Podere Navigliano to zabytkowe toskańskie gospodarstwo położone w samym sercu Crete Senesi, zachwycającego bogactwem natury i niezwykłą historią. Na szczególną uwagę zasługuje dobór materiałów użytych w projekcie, które idealnie wpisują się w kontekst społeczno-historyczny miejsca oraz jego estetykę.
Projektanci zdecydowali się na reinterpretację tradycyjnych elementów, co pozwoliło na wytworzenie nowej estetyki, jednakże nierozerwalnie związanej z tradycją. Projekt Podere Navigliano obejmował renowację farmy o powierzchni 600 m2, rozłożonej na trzy kondygnacje: parter o charakterze usługowym, pierwsze piętro pełniące funkcję pomieszczeń mieszkalnych oraz drugie piętro, składające się z dwóch wieżyczek, gdzie wybudowano najbardziej atrakcyjne lokale.
Projekt Podere Navigliano
Na parterze umieszczono punkty usługowe takie, jak restauracja, pralnia, SPA, garaż. Na pierwszym piętrze znajdziemy salon z widokiem na dolinę i dwa apartamenty wychodzące na kameralny ogródek, a w obu wieżach na samej górze ulokowano luksusowe apartamenty. W projekcie Podere Navigliano ogromną wagę przywiązywano do wyboru wysokiej klasy materiałów wykończeniowych. Niewątpliwym atutem są piękne podłogi, które odzwierciedlają założenia projektu – połączenie nowatorskich rozwiązań architektonicznych i czerpanie z bogactwa tradycji oraz piękna przyrody.
Tradycyjna włoska architektura
Ze względu na usługowy charakter parteru, projektanci wybrali żywicę, która doskonale sprawdziła się do renowacji poprzedniego podłoża, czyli kiepskiej jakości cegły. Dzięki użyciu żywicy udało się ożywić cegłę, a połączenie jej z innymi materiałami umożliwiło uzyskanie nowego wzoru. W sypialniach na pierwszym i drugim piętrze postanowiono zreinterpretować tradycyjną obróbkę drewna i zaproponowano wzory krzyża i diamentu.
Innym niezwykle istotnym materiałem w projekcie jest stal stanowiąca główny element wykończeniowy fasady budynku. Znaleźć ją możemy również w schodach, dwustronnym kominku i obręczach, co czyni z tego materiału znak rozpoznawczy projektu. Wszystkie ściany wykończono naturalnym wapnem ułożonym w tradycyjny sposób, przez co przybiera nieregularne kształty.
Projektanci i architekci podkreślili walory materiału i zdecydowali się na jasne barwy, zbliżone do naturalnego koloru wapna. Wapna użyto również do wykończenia i odrestaurowania zewnętrznych elewacji, dzięki czemu udało się odtworzyć tradycyjną estetykę. Wyjątek stanowią elewacji przy wejściu głównym, co jednak jest podyktowane specyficzną konstrukcją budynku.
Pracownia Ciclostile Architettura
Pracownia Ciclostile Architettura została założona w 2019 roku. Swoją siedzibę ma w Bolonii. Pracownia specjalizuje się w m.in. w rewitalizacji miast i budynków.
Zdjęcia: Fabio Mantovani
Zobacz również: Atelier Lina Bellovičová i projekt domu LO | Projekt pracowni Bureau Fraai