Cocooning – efekt przytulnego wnętrza

Ostatnie lata pokazały nam, jak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie wystroju naszych wnętrz. W domu spędzamy coraz więcej czasu. Jest to zarówno nasza przestrzeń do pracy, odpoczynku, czy towarzyskich wspomnień. Dlatego świat wnętrz podbija nowy trend, który ma na celu uczynienie przebywania w naszych czterech ścianach jak najbardziej komfortowym. Poznajcie cocooning!

Czym jest cocooning?

W domu zależy Ci przede wszystkim na wygodzie, spokoju i cieple? Przebywanie w swoim domu cię uszczęśliwia i to tam czujesz się najbardziej bezpiecznie? Być może nieświadomie uprawiasz cocooning.

Cocooning - foto Spacejoy - Unsplash
Nie wychodząc z domu, możemy się poczuć komfortowo – foto Spacejoy

Ten nowy trend to tak naprawdę nowa nazwa na tworzenie w swoim domu jak najbardziej przytulnej przestrzeni, tak, byśmy nie chcieli jej opuszczać. To nowy sposób na celebrowanie domatorstwa i cieszenia się z przebywania w rzeczywistości własnych wnętrz. Urządzenie mieszkania naszych marzeń z pewnością sprawi, że nie będziemy chcieli go opuszczać.

Nowy trend w aranżacji wnętrz

Cocooning to trend, który umożliwia nam jak najbardziej wygodny i przyjemny pobyt w naszych własnych czterech kątach. Nasze mieszkanie jest bezpieczną przystanią, a zarazem domowym zaciszem, które ma zapewnić rozrywkę, miejsce do pracy i odpoczynku.

Wprowadzając ten styl życia, uczynimy nasz dom miejscem, z którego nie będziemy chcieli wychodzić. Odkąd trend zapanował w internecie, możemy znaleźć wiele konkretnych rozwiązań jak odmienić nasze wnętrze.

Cocooning - foto Spacejoy - Unsplash
W dobrze urządzonym salonie możemy się poczuć jak w eleganckiej restauracji – foto Spacejoy

Cocooning oznacza dosłownie „kokonowanie” – chodzi więc o zagnieżdżenie się we własnym domu, otulenie się ciepłym kocem. To określenie Faith Popcorn wymyśliła już trzydzieści lat temu, jednak dopiero niedawno zaczęło podbijać świat. Głównie jednak rozpromował je internet – za pomocą sieci możemy znaleźć liczne inspiracje rozwiązań w domowym zaciszu. Łączy się także z modną od kilku lat filozofią slow life czy hygge.

Skąd się wziął cocooning?

Cocooning nie musi wcale oznaczać rewolucyjnych zmian i przybierania naszej codzienności w zupełnie nowe formy. Większość z nas elementy tego stylu życia z pewnością już stosuje. Powstał z myślą o domownikach kochających przebywanie w domu, którzy zamiast w piątek wieczór wychodzić na miasto, wolą siedzieć w swoich czterech ścianach, w wygodnej kanapie, otoczeni świeczkami, kocami i poduszkami.

Cocooning - foto Rémi Thorel - Unsplash
Co powiesz na radość przebywania w swoim mieszkaniu? Foto Rémi Thorel

Jednak głównym winowajcą postępowania zjawiska cocooningu był przede wszystkim lockdown. Kiedy byliśmy zamknięci w domowych pieleszach na długie tygodnie, a nasze życie zamknęło się tylko do przestrzeni naszego mieszkania, zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na to, jak mieszkamy, co można w naszych wnętrzach poprawić oraz jak je uczynić jeszcze bardziej przytulnymi. Pomógł w tym oczywiście internet.

Efekt cocooning – przytulne domatorstwo

Jak zatem wprowadzić cocooning do swojego życia? Trzeba pamiętać, że jest to trend oparty przede wszystkim na naszym dobrym samopoczuciu i dobrych zmianach w naszym życiu, dlatego powinniśmy stawiać na rozwiązania, które sprawiają że czujemy się po prostu dobrze.

Nasze wnętrze jest centrum naszego życia. To tutaj spędzamy najwięcej czasu, dlatego stworzenie komfortowych warunków może nie tylko być wygodne, ale i mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zaczynając dzień we wnętrzu pełnych ciepłych kolorów, naturalnych materiałów i rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb, może się okazać, że zapewnimy sobie dobry początek dnia.

Cocooning - foto Liana Mikah - Unsplash
Efekt cocooning – przytulne domatorstwo – foto Liana Mikah

Cocooning oznacza więc przede wszystkim aranżację na poziomie wygody. O tym trzeba pamiętać przy aranżacji każdego elementu naszego wnętrza. Przy wyborze mebli postawmy na te najwygodniejsze, dobierzmy miękkie tekstylia, bezpieczne rozwiązania i naturalne materiały, kolory dostosujmy do naszych osobistych upodobań.

Czego potrzeba, by zaaranżować miejsce do domowego cocooningu?

Jak wprowadzić cocooning do naszego życia? Nie musimy zaczynać od wielkich zmian odmieniających nasze życie. Postawmy najpierw na drobne przemiany – odmalujmy krzesło na ulubiony kolor, powieśmy na ścianie zdjęcie naszych bliskich, kupmy dodatkowe poduszki na łóżko czy kanapę.

Wygodne dodatki

Ważnym elementem prawdziwie przytulnego i ciepłego wnętrza są dekoracje i dodatki. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie puszystych tekstyliów, które kochają wszyscy. Postawmy na przytulny, ciepły koc, zdobioną narzutę czy pled, kilka wygodnych poduszek. Na podłodze postawmy niewielki, ciepły dywanik w ciepłym kolorze. Przy dobieraniu różnych elementów pamiętajmy o naturalnych materiałach, takich jak wełna, len czy bawełna.

Cocooning - foto Nathan Oakley - Unsplash
Niechęć do wychodzenia z domu nie musi być niczym złym – foto Nathan Oakley

Zastosuj cocooning w dobieraniu kolorów

W stworzeniu przytulnej przestrzeni istotne jest także dostosowanie odpowiednich kolorów do naszego otoczenia. Dobór właściwych barw może mieć kluczowy wpływ na klimat w naszym wnętrzu, ale także na nasze samopoczucie.

Dobrym pomysłem jest wybranie ulubionych kolorów jako przewodnich w swoim mieszkaniu. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego pomysłu albo nie jesteśmy gotowi na przemalowanie całego mieszkania, możemy postawić na pojedyncze akcenty w formie mebli, plakatów, czy dywanów.

Warto także pamiętać o energii poszczególnych kolorów. Czerwień oznacza energię, niebieski kreatywność, żółty nadzieję, a zielony spokój – dlatego warto przemyśleć jaki kolor powinien się znaleźć w którym pomieszczeniu.

Cocooning – kilka prostych kroków

Oto kilka prostych kroków jak wprowadzić cocooning do swojego mieszkania. Jeśli chcesz, aby w twoim wnętrzu było jeszcze bardziej przytulnie i po twojemu oraz by zapanowała w nim radość – wypróbuj te sposoby.

Różne funkcje mieszkania

Zaplanujmy sobie najpierw poszczególne miejsca w mieszkaniu. Ustalmy, gdzie chcemy odpoczywać, gdzie będzie biuro domowe, gdzie będzie miejsce na towarzyskie spotkania. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaki klimat chcemy uzyskać i będziemy mieli wydzielone osobne przestrzenie do innych celów.

Cocooning - foto Mael BALLAND - Unsplash
Cocooning to idealny trend dla osób, które uwielbiają spędzać czas u siebie w domu – Mael BALLAND

Przestrzeń dla ciebie

Przy aranżacji naszego mieszkania musimy pamiętać o dostosowaniu go do siebie, ale powinien nam towarzyszyć przy tym zdrowy rozsądek. Wybierz meble i elementy, które lubisz, ale też wiesz, że będą Ci służyć i są Ci potrzebne – jeśli lubimy świeczki, zainwestujmy w zapas na chłodne wieczory. Warto wspomnieć o porządku – ważnym elemencie przytulnego wnętrza.

Jakie kolory?

Postawmy na swoje ulubione kolory i dobierz je z pasującym kolorem z koła barw. W połączeniu z naturalnymi materiałami stworzą przestrzeń, w której aż chce się przebywać i poddać relaksowi.

Postaw na dodatki

Kluczową rolę w stworzeniu przytulnego pokoju odgrywają także dodatki. Jeśli chcesz się otoczyć sentymentalnymi wspomnieniami, możesz ozdobić swoje ściany zdjęciami z bliskimi, koleżankami i znajomymi. Warto także otoczyć się elementami, które mają dla nas szczególne znaczenie – związane z naszymi hobby, pasjami, czy szczęśliwymi wspomnieniami.

Cocooning - foto Mael BALLAND - Unsplash
Stwórz przestrzeń dla siebie – Mael BALLAND

Cocooning zimą – trzymaj się ciepło!

Porami roku, kiedy szczególnie dużo czasu spędzamy w domu, są jesień i zima. Wtedy na zewnątrz jest coraz zimniej, a wieczory stają się coraz dłuższe. Warto zatem przygotować sobie w domu ciepły azyl, z którego możesz korzystać w długie, zimowe wieczory.

Okazuje się, że zimą wiele osób praktykuje ten styl życia. Wproawadzamy do naszych wnętrz ciepłą, rodzinną atmosferę za pomocą, chociażby dodatkowego źródła ciepła. Dlatego niezbędne są kominki wszelkiego rodzaju. Zapewnią one nie tylko więcej ciepła, ale i pomogą w budowaniu wyjątkowego nastroju.

Cocooning - foto Mael BALLAND - Unsplash
Girlandy, świece i świeczki to ważne dodatki w trendzie Cocooning – foto Mael BALLAND

Podobną funkcje mogą spełnić różnego rodzaju świece. Na rynku dostępne są liczne warianty świeczek zapachowych, specjalnie dopasowanych do klimatu jesieni i zimy. Dzięki temu całymi dniami możemy się cieszyć wyjątkową atmosferą tradycyjnego domu przy świetle świec.

Cocooning latem: nasze pomysły

Latem lubimy korzystać z ciepłej pogody na świeżym powietrzu, zatem rzadko myślimy wtedy o spędzaniu długich godzin w domu, owinięci w kokon z ciepłego koca. Warto zdecydować się na odświeżenie swojego ogrodu, tak by stał się naszym azylem w słoneczne dni, do którego będziemy mogli zapraszać swoich gości.

Cocooning - foto Kam Idris - Unsplash
Sypialnia – miejsce odpoczynku – foto Kam Idris

Warto zadbać o poczucie komfortu w ogrodzie – postawmy wygodną ławkę ogrodową albo zawieśmy sporych rozmiarów hamak, a szybko stanie się naszą bezpieczną przystanią. Dobrym pomysłem jest także wydzielenie miejsca do jedzenia na świeżym powietrzu – taki sposób spędzania czasu na zewnątrz będzie ciekawym urozmaiceniem dla spotkań ze znajomymi.

Ogród jest także dobrym miejscem na spacer – warto otoczyć się zatem tam ulubionymi roślinami, kwiatami. Także odpowiednie meble ogrodowe nadadzą naszemu ogrodowi stylu.

Ulubione pomieszczenia domatora

O jakie pomieszczenia należy szczególnie zadbać w kreowaniu przestrzeni, gdzie wszyscy poczują się komfortowo? Są miejsca, które ludzie kochający cocooning szczególnie sobie upodobali.

Pierwszym z nich jest najbardziej przytulne miejsce w domu – mowa oczywiście o sypialni. To tutaj szczególnie ważne jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa – spędzasz tutaj najwięcej czasu. Jeśli stworzymy wygodną i dostosowaną do naszych potrzeb przestrzeń w naszej sypialni, odpoczynek w domu stanie się zupełnie inny.

Cocooning - foto Collov Home Design - Unsplash
Udekoruj wnętrze według własnych upodobań – Collov Home Design

Każdy dom posiada serce, którym jest salon. Tutaj spędzamy bardzo dużo czasu i tu najczęściej tętni życie domu. Czy to przed telewizorem, na kanapie z książką, czy podczas gier z przyjaciółmi, w salonie spędzamy bardzo dużo czasu na rozmaitych rozrywkach.

A może warto zatroszczyć się o wyjątkowy komfort w łazience? Wśród fanów cocooningu znajdziemy wielu amatorów wygodnego relaksu w łazience – w wannie w otoczeniu świec, dobrej muzyki i z książką.

Cocooning to przytulne życie

Można powiedzieć, że cocooning nie jest niczym nowym – od wielu lat projektanci starają się uczynić naszą domową przestrzeń jak najbardziej wygodną. Jednak dopiero po lockdownie, kiedy zaczęliśmy spędzać w domu mnóstwo czasu, zaczęliśmy uważniej przyglądać się naszym wnętrzom i szukać bardziej komfortowych rozwiązań. Jeśli kochasz swoje wnętrze i chcesz je uczynić jeszcze bardziej przyjaznym – zaproś cocooning do swojego życia.


Zobacz również: Biała łazienka — jak ją urządzić? | Garderoba na poddaszu – jak ją urządzić?

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter