Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego – porady, inspiracje

Urządzanie pokoju dziecka to projekt rozpisany na lata. Od spełnienia potrzeby wicia gniazda jeszcze przed urodzeniem, przez kompromisy między bujną fantazją kilkulatka a pragmatyzmem rodziców, aż po stopniowe oddawanie sterów dziecku w wieku szkolnym, by spełniło marzenia o idealnym azylu. W tym czasie wraz z meblami zmieniają się też aranżacje dziecięcych okien. Zapraszamy Was do pokoi dzieci w każdym wieku, by przyjrzeć się z bliska optymalnym rozwiązaniom dla każdego z nich.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego – pokoik dla niemowlęcia

Zaczyna się zwykle w momencie poznania płci dziecka, gdy mieszka jeszcze w brzuchu mamy. To wtedy, planując i urządzając jego pokój, zdecydujemy się na fotel w bladym różu, dekoracje marynistyczne albo postawimy na neutralne kolorystycznie i tematycznie meble oraz dodatki. Wówczas też powinniśmy pomyśleć o aranżacji okiennej, bo będzie ona niezbędna od pierwszych dni życia malucha, by światło nie zakłócało jego spokojnego snu, co szybko docenią także młodzi rodzice. Jeśli wybierzemy zasłony, możemy być pewni, że wprowadzą do pokoiku przytulny nastrój, a przy tym nadadzą mu kolorystyczny ton za sprawą – na przykład – błogich pasteli.

Ale równie ważny jest aspekt użytkowy, bo maleńkie dziecko przesypia znaczną część dnia, musi więc mieć ku temu dobre warunki. A takie zapewnią tkaniny zasłonowe lub roletowe typu blackout lub dimout, które praktycznie nie przepuszczającą promieni słonecznych. Wobec tego nawet podczas poobiedniej drzemki możemy uzyskać znaczne zaciemnienie pokoju, a do tego zapobiec jego nagrzewaniu się. To ważne, bo niemowlę nie powie nam, że przeszkadza mu światło, a w pokoju jest za ciepło, przez co nie może spać.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje

Zarówno zasłony, jak i rolety z powodzeniem zestawimy z delikatnymi firanami, które posłużą nam podczas aktywności i zabaw z dzieckiem. W pierwszym przypadku sięgnijmy po popularne podwójne karnisze, których wiele znajduje się w ofercie Marcin Dekor, a gdy chcemy połączyć tkaninę okienną z roletą – po autorski system tego producenta o nazwie Top-Line. Natomiast część rodziców niemowląt lub małych alergików niechętnie decyduje się na stosowanie tkanin firanowych lub zasłonowych, ze względu na tendencje do absorpcji kurzu. Wówczas możemy polecić rolety zwijane typu roll-up lub Dzień&Noc, które  w opcji jednobarwnej będą dobrą bazą dla pozostałych, żywszych barw, a przy tym nie rozczarują osób stawiających na praktyczne rozwiązania w ramach utrzymania czystości.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego – pokój kilkulatka

W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym musimy przygotować się na negocjacje dotyczące urządzania pokoju, a niepohamowana fantazja i słabość do bohaterów telewizyjnych bajek, nie będą raczej naszym sprzymierzeńcem. Choć na rynku dostępne są zasłony przyciągające uwagę dziecka feeria barw i motywami z disneyowskich produkcji, pomyślmy o bardziej zachowawczych rozwiązaniach stylistycznych, zostawiając dziecku do decyzji wybór dodatków. Te łatwiej wymienić, gdy miejsce w sercu dziecka dotąd okupowane przez drużynę bohaterskich psiaków zajmie duet sióstr z lodowej krainy.

Nie znaczy to, że nie możemy pobawić się – najchętniej z dzieckiem – zestawiając subtelny geometryczny wzór na roletach materiałowych z kolorowymi mebelkami, a zasłony z motywem uroczych zwierzątek zaprezentować na tle ściany w kolorze. Zastanówmy się przy tym, czy chcemy by tkaniny, którymi zasłaniamy okna sięgały do samej podłogi – mogą nie przetrwać w nienaruszonym stanie w ciekawskich rączkach kilkulatka.

Dodajmy, że w przypadku zastosowania rolet rzymskich lub innych systemów roletowych napędzanych łańcuszkiem  należy zawsze zawracać uwagę na to, czy zastosowane rozwiązanie posiada zabezpieczenia Child Safety zgodnie z unijnymi normami, czyli np. zabezpieczenie polegające na zerwaniu się łańcuszka przy obciążeniu powyżej 4,5 kg.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje

Mówiąc o zasłonach, warto zwrócić uwagę na karnisze dostępne w wersji rurowej lub szynowej, po pierwsze ze względu na ich walory dekoracyjne, po drugie – na ciekawe możliwości zastosowania. Karnisze marki Marcin Dekor utrzymane w stylistyce black-and-white odnajdą się na zasadzie kontrastu w towarzystwie pastelowych tkanin albo będę stanowić kontrapunkt dla wiodącego koloru.

Z kolei systemy aluminiowych szyn sufitowych MS jest dostosowany do aranżacji okiennych – na przykład znajdując się we wnęce lub za dekoracyjnym gzymsem, gdy pokoik jest częścią mieszkania w kamienicy – ale przeznaczony jest również do dzielenia pomieszczeń. Funkcja ta może okazać się wyjątkowo przydatna w przypadku pokoju rodzeństwa, dzięki czemu zapewnimy każdemu z dzieci minimum prywatności, albo tam, gdzie zależy nam na wydzieleniu stref do różnych aktywności.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego – azyl ucznia

Zabawa się skończyła. Gdy nasze dziecko osiągnie wiek szkolny, prędzej czy później będziemy musieli pogodzić się ze swoim topniejącym wpływem na jego decyzje, także te wnętrzarskie. Możemy zacząć żegnać słodkie róże, motywy pociesznych sówek czy wielobarwne tapety, bo wkrótce zastąpią je ciemniejsze, bardziej stonowane barwy albo przeciwnie – odważny krzykliwy wzór będący swoistą deklaracją niepodległości dziecka.

A my możemy wykazać się inicjatywą i służyć radą w ramach odpowiedniego doboru rozwiązań funkcjonalnych. Wybór ten jest o tyle istotny, że biurko do pracy, nierzadko ze względu na dostęp światła ustawione jest w pobliżu okna, a jego dekoracja powinna jednocześnie ten dopływ skutecznie ograniczać. Słońce potrafi dać się we znaki nie tylko w wakacje, ale też rozpraszać w ostatnich tygodniach roku szkolnego.

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje

Z tego powodu to rolety – i te rzymskie, i materiałowe często montowane do ramy okna, są ciekawym i wygodnym rozwiązaniem rekomendowanym do pokoju ucznia przez ekspertów marki Marcin Dekor. Podobnie jak rolety 3D oraz żaluzje pozwalają na swobodne regulowanie ilości światła w pomieszczeniu.  Bez wysiłku obsłużą je i rodzice, i dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza gdy pomyślimy o napędzie półautomatycznym do rolet rzymskich z oferty marki.

Pociągnięcie za łańcuszek – z tym, że w przypadku młodszych dzieci, pamiętajmy o jego bezpiecznej długości oraz zabezpieczeniu Child Safety  – wprawia roletę w ruch bez wysiłku z naszej strony. Do tego mamy do wyboru duży katalog wzorów tkanin, tak by zaspokoić potrzebę indywidualności i chęć do decydowania o wyglądzie swojego pokoju młodego człowieka. Wszystko po to, by mógł poczuć się w nim u siebie, a jego rodzice uznać projekt o nazwie „pokój dziecka” za szczęśliwie ukończony.

Wybraliście już dekoracje okienne do pokoju dziecięcego? Zobaczcie trendy i inspiracje w aranżacji dekoracji okiennych mieszkań i domów!

Zobacz również: Brąz we wnętrach – porady i inspiracje | Świetne pomysły na tapetę w łazience

Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje
Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje
Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje
Dekoracje okienne do pokoju dziecięcego - porady, inspiracje
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter