Firmy Codelab i umlaut, w swoim szczecińskim biurze, pracują przede wszystkim z klientami z branży automotive. Tworzone przez nich oprogramowanie sprawia, że motoryzacyjna technologia działa perfekcyjnie, pozwalając podczas jazdy autem cieszyć się tym, co najlepsze: szybkością, swobodą, poczuciem wolności i gotowości do eksplorowania nowych miejsc. MIXD projektując ich biuro zadbał o to, by doświadczenie przestrzeni pracy było tu równie przyjemne, co podróż w komfortowym aucie.
Biuro Codelab i umlaut w budynku Posejdon
„Już sama lokalizacja budynku Posejdon podpowiadała wykorzystanie w projekcie motywu podróży – w końcu Brama Portowa to serce Szczecina, a jednocześnie miejsce z którego wyrusza się w świat! To co dla nas było jednak najistotniejsze, to wyruszenie w tą podróż razem. Decydujące znaczenie miało zaangażowanie nas samych – wszystkich pracowników obu firm w budowanie nowego miejsca, to, czym się zajmują i jakie mają potrzeby – wspomina początki projektu Jakub Borowczyk, dyrektor zarządzający umlaut.
Punktem wyjścia do prac projektowych było – podobnie jak w przypadku innych biurowych projektów MIXD – warsztaty Culture Club®.
„To autorskie narzędzie, opracowane przez nasze studio, pozwala poprzez pracę z przyszłymi użytkownikami biura na zebranie wielu cennych informacji dotyczących ich potrzeb, oczekiwań, sposobów organizacji pracy. Rozmawiamy o bardzo konkretnych sprawach, takich jak ich dotychczasowe doświadczenia z wyposażeniem biur czy codzienne, praktyczne, potrzeby: wielkość biurek, ilość monitorów czy rodzaj foteli. Omawiamy jak wygląda ich dzień pracy, jak często mają spotkania, w jakich grupach, czy pracują nad stałymi zadaniami czy nad projektami zamkniętymi w czasie. Swobodna atmosfera podczas warsztatów sprawia, że ich uczestnicy czują się dobrze i bardzo angażują się w ten proces: otwarcie dzielą się z nami zarówno krytycznymi spostrzeżeniami (co im przeszkadza, czego nie chcą), jak i pomysłami, które są śmiałe i bardzo kreatywne (indywidualne rozwiązania, dekoracje, pomysły na relaks). To tak naprawdę rodzaj badania z którego uzyskujemy wiele danych, niezbędnych, by nasz projekt spełnił w oczekiwania przyszłych użytkowników.” – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD.
On the road again
Właśnie podczas warsztatów okazało się, jak mocno praca Codelab i umlaut związana jest z technologią. I choć oprogramowanie to rzecz znacznie mniej uchwytna niż wygodne fotele czy nowoczesne opony, to jednak na równi z nimi sprawiają, że jazda współczesnym autem jest taką samą przyjemnością jak w złotej epoce motoryzacji – latach 50. i 60. XX wieku.
To spowodowało, że przewodnim motywem biura w Posejdonie stała się podróż i wszystko to, co z nią kojarzymy: stacje benzynowe, przydrożne bary, plaże, kempingi i turystyczne trasy. Już w recepcji wita nas gotowy do drogi w nieznane Fiat 500 retro, z bagażnikiem wyładowanym walizkami. To auto, którego dostarczenie na czwartą kondygnację Posejdona wymagało użycia budowlanego dźwigu (!) i to już na etapie stanu surowego otwartego budowy, trafiło tam nieprzypadkowo. Kultowy wóz to przodek dziesiątek milionów współczesnych aut w których wykorzystywane jest dziś oprogramowanie napisane właśnie w Codelab.
Miejsce ładowania baterii do pracy
Kolejny etap biurowej podróży to Stacja Benzynowa. Jedna z części strefy wspólnej to miejsce ładowania baterii do pracy – na rozmowach z kubkiem kawy w ręku. Tuż obok mamy zaś Kafeterię, inspirowaną amerykańskimi przydrożnymi barami drive-in, gdzie nawet nie trzeba się zatrzymywać, by coś zamówić do jedzenia. Tu króluje estetyka rodem z lat 50. – pastelowe kolory, stream-line, szachownica na podłodze, neony i malowane szyldy, charakterystyczne barowe stołki.
Wreszcie ostatnia część strefy wspólnej to Plaża. Programiści to lwia część społeczności cyfrowych nomadów. Dzisiaj po wielu godzinach przed monitorem szukają wytchnienia i chilloutu za miastem, nad morzem… czy choćby na miejskiej plaży w otoczeniu Dźwigozaurów. Właśnie do takich miejsc odwołuje się plażowa strefa coworkingowa: z plażowym koszem, trzcinowym parasolem, „przebieralniami” kryjącymi biurka, nadmuchiwanymi meblami i lampami od Malafor i Puff-Buff.
„Cenimy wspólnie spędzony czas nie tylko w angażujących projektach, ale również na rozmowach, dlatego poświęciliśmy tak samo dużo uwagi na stworzenie przestrzeni zachęcającej do wspólnych spotkań po pracy.”
Blisko domu
Centralnie położone przestrzenie wspólne pozwalają zarówno integrować niemal 300-osobową załogę, jak i zachować spokój w strefach pracy. Tu również mamy trzy różne strefy: przytulny, kameralny Homeoffice, elegancki Car Interior oraz surowy, minimalistyczny, zdecydowanie najbardziej „biurowy” Loft.
Lubimy mówić, że nasz biznes to „people business”. Relacje human 2 human, wymiana wiedzy, doświadczeń, burze mózgów – to nasze paliwo. Przez 2 lata przygotowań, nasz zespół wspólnie z MIXD wypracował przestrzeń, gdzie, nomen omen, przenika się komfort potrzebny do skupienia, z przestrzenią sprzyjającą spotkaniom, rozmowom, wspólnym przebywaniem. Nie umyka to naszym Klientom, którzy odwiedzając nas, doceniają również w ujęciu biznesowym, taką kulturę (współ)pracy. Nas samych fascynuje, to iż cały czas odkrywamy nowe, własne ulubione miejsca w tym biurze. To ważne w tak kreatywnej pracy jak nasza – podkreśla Radosław Borek, dyrektor zarządzający Codelab.
Na powierzchni liczącego 3000 m2 biura ciągle pojawiają się samochody i technologia – w postaci resoraków i zabawek, motywów z murali Takie Pany, czy dziecięcego dywanu z motywem miasta, na którym każdy bawił się samochodzikami, ale nie brakuje też bliskich programistom motywów z geekowskich zajawek – „kaczek” używanych do testowania kodów (które są też nieoficjalnym elementem CI Codelab), Space Inviderów, oldschoolowych automatów do gier, rozpikselowanych grafik, winyli i muzycznych plakatów.
Przestrzeń jest eklektyczna i różnorodna, każda ze wspomnianych stref wspólnych i stref pracy jest inna, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i o wykorzystane materiały. W kwestii wyposażenia dominują meble polskich marek, np. Balma, Noti, Fameg, Paged, ale jest też sporo elementów wykonywanych na zamówienie i oryginalnych rozwiązań, takich jak paliwowy dystrybutor serwujący pitną wodę. Nawiązaniem do motoryzacyjnych klimatów jest też blacha – tłoczona, jak na obudowie recepcji lub perforowana niczym w samochodowym serwisie – w strefach pracy.
Podróż w biurze Codelab i umlaut
Podróż w biurze Codelab i umlaut to nie tylko podróż w przestrzeni, ale także podróż w czasie, do lat 50. i 60. XX wieku w USA, kiedy rozkwitała tam samochodowa kultura i związany z nią styl życia, ale także do lat PRL w Szczecinie – do kultowego szczecińskiego baru Pasztecik i kawiarni Kameralna, do przeszłości Posejdona, który powstał przed II wojną światową jako obiekt handlowo-rozrywkowy i siedziba kina UFA Palast, następnie został przekształcony w PDT Posejdon, a współcześnie stał się częścią nowoczesnego biurowego kompleksu.
„Udało nam się stworzyć przestrzeń, która w wielu warstwach mówi o podróżowaniu i o frajdzie jaką z tego czerpiemy: o nowych miejscach i o tych starych, gdzie zawsze wpadamy na hamburgera i frytki, o pięknych widokach i miejscach do których podążamy. Udało nam się wyrazić dumę pracowników Codelab i Umlaut z programistycznych rozwiązań, które tworzą, a z których my – często nawet nie zdając sobie sprawy – korzystamy siadając codziennie za kierownicą swojego auta” – podsumowuje Piotr Kalinowski.
Pracownia MIXD
Pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły Inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się od początku roku 2018 i ma na swoim koncie współpracę z klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy ale także Szczecina lub Wrocławia.
Na swoim koncie ma wiele ciekawych projektów takich jak hotel w stolicy Bośni i Hercegowiny, wnętrza MGallery by Sofitel Jurata, Qubus Hotel Katowice, wnętrza DuoVita Smart Apartaments czy Cukrownia Żnin Park Industrialny.
Zdjęcia: Studio Pion
Zobacz również: Biuro koncernu Clariant w historycznych murach Monopolis | Siedziba Graffiti Films