„Co w kinie terkocze…” – wystawa w kinie Charlie w Łodzi

Radziecki rzutnik z lat 30., przedwojenne kamery ośmiomilimetrowe i bogactwo form projektorów z całego świata, w tym amerykańskich, japońskich, ale i tych, produkowanych niegdyś przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne – wszystko to zobaczyć będzie można na wystawie „Co w kinie terkocze…”. Przygotowaną przez Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” ekspozycję oglądać można od dziś do końca wakacji w łódzkim Kinie Charlie.

Wystawa „Co w kinie terkocze…”

Wystawa „Co w kinie terkocze…” przypomina, że Łódź filmowa miała ogromny wkład nie tylko w rozwój sztuki filmowej, ale też kinotechniki i elementów, związanych z budowaniem przemysłu filmowego.

„Co w kinie terkocze…” - wystawa w kinie Charlie w Łodzi - foto Krzysztof Jeziorski
Wystawa „Co w kinie terkocze…” – foto Krzysztof Jeziorski

Już z początkiem 1945 r., grupa przedwojennych urzędników filmowych wysokiego szczebla – Stefan Dękierowski, prezes Naczelnej Rady Przemysłu Filmowego w Polsce oraz Seweryn Nowicki, dyrektor Instytutu Filmowego Polskiej Agencji Telegraficznej, zainicjowali powstanie w Łodzi fabryk sprzętu technicznego, niezbędnego w działaniu hali zdjęciowej Wytwórni Filmów Fabularnych na Łąkowej 49 oraz doświetlania planu w plenerach zdjęciowych. W ten sposób powstała Fabryka Sprzętu Kinotechnicznego przy ul. Żeromskiego 50.

 – Cieszymy się, że wraz z otwarciem po lockdownie Kina Charlie, możemy zaprosić widzów na otwarcie wystawy, która w dużej mierze prezentuje eksponaty przekazane nam przez darczyńców, którzy chcieli, aby ich prywatne zasoby zasiliły nasze zbiory – mówi Sławomir Fijałkowski, prezes Stowarzyszenia Łódź Filmowa – Dostępna dla wszystkich odwiedzających kino prezentacja sprzętu, jest częścią większej ekspozycji, którą planujemy zorganizować w najbliższej przyszłości – dodaje.

40 eksponatów na wystawie

Za sprawą czterdziestu eksponatów goście Kina Charlie, będą mieli okazję spojrzeć na techniczną stronę kina i wrócić do czasów, kiedy to filmy były wyświetlane na taśmach filmowych: 35, 16 czy 8 mm.

Jan Jakub Kolski - foto Sławek Fijałkowski
Jan Jakub Kolski – foto Sławek Fijałkowski

Polecam szczególnie przebogatą kolekcję projektorów ośmiomilimetrowych z całego świata, ale też rzutników, które zachwycają swoją formą, tak jak przepięknie wykonany radziecki rzutnik z lat 30. Ubiegłego wieku – zachęca Waldemar Ludwisiak, kurator wystawy i podkreśla, że w przestrzeniach Kina Charlie zobaczyć będzie można także sprzęt produkowany właśnie w Łodzi.

Ekspozycję „Co w kinie terkocze… Wystawa projektowych analogowych” przygotowało Stowarzyszeniem „Łódź Filmowa” we współpracy z Kinem Charlie. Będzie ją można oglądać w przestrzeniach kina do końca wakacji.

Zobacz również: Metamorfoza Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu | Noon – inspirująca przestrzeń w ścisłym centrum Łodzi

„Co w kinie terkocze…” - wystawa w kinie Charlie w Łodzi - foto Krzysztof Jeziorski
„Co w kinie terkocze…” – wystawa w kinie Charlie w Łodzi – foto Krzysztof Jeziorski
„Co w kinie terkocze…” - wystawa w kinie Charlie w Łodzi - foto Krzysztof Jeziorski
Wystawa „Co w kinie terkocze…” w kinie Charlie w Łodzi – foto Krzysztof Jeziorski
„Co w kinie terkocze…” - wystawa w kinie Charlie w Łodzi - foto Krzysztof Jeziorski
Wystawa w kinie Charlie w Łodzi – foto Krzysztof Jeziorski
Jan Jakub Kolski - foto Sławek Fijałkowski
Jan Jakub Kolski – foto Sławek Fijałkowski
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter