Czym wyrównać ściany w domu?

Nic nie niszczy estetyki ścian bardziej niż ubytki i nierówności, które kolorowa farba potrafi jeszcze bardzo dobrze uwypukli. Tego typu mankamenty mogą zdarzyć się wszędzie i każdemu. Są wynikiem nieumiejętnie położonej gipsówki, nigdy nie wyrównanych ubytków. Mogą przydarzyć się także w czasie użytkowania pomieszczenia, kiedy w ścianę uderzy ciężki przedmiot. Uszczerbek na powierzchni jest, ale jak sobie z nim poradzić? Na rynku dostępne jest wiele produktów, które służą do wyrównania ściany. Jak je jednak wybrać? Wszystko zależy przede wszystkim od rozmiaru ubytku. W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt. 

Tynk i zaprawy wyrównujące

Ściany w budynkach mogą być w różnym stanie. Jeśli jesteś przed remontem mieszkania w starym budownictwie – prawdopodobnie czeka Cię przede wszystkim wyrównanie ścian. Różnice w poziomie i pionie mogą być na tyle duże, że musisz się liczyć ze zmniejszeniem powierzchni pokojów. Tego nie dasz rady wyrównać za pomocą gipsówki.

Czym wyrównać ściany w domu?

Znacznie szybciej uporasz się z zadaniem, kiedy sięgniesz po tynk. Produkty te możesz nakładać warstwami o znacznej grubości. W przypadku, kiedy Twoja ściana naprawdę mocno „ucieka” możesz dodatkowo zamontować profile, które pozwolą lepiej wyznaczyć Ci grubość tynku, jaki musisz nałożyć.

W przypadku, kiedy Twoje ściany są w miarę proste, ale mają znaczne ubytki przyda się zaprawa wyrównująca. Jedna warstwa może mieć grubość nawet 5 cm, dzięki czemu uzupełnisz nią znaczne ubytki, a także wyrównasz wgłębienia w ścianie.

Czym wyrównać ściany w domu?

Oba produkty występują w formie proszkowej i są dostępne w workach przynajmniej 25-kilogramowych. Dobrze oblicz potrzebną ilość produktu i wyposaż się w dobre mieszadło uniwersalne, które przypniesz do wiertarki. Dzięki niemu po dodaniu wody uzyskasz gładką masę gotową do nakładania na ścianę

Gładź gotowa do użycia lub w formie proszku

Na sam koniec, kiedy ściana jest już prosta oraz pozbyłeś się wszelkich wgłębień i uszczerbków, możesz nakładać gładź. Grubość tej warstwy wykańczającej sięga kilku milimetrów, dlatego służy ona jedynie do wyrównania i wygładzania ściany, tak aby tworzyła idealnie gładką powierzchnię. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów gładzi szpachlowej. Dostępne są produkty w formie proszkowej pakowane podobnie jak tynki w worki po 25 kg. Są najlepszym rozwiązaniem, kiedy stoisz przed potrzebą wygipsowania całego pomieszczenia czy nawet mieszkania.

W sklepach możesz znaleźć także gotowe produkty do nałożenia na ścianę. Nie wymagają one rozrabiania z wodą. Pakowane są w plastikowe wiaderka. Tego typu gładź czy naprawcza masa szpachlowa jest dobra do uzupełniania niewielkich ubytków w ścianie. Choć jest wygodna w użyciu, to nie należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które możesz wybrać w przypadku gipsowania całego mieszkania.

Czym wyrównać ściany w domu?

Ściany w swoim mieszkaniu możesz wyrównać za pomocą różnych produktów. Do większych poprawek najlepiej nadaje się tynk lub zaprawa wyrównująca. Z kolei do ostatecznego wygładzania ścian lub drobnych napraw, wybierz gładź szpachlową w formie proszkowej lub gotowej do nakładania.

Tekst: Materiał partnera


Zobacz również: Wyspa kuchenna – jak ją zaprojektować? | Jak urządzić nowoczesną łazienkę – porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter