Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Cichy Dom to realizacja architektoniczna pracowni Toprojekt. Projekt znajduje się w sąsiedztwie autostrady. Jak rozwiązano problem hałasu?

Cichy dom od pracowni Toprojekt

Działka znajduje się w sąsiedztwie autostrady A1. Dość długa działka leży w kierunku N-S równolegle do ekranu akustycznego przy autostradzie A1 odległego wprawdzie o ok 100m, ale z przerwą na wjazd techniczny zlokalizowaną dokładnie na wprost domu. Dźwięki z autostrady dochodzą całkiem wyraźnie. Problem hałasu został rozwiązany poprzez ukształtowanie Cichego Domu w formie czterech ścian usytuowanych równolegle do autostrady, spełniających funkcję barier akustycznych, pomiędzy którymi rozlokowane zostały wszystkie funkcje.

Realizacja Cichy Dom w Czerwionka Leszczyny projektu pracowni

Działka na której projektowany jest budynek mieszkalny to teren o nachyleniu w kierunku północnym. Projektowany budynek o rzucie w kształcie trzech połączonych prostokątów usytuowany jest na północnej części działki. Wjazd na działkę od strony południowej poprzez drogę dojazdową.

Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt stojący przy autostradzie

Dom złożony z dwóch tuneli

Dom to właściwie dwa tunele (większy I mniejszy) o kierunku N-S równoległym do autostrady. Pokój dzienny powstał przez przekrycie przestrzeni pomiędzy tunelami. Otwarty na północ I południe w stronę ogrodu I tarasów jest miejscem spotkań pomiędzy rodzicami mieszkającymi w tunelu zachodnim, a dziećmi okupującymi tunel wschodni. Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Przeszklenia od południa w strefie dziennej i od północy w sypialniach z widokiem na zmieniający się  krajobraz ogrodu. Wysunięcie ścian i dachów poza przeszklenia wychodzące na ogród spełnia dwie funkcje: ogranicza dźwięki z autostrady oraz jest dobrane w taki sposób, żeby wysokie słońce w lecie nie wpadało do środka, a niskie w zimie tak.

Duże okno w salonie w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

 

Kominek w pokoju dziennym

Wejście do obiektu znajduje się od strony wschodniej. Do obiektu prowadzi niski mostek niwelujący różnicę wysokości między projektowanym budynkiem a drogą dojazdową. Znajdujący się centralnie pokój dzienny, z kominkiem na środku, łączy wszystkie funkcje obiektu wraz z tarasami od strony północnej i południowej.

Kominek w salonie w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Część zachodnia mieści gabinet z łazienką oraz sypialnię wraz z garderobą i łazienką. W części wschodniej poza umieszczonym centralnie wiatrołapem znajdują się dwie sypialnie z łazienką, WC i garderobą. Kolejnymi pomieszczeniami jest kuchnia wraz z pomieszczeniem gospodarczym, który zapewnia jednocześnie dostęp garażu dwustanowiskowego.

Wnętrze realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt

Pracownia Toprojekt

Toprojekt to doświadczona pracownia architektoniczna z Rybnika. Biuro ma w swoim dorobku wiele projektów i realizacji dostrzeżonych w Polsce oraz zagranicą. W 2018 roku 2 realizacje pracowni – Rudy Dom oraz Przedszkole w Żorach – zostały nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury.

lokalizacja: Czerwionka—Leszczyny

data: 2017

powierzchnia całkowita: 439 m²

zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Joanna Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Katarzyna Mazurek, arch. Marek Lis, arch. Alina Kudla

zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Patio w realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt Front budynku ze dużymi oknami realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt Widok frontu realizacji Cichy Dom projektu pracowni Toprojekt Front c

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter