichy Dom w Czerwionka Leszczyny projektu pracowni

Działka na której projektowany jest budynek mieszkalny to teren o nachyleniu w kierunku północnym. Projektowany budynek o rzucie w kształcie trzech połączonych prostokątów usytuowany jest na północnej części działki. Wjazd na działkę od strony południowej poprzez drogę dojazdową.

Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt stojący przy autostradzie
Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Dom złożony z dwóch tuneli

Dom to właściwie dwa tunele (większy I mniejszy) o kierunku N-S równoległym do autostrady. Pokój dzienny powstał przez przekrycie przestrzeni pomiędzy tunelami. Otwarty na północ I południe w stronę ogrodu I tarasów jest miejscem spotkań pomiędzy rodzicami mieszkającymi w tunelu zachodnim, a dziećmi okupującymi tunel wschodni. 

Przeszklenia od południa w strefie dziennej i od północy w sypialniach z widokiem na zmieniający się  krajobraz ogrodu. Wysunięcie ścian i dachów poza przeszklenia wychodzące na ogród spełnia dwie funkcje: ogranicza dźwięki z autostrady oraz jest dobrane w taki sposób, żeby wysokie słońce w lecie nie wpadało do środka, a niskie w zimie tak.

Duże okno w salonie w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Kominek w pokoju dziennym

Wejście do obiektu znajduje się od strony wschodniej. Do obiektu prowadzi niski mostek niwelujący różnicę wysokości między projektowanym budynkiem a drogą dojazdową. Znajdujący się centralnie pokój dzienny, z kominkiem na środku, łączy wszystkie funkcje obiektu wraz z tarasami od strony północnej i południowej.

Kominek w salonie w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Część zachodnia mieści gabinet z łazienką oraz sypialnię wraz z garderobą i łazienką. W części wschodniej poza umieszczonym centralnie wiatrołapem znajdują się dwie sypialnie z łazienką, WC i garderobą. Kolejnymi pomieszczeniami jest kuchnia wraz z pomieszczeniem gospodarczym, który zapewnia jednocześnie dostęp garażu dwustanowiskowego.

Wnętrze realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Pracownia Toprojekt

Toprojekt to doświadczona pracownia architektoniczna z Rybnika. Biuro ma w swoim dorobku wiele projektów i realizacji dostrzeżonych w Polsce oraz zagranicą. W 2018 roku 2 realizacje pracowni – Rudy Dom oraz Przedszkole w Żorach – zostały nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury.

Lokalizacja: Czerwionka—Leszczyny

Powierzchnia całkowita: 439 m²

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Zobacz również: RE: BIANCO HOUSE | DOM AZYL – budynek, który pojawia się i znika

Patio w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt
Front budynku ze dużymi oknami realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt
Widok frontu realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt
Front c
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter