W projektach wnętrz mieszkalnych czerń zwykle pełni rolę drapieżnego lub nowoczesnego dodatku i pojawia się głównie pod postacią detali. Wiele osób obawia się, że nadmiar ciemnych kolorów może przytłaczać, dominować i optycznie pomniejszać pomieszczenie. Nie zawsze musi tak być, czego świetnym przykładem jest ciemna aranżacja mieszkania we Wrocławiu autorstwa NAM studio. Odważne wykorzystanie czerni było możliwe dzięki zaufaniu inwestora i atutom wnętrza, takim jak duże okna z pięknym widokiem i przestronny układ. Wyrazisty i nowoczesny projekt sfotografowało Migdał Studio.
Mieszkanie z widokiem na zabytkowe centrum Wrocławia – jak wydobyć atuty wnętrza?
Ciemna aranżacja mieszkania we Wrocławiu została stworzona z myślą o inwestorze, któremu zależało na tym, aby zyskać nowoczesne miejsce odpoczynku i pracy zdalnej. Wybrane przez niego mieszkanie mieści się na 7 piętrze. Dzięki temu z wnętrza roztacza się imponujący widok na rzekę i zabytkowe centrum miasta. Głównym założeniem było więc stworzenie aranżacji, która nie będzie konkurować w miejskim pejzażem i pomoże uwydatnić ten niewątpliwy atut. Zespół NAM studio zaproponował ponadczasowy minimalizm w odważnej odsłonie.
Tym, co sprawia, że projekt zdecydowanie wyróżnia się spośród wielu aranżacji inspirowanych stylem minimalistycznym, jest kolorystyka. W stonowanej i dość wąskiej palecie główną rolę odgrywa wyrazista czerń. Przeciwwagą dla ciemnych elementów stają się beże i odrobina szarości. Mimo nietypowych proporcji w łączeniu barw, wnętrze urzeka niezwykle ciepłym klimatem. Efekt ten udało się uzyskać, dzięki wykorzystaniu dużej ilości drewna w dwóch rodzajach wybarwienia. Powiew lekkości wnosi także zabawa z geometrycznymi formami zabudów i opraw oświetleniowych.
Ciemna aranżacja mieszkania we Wrocławiu – czerń w projekcie strefy dziennej
Wejście do mieszkania prowadzi przez wiatrołap, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na ścianę pokrytą bejcowanymi lamelami. Nietypowe wykończenie skrywa bowiem pojemną zabudowę oraz drzwi do sypialni i domowego biura. Do części dziennej prowadzi natomiast przestronny korytarz, dzięki czemu już od przekroczenia progu czuć przestrzeń, lekkość i oddech, co we współczesnym budownictwie mieszkaniowym jest luksusem. To właśnie rozmiar wnętrz i duża ilość dziennego światła umożliwiły zastosowanie odważnych rozwiązań.
W strefie dziennej króluje geometryczna forma wyspy kuchennej ze spieku, wyeksponowana na tle prostej, czarnej zabudowy z dodatkiem drewna. Sporych rozmiarów wyspa pełni również funkcję wygodnego stołu, a to za sprawą kompletu skórzanych krzeseł. Ozdobą tej strefy są dwie linearne oprawy oświetleniowe powieszone w różnych płaszczyznach. Oryginalne oświetlenie zastosowano także w części wypoczynkowej. Okrągłe kinkiety Marset znalazły się tuż za tapicerowaną kanapą oraz stolikami kawowymi od hiszpańskiej marki Terku. Charakter tej części określa również matowe wykończenie ściany oraz tapeta Wall and Deco.
Work life balance w projekcie mieszkania – funkcjonalne i wygodne biuro w domu
Kolor czarny ma również swoją kontynuację w minimalistycznej łazience. Tam pojawia się w postaci armatury, ceramiki i ułożonych pionowo wąskich, nowoczesnych płytek. Dla równowagi posadzkę oraz szafkę umywalkową pokrył subtelny odcień beżu. Jednym pomieszczeniem, w którym ciemne barwy ustępują miejsca jasnym i ciepłym kolorom, jest sypialnia, wyposażona nie tylko w łóżko, ale także w kącik z fotelem. Za sprawą drewna, brązów i przyjemnych tkanin, udało się stworzyć prawdziwą oazę wyciszenia i ukojenia, której ozdobą jest duży obraz olejny.
Ostatnim pokojem w mieszkaniu jest domowe biuro, które zostało wyraźnie odseparowane zarówno od sypialni, jak i części dziennej. Wszystko po to, aby umożliwić właścicielowi efektywną pracę w skupieniu oraz zachowanie życiowego balansu. Najważniejszy element stanowi biurko z wygodnym fotelem polskiej marki MDD i pojemnym kontenerem na dokumenty. Dodatkowo we wnętrzu znalazła się zabudowa oraz rozkładana sofa dla gości. Pomieszczenie również pozostaje utrzymane w minimalistycznej stylistyce, dzięki której ciemna aranżacja mieszkania we Wrocławiu wyróżnia się spójnym i mocnym charakterem.
Projekt: Marta Wiewiór – NAM studio | nam.studio
Zdjęcia: Migdał Studio | migdalstudio.com
Zobacz również: 88-metrowe mieszkanie w Sopocie dla miłośniczki literatury pięknej i Bałtyku | Miejska oaza pełna zieleni? Odkryj 120-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla pary w średnim wieku