Chcemy być blisko natury – czuć ją pod stopami, także we własnym salonie czy sypialni. Solidne drewniane podłogi to ważny akcent wnętrza, który wpływa na jego niepowtarzalny, domowy klimat. Wybór desek z odpowiedniego drewna gwarantuje, że naturalna podłoga będzie służyła nam przez długie lata.
Pomysłów na wykończenie domowej podłogi jest wiele – od płytek, przez panele, po wykładziny z tworzywa sztucznego. Jeśli chcemy stworzyć klasyczne wnętrze, jak najbliższe naturze, to podłoga z drewna jest najlepszym wyborem. Deski wykonane są najczęściej z dębu lub jesionu – surowca o wysokich parametrach technicznych. Co najważniejsze: są to rodzime gatunki drzew, których nie musimy sprowadzać z odległych regionów, a po latach użytkowania zużyte deski możemy poddać recyklingowi.
Drewniane podłogi – zostaną z Tobą na lata
Dębowe drewno jest łatwo dostępnym, powszechnym materiałem, dlatego pokochaliśmy je w swoich wnętrzach. Jest to gatunek uniwersalny pod względem wizualnym, co w przypadku podłóg jest często czynnikiem decydującym – o ile aranżacje wnętrza zmieniamy coraz częściej, to okładziny zostają z nami na długo. Solidna podstawa wnętrza ma zostać z nami na dekady. Dlatego szlachetny, długowieczny dąb to materiał najczęściej występujący na domowych podłogach – deski olejowane są matowe, zaś lakierowane półmatowe.
Deski z tego gatunku drewna, takie jak te z kolekcji Skandinavien od marki VOX, stanowią idealne tło dla każdego rodzaju domowej aranżacji. Każda deska jest niepowtarzalna – jej wzór zależy tylko od tego, jak natura pokierowała wzrostem drzewa. To niewątpliwie jeden z największych atutów podłóg naturalnych, które z czasem stają bardziej szlachetne i nabierają charakteru.
Drewniane podłogi będą nam służyły długie lata, jeśli tylko co jakiś czas poświęcimy chwilę na ich konserwację. Olejowanie podłóg nie tylko je zabezpiecza, ale też wydobywa z dębowego surowca strukturę i usłojenie. Pozwala też maskować drobne uszkodzenia – regularna pielęgnacja desek sprawia, że z czasem delikatnie pęcznieją i wypełniają drobne ubytki i rysy.
Dębowe podłogi to zazwyczaj materiał o delikatnym rysunku. Z tego też powodu nie grają pierwszych skrzypiec we wnętrzu – są ważnym tłem. Na przykład wzór Fosen z kolekcji Skandinavien jest bardzo subtelny, a szczeliny między deskami prawie niewidoczne. To pozwala stworzyć bardziej jednorodną przestrzeń, na przykład w dziecięcym pokoju. W takim wnętrzu podłogi drewniane sprawdzą się szczególnie dobrze – w naturalny sposób oddychają, regulują poziom wilgotności i nie przyciągają kurzu, stanowią więc idealne rozwiązanie, bezpieczne także dla alergików.
– Nie dajmy się jednak zwieść przekonaniu, że dębowe podłogi skazane są na rolę tła. Wygląd surowego drewna czy wyrazistsze przerwy między deskami pozwalają stworzyć aranżację pomieszczenia, w którym podłoga przyciąga wzrok, buduje klimat pokoju. To wnętrza w starym stylu, ale z gwarancją trwałości. Takie są np. podłogi Skandinavien Dąb Maloren oraz Dąb Rorvik wykonane z litych desek 1-lamelowych, więc o bardzo wyrazistym rysunku. Są one idealne do aranżacji mniejszych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się np. w domowej pracowni albo stylizowanej na stare wnętrze sypialni. Wyrazistsze usłojenie oraz głębsze fugi przywodzą na myśl domy poprzednich pokoleń – podpowiada Natalia Całus, ekspertka marki VOX.
Jasne i ciemne
Przy aranżacji większych przestrzeni lepiej się sprawdzają podłogi jaśniejsze (choć oczywiście nie jest to regułą, wszystko zależy od rodzaju wnętrza, umeblowania i wielu innych aspektów). Warto sięgać po bielone, dębowe deski nawiązujące stylistyką do skandynawskich wzorców. Choć jest ich zdecydowanie mniej na rynku, to np. Skandinavien Alesund czy Skandinavien Skagerrak sprawdzą się w nieco bardziej oszczędnych stylizacjach. Subtelny wzór tworzy spokojniejszą powierzchnię, która dobrze prezentuje się na większych przestrzeniach salonu czy jadalni połączonej z pokojem dziennym.
Większa wyrazistość to z kolei domena podłóg z jesionu. Choć charakteryzuje je jasna kolorystyka, to w odróżnieniu od dębowych, bielonych podłóg, są bardziej dekoracyjne. To zasługa zróżnicowanej palety barw, której bogactwo przejawia się na każdej, pojedynczej desce. Soczysty pomarańcz może tam przechodzić w pastelowy róż, by ostatecznie rozwinąć się w jasną żółć. Wykonana z takich desek podłoga to niemal obraz – pełen nieregularnych wybarwień urozmaiconych licznymi słojami i pręgami.
– Podłogi drewniane charakteryzują się wspaniałą żywotnością, ale nie są niezniszczalne. W pomieszczeniach takich jak przedpokój będą narażone na wgniecenia i zarysowania spowodowane np. ziarnami piasku, które przynosimy z zewnątrz. Musimy mieć na uwadze, że z czasem pojawią się zarysowania – mówi Piotr Szczęśniak, ekspert VOX. – Czy to znaczy, że w tej części domu musimy koniecznie stawiać na inne rozwiązania? Absolutnie nie. Drewniane podłogi z powodzeniem są stosowane np. w salach tanecznych! Zarysowania czy drobne wgniecenia nie muszą być wadą – to dzięki nim podłoga nabiera charakteru, staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. A odpowiednia konserwacja i regularne zamiatanie sprawi, że nawet w przedpokoju drewniane deski będą służyły nam bardzo długo – dodaje ekspert.
Jakie więc rozwiązanie wybrać do trudniejszych zadań? Eksperci polecają tu zarówno deski dębowe jak i z jesionu. Ten drugi jest jednym z najtwardszych gatunków drewna, a dodatkowo lakierowanie podnosi jego wytrzymałość. Rozwiązanie takie jak jesion Fano z kolekcji Skandinavien sprawdzi się w przedpokoju czy kuchni. Ta szlachetna podłoga wykończona jest dwoma warstwami podkładu oraz pięcioma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, co zwiększa jej trwałość i odporność na odbarwienia oraz zabrudzenia.
Takie deski nadają się też do odnawiania poprzez cyklinowanie lub szlifowanie, co pozwala przedłużyć ich żywotność. Nie należy też zapominać o regularnym sprzątaniu i odkurzaniu czy obowiązkowym zabezpieczeniu nóżek mebli filcowymi podkładkami.
Ciepło pod stopami
W przypadku podłóg musimy pamiętać często o jeszcze jednym ważnym aspekcie technicznym – ogrzewaniu. Coraz powszechniej w domu stosujemy niskotemperaturowe systemy grzewcze, które są podstawą ekologicznego budownictwa. To właśnie one zapewniają komfort pod stopami m.in. w sypialni czy salonie. W końcu w tej części domu najchętniej przebywamy na bosaka, a dzieci lubią bawić się na podłodze. W ekologicznych domach drewniane podłogi są naturalnym wyborem – powstają z przyjaznych środowisku materiałów, a trójwarstwowa wersja efektywnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Poza tym są ciepłe z natury, więc poza sezonem grzewczym również kontakt z nią jest przyjemny.
Jeśli zdecydujemy się położyć drewniane podłogi na ogrzewanie, to musimy pamiętać, że w tym wypadku gatunek drewna nie ma większego znaczenia – ale struktura samej deski jest kluczowa. Deski trójwarstwowe to wersja podłóg drewnianych dedykowanych właśnie na płaszczyznowe instalacje grzewcze (do tej kategorii należą np. podłogi jesionowe Skandinavien Fano albo dębowe Alesund, Skagerrak czy Fosen, które w salonach VOX do końca czerwca są dostępne w promocji).
Spodnia część, ta najbliżej źródła ciepła, wykonana jest z jednolitej warstwy drewna, a na niej poprzecznie ułożone są listwy warstwy średniej. Zewnętrzna część to szlachetne drewno o unikalnym rysunku słoi, pokryte olejami albo siedmioma warstwami lakieru, który gwarantuje wytrzymałość. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie przewodnictwo cieplne oraz stabilność samej podłogi, która nie wypacza się, nie wysusza i nie odkształca. Deski trójwarstwowe można montować na klej także na ogrzewaniu.
Marka VOX
VOX to marka wnętrzarska o unikatowym i uzupełniającym się portfolio produktów oraz usług związanych z urządzaniem mieszkań i domów. W VOX wierzą, że prawdziwa wolność zaczyna się w domu, a to jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego ich produkty powstają w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka, w oparciu o metodologię design thinking. Pracują nad nimi multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Ich celem jest nieustanny rozwój i dostarczanie kompleksowych rozwiązań wnętrzarskich. W ten sposób powstają stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.
Zobacz również: Czy drewniany blat sprawdzi się w kuchni? | Jak wybrać drewnianą podłogę?