,,Czas. Kolor. Przestrzeń’’ w magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza

Poprzez użycie nowoczesnych technik, sztuka może stanowić przestrzeń dla dialogu z przeszłością. To właśnie połączenie starego z nowym i klasyki z innowacją, było widoczne w najnowszym wydarzeniu zorganizowanym przez szczecińską instytucję kultury – Willę Lentza. Niesamowita architektura XIX-wiecznego budynku stanowiła wspaniałe tło dla Wirtualnej galerii zatytułowanej ,,Czas. Kolor. Przestrzeń’’. Organizatorzy w umiejętny sposób połączyli immersyjne doświadczenie audiowizualne z przekrojowym pokazem dzieł sztuki, tworząc niezapomniane doznania estetyczne.

Majowe pokazy

Wieczorową porą, w akompaniamencie muzyki Roberta Ostiaka, w Szczcinie odbywał się cykl wyjątkowych pokazów. Jednak zamiast statycznej ekspozycji na ścianach muzeum, prezentacja sztuki miała miejsce w przestrzeni ogrodu. Obrazy pochodzące z różnych epok, autorstwa takich malarzy jak Wassily Kandinsky, Gustav Klimt, Vincent van Gogh, Rembrandt Harmensz van Rijn, czy Jan Vermeer, były wyświetlane na ekranie o średnicy 12 metrów zawieszonym wśród drzew. Immersyjną instalację ustawiono w taki sposób, aby widzowie na leżakach zamiast w rozgwieżdżone niebo, mogli patrzeć na animowane przy użyciu technik 3D dzieła sztuki.

W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
„Czas. Kolor. Przestrzeń” w szczecińskiej Willi Lentza

Wirtualna rzeczywistość umożliwiła podróż w zupełnie inny wymiar, a pełna ekspresji sztuka, pozwoliła widzom na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów prac. Selekcja obrazów podkreślonych przez autorską muzykę stanowiła przeżycie odbierane więcej niż za pomocą  jednego zmysłu. Immersyjne doświadczenie odbywało się od 8 do 14 maja. Jak mówi Jagoda Kimber, dyrektor Willi Lentza: ,,Było to wydarzenie zarówno nowatorskie pod względem formy prezentacji i animacji (przy każdym obrazie zastosowana inną technikę, ekran takiej wielkości i takich proporcjach był zastosowany po raz pierwszy), przygotowane wyłącznie dla Willi Lentza (w tym specjalnie skomponowaną muzykę), jak i emocjonujące, artystyczne przeżycie, zawierające oczywisty aspekt edukacyjny. Jestem dumna z koncepcji i realizacji‘’.

Ponadczasowa klasyka

Willa Lentza mieści się w dawnej dzielnicy Westend i jest najmłodszą instytucją samorządową w Szczecinie. Niezwykła architektura sięga końca XIX wieku, kiedy to zamożny przedsiębiorca August Lentz, postanowił wybudować dom na nowo powstałym osiedlu. Za projekt okazałego budynku, odpowiedzialny był pochodzący z Lipska architekt Maks Drechsler. Rezydencja emanowała przepychem, przywołując na myśl barokowy splendor i klasyczny styl z okresu ,,drugiego cesarstwa”. Po śmierci właściciela willa zmieniała lokatorów, by w końcu stać się własnością miasta Szczecin.

W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
„Czas. Kolor. Przestrzeń” w szczecińskiej Willi Lentza

Przełomem okazały się lata 2018-2019 kiedy to zabytkowy budynek został poddany renowacji. Kompleksowy remont miał na celu dostosowanie obiektu do różnorodnych działań artystycznych, które od 2021 roku odbywają się regularnie w ramach aktywności nowej instytucji kultury na mapie miasta. Obecnie Willa Lentza jest instytucją interdyscyplinarną o charakterze artystycznym.

W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
„Czas. Kolor. Przestrzeń” w szczecińskiej Willi Lentza

Koncepcja Wirtualnej Galerii Obrazów i produkcja wydarzenia – Willa Lentza
Projekt i opracowanie – Pushka Studio
Autor muzyki – Robert Ostiak
Realizacja i obsługa techniczna – Aram


Zobacz również: Fotofestiwal 2023 – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi | Wystawy Gdynia Design Days 2023

W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
W magicznym ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter