DESA Home i szklane dzieła sztuki

Czy w szkle drzemie potencjał dzieła sztuki? Jak to się stało, że od blisko wieku serca wielbicieli designu podbijają niezwykłe kompozycje Henryka Albina Tomaszewskiego oraz funkcjonalne i zarazem piękne szklane przedmioty użytku codziennego stworzone przez Zbigniewa Horbowego? Wystarczy jeden rzut oka, by przekonać się o potędze szklanych detali. A to wszystko w DESA Home!

Henryk Albin Tomaszewski

Uważany za eksperymentatora o niezwykłej i nieokiełznanej wyobraźni, który początkowo tworzył przedmioty codziennego użytku, a z czasem coraz bardziej skłaniał się ku abstrakcji. Urodzony na początku XX wieku artysta szkłem i jego potencjałem zainteresował się po 1945 roku, kiedy odbywał praktyki artystyczne w hucie „Julia” w Piechowicach. Henryk Albin Tomaszewski wypracował technikę formowania szkła ręcznie na gorąco, używając przy tym narzędzi własnej konstrukcji np. drewnianych wideł.

Henryk Albin Tomaszewski
Henryk Albin Tomaszewski

Znakiem rozpoznawczym artysty są dynamiczne formy, które składają się na oryginalny styl jego dzieł. Inspirację czerpał ze świata natury, ale także z muzyki oraz poezji. Szklane arcydzieła autorstwa Henryka Albina Tomaszewskiego mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Bezbarwne szkło i niebanalna forma uchwyconej zastygającej szklanej masy doskonale odnajdą się w różnorodnych stylach aranżacji. Samoistna rzeźba Henryka Albina Tomaszewskiego stanowi o wartości detali, które dopełniają wystrój, tworząc nową jakość estetyczną.

Zbigniew Horbowy

Zupełnie inne i nie mniej doceniane podejście artystyczne do szkła miał Zbigniew Horbowy. Artysta choć wybrał tą samą materię, to realizował sztukę bardziej użytkową. Nadawał subtelne kolory i kształty formując szklanki, talerze, wazony i realizując swój pogląd, że szkło i naczynie są nierozerwalne.

Zbigniew Horbowy
Zbigniew Horbowy

Zbigniew Horbowy twierdził, że takich samych emocji dostarcza mu tworzenie szklanych naczyń jak i będących szczytem wyrafinowania rzeźb artystycznych. Te emocje odzwierciedlają się w dziełach artysty i sprawiają, że od czasów PRL-u niezmiennie szklane dzieła Horbowego stanowią obiekt pożądania każdego miłośnika designu.

DESA Home

Niezwykłe formy rzeźbiarskie Henryka Albina Tomaszewskiego oraz dzieła Zbigniewa Horbowego można znaleźć w ofercie sklepu DESA Home. Teraz dzięki jednemu kliknięciu dzieła sztuki, meble oraz akcesoria, które dotąd były dostępne wyłącznie w galeriach sztuki i na aukcjach, mogą trafić do każdego domu. Sklep DESA Home udowadnia, że kreowanie przestrzeni jest sztuką.

Zobacz również: Szklane dzieła sztuki od GAF Studio | Popiel – dizajn inspirowany słowiańską archeologią

DESA Home i szklane dzieła sztuki
DESA Home
Zbigniew Horbowy
Zbigniew Horbowy
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter