Czym się różni penthouse od apartamentu?

Luksusowe nieruchomości cieszą się szczególną popularnością wśród celebrytów i bogatych biznesmenów. Co ciekawe, popyt na apartamenty i penthouse’y w Polsce stale rośnie. Zastanawiasz się, czym różnią się te dwa typy mieszkań? Zapraszamy do dalszej lektury!

Penthouse i luksusowy apartament – czym są?

Zarówno penthouse, jak i apartament to nieruchomości o bardzo wysokim standardzie. Są synonimem luksusu i prestiżu. Zarówno penthouse, jak i apartament są indywidualnymi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych. Oba typy nieruchomości z reguły posiadają dodatkowe udogodnienia, takie jak garaż podziemny, klimatyzacja, czy inteligentny system zarządzania.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto alice kang - Unsplash

Apartament i penthouse – różnice

Nie można jednak postawić między tymi dwoma typami mieszkań znaku równości. Czym różni się penthouse od apartamentu? Przede wszystkim lokalizacją, powierzchnią oraz liczbą kondygnacji.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Davide Colonna - Unsplash

Luksusowe apartamenty – cechy charakterystyczne

Luksusowe apartamenty charakteryzuje przede wszystkim wysoki standard wykończenia i nowoczesne udogodnienia. Wszystkie pomieszczenia takiej nieruchomości w większości znajdują się na jednym poziomie. Aby mieszkanie można było nazwać apartamentem, konieczny jest jego odpowiedni rozkład.

Rozkład pomieszczeń w apartamencie

Wyraźnie wyodrębniona część dzienna i nocna to podstawowe kryterium podziału nieruchomości. W apartamencie powinny znajdować się co najmniej kuchnia (otwarta lub zamknięta, w zależności od projektu), reprezentacyjny pokój gościnny, sypialnia z indywidualnym wejściem, garderoba, a także pomieszczenie gospodarcze. A to jeszcze nie wszystko! W prawdziwym apartamencie każda sypialnia powinna mieć osobne wejście do łazienki bądź pokoju kąpielowego.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Francesca Tosolini - Unsplash

Apartament – jak duży powinien być?

Ile metrów kwadratowych powinno mieć mieszkanie, aby można było nazwać je apartamentem? Za minimalny metraż uznaje się 100 metrów kwadratowych, co daje optymalną powierzchnię do zorganizowania przestrzeni w przemyślany sposób. W wyjątkowych sytuacjach można uznać za apartament mniejszy lokal, o ile spełnia on wszystkie pozostałe kryteria.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Francesca Tosolini - Unsplash

Co to jest penthouse?

Penthouse jest mieszkaniem co najmniej dwupoziomowym. Tego typu nieruchomości zawsze znajdują się zawsze na najwyższej kondygnacji budynku. Zazwyczaj są to mieszkania znajdujące się w prestiżowych dzielnicach lub ścisłym centrum miasta. Tak samo jak apartament, penthouse cechuje się wysokim standardem wykończenia i bardzo dużą powierzchnią – sięgającą nawet kilkuset metrów kwadratowych!

Zapierający dech w piersiach widok

Apartament typu penthouse bardzo często posiada obszerny taras na wyłączność. Co za tym idzie, rozpościera się z niego widok zapierający dech w piersiach. Tego typu taras często przypomina mały ogród, co dodatkowo zwiększa prestiż całej nieruchomości.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Moritz Bruder - Unsplash

Penthouse w przeszłości

Co ciekawe, początkowo penthouse wcale nie kojarzył się z luksusem. Wręcz przeciwnie! Tego typu apartamenty były uznawane za mało atrakcyjne i zajmowały je mało zamożne osoby z najniższych klas społecznych. Powód? Schody! Bogate osoby nie miały w zwyczaju zadawać sobie zbyt wiele trudu, aby dostać się do swoich nieruchomości. W dzisiejszych czasach problem ten rozwiązują windy.

Ile kosztuje apartament?

Czy apartament to dobro luksusowe, na które mogą pozwolić sobie wyłącznie bogate osoby? Niestety przeciętnego mieszkańca naszego kraju nie stać na zakup mieszkania w najwyższym standardzie. Ceny apartamentów, w zależności od miasta, mogą sięgać nawet ponad 50 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Najwyższe kwoty zapłacić trzeba za nieruchomości w kurortach nadmorskich, ale również luksusowe mieszkania w centrum warszawy wiążą się z ogromną inwestycją.

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Mostafa Safadel - Unsplash

Ile kosztuje penthouse?

Ile trzeba zapłacić za apartament typu penthouse? Cena za kilkaset metrów kwadratowych luksusu wynosi nawet 20 milionów złotych. Jak widać, mieszkanie na samym szczycie budynku, z pięknym widokiem to dobro, na które pozwolić sobie tylko nieliczne osoby. Warto przy tym dodać, że najbardziej niepowtarzalne piętrowe apartamenty na świecie można mogą być warte nawet 100 milionów dolarów.


Zobacz również: Kolor turkusowy we wnętrzach – porady i inspiracje | Nowoczesny narożnik do salonu – jak wybrać idealny model?

Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Roberto Nickson - Unsplash
Czym się różni penthouse od apartamentu - foto Sidekix Media - Unsplash
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter