Czas na małe zmiany – oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach

Niewiele potrzeba, aby zmienić swój dom. Trochę ozdobnej ceramiki, kwiat postawiony na biurku, nowy obraz na ścianie, tkaniny i szklane naczynia. Dodatki sprawiają, że nasza prywatna przestrzeń ożywa na nowo – i to bez większego wysiłku po naszej stronie.

Dodatki i dekoracje w mieszkaniu

Czasem potrzebujemy zmiany, ale nie mamy siły, chęci (albo budżetu) na gruntowny remont. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni i pakiet drobiazgów, by całkowicie odmienić wnętrze, w którym żyjemy.

Dodatki czy dekoracje wybierajmy kierując się tymi samymi zasadami, które są istotne przy kupnie mebli. Czyli zwracajmy uwagę na jakość, wykonanie, projekt czy materiały z jakich powstał dany przedmiot. Nie kupujmy ozdób, które po jednym sezonie wylądują w koszu albo szufladzie, bo łatwo się zużyją albo się nam znudzą. Oczywiście nie należy oczekiwać, że drobiazgi będą nam służyły przez dekady. Warto jednak podczas zakupów zadać sobie jedno pytanie: czy potrafimy wyobrazić sobie inne zastosowanie dla danego przedmiotu, gdy nie będzie pasował już do naszej koncepcji aranżacyjnej? Pozytywna odpowiedź będzie znakiem, że dany przedmiot po jednym sezonie nie trafi do kosza – podpowiada Małgorzata Bernady, Head of VOX Visual Concept Team.

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach
Oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach

Sypialnia w „swoim stylu”

Dobry sen znajduje nas zwykle w przyjaznym otoczeniu. Dlatego z domowych przestrzeni to właśnie sypialnię staramy się urządzać najbardziej w „swoim stylu”, naznaczamy ją kolorami i drobiazgami, które są nam bliskie i dają poczucie bezpieczeństwa. Pamiątki z wakacji na parapecie, ulubiony obraz nad łóżkiem, drobne figurki z którymi mamy dobre wspomnienia, ciepłe koce i pledy – to z tych elementów budujemy aurę pomieszczenia, w którym kluczowym elementem jest łóżko.

– Sypialnię możemy optycznie powiększyć stawiając w kącie wysokie lustro – to doda jej wizualnej przestronności. Ustawione blisko okna i dobrze oświetlone, szybko stanie się naszym ulubionym kącikiem podczas porannej toalety czy wyboru ubrań – podpowiada ekspertka VOX.

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach
Dodatki i dekoracje w sypialni

Prosty regał z otwartymi półkami czy szafa na ubrania z kolekcji Spot Young od VOX pomogą uporządkować drobne przedmioty, książki czy sypialniane tekstylia. Otwarte meble nie zabiorą nam zbyt wiele przestrzeni – podobnie jak schowki czy wieszaki na drzwiach. Za pomocą paru dodatków skrzydło drzwi (model Smart od VOX posiada już przygotowany system muf to mocowania półek czy organizerów) może zamienić się w wieszak na rzeczy, które zabieramy ze sobą codziennie przed wyjściem.

Aranżując pokój pamiętajmy o umiarze oraz porządku – jeśli koce czy drobiazgi są nieużytkowane w ciągu dnia, to warto je schować. Nie potrzebujemy do tego komody – wystarczą kosze, np. Mota lub Bolsa od VOX wykonane z jutowej liny. Bardziej sztywne konstrukcje, jak metalowy koszyk Druh z drewnianą pokrywką, będą dobrym schowkiem na tkaniny (np. ozdobne chusty, które na jesień stają się nieodzownym elementem naszej garderoby), ale też podstawką, na której możemy ustawić figurki czy lampiony.

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach
Dodatki i dekoracje w sypialni

Jak zaaranżować miejsce do pracy?

Najbardziej praktyczne dodatki wybieramy zwykle z myślą o biurze lub pracowni. Z czasem to właśnie tutaj gromadzimy najwięcej przedmiotów, które mają nas wspomagać w wykonywaniu zawodowych obowiązków albo oddawaniu prywatnym pasjom. Czy pracujemy w domowej przestrzeni czy mamy swój kącik poza domem, to właśnie dodatki pomagają nam spersonalizować i uczynić te kilka metrów własnymi.

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach
Dodatki i dekoracje w miejscu pracy

Organizery na długopisy czy notatniki to must have na każdym biurku – co do tego nie ma wątpliwości. Ale dlaczego lista niezbędnego wyposażenia tak rzadko zawiera małe kwiaty albo drobne figurki? Dodatki pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale mają też wywoływać emocje i stymulować umysł. Obecność zieleni sprawia, że biurko przestaje być sterylnym blatem do wykonywania zadań, zaś miła w dotyku figurka pozwala zająć czymś dłonie, gdy odpoczywamy od klawiatury – zauważa Małgorzata Bernady.

Biurowa przestrzeń to dynamiczna i zmienna część domu. Ewoluuje w zależności od naszych zadań czy poszukiwań. Aby uniknąć maskowania dziur w ścianach po kolejnej zmianie dekoracji pomyślmy o organizerach, takich jak tablica Felis. Jej pojedyncze elementy dzięki taśmie dwustronnej, możemy nakleić na ścianę czy mebel. Pokryte filcem heksagony oraz zestaw pinezek będą idealnym miejscem do przytwierdzania pocztówek, notatek, zdjęć czy rysunków..

Jeśli nie mamy możliwości przemalowania ścian albo zmiany tapety możemy zainwestować w obrazy i grafiki. Wyrazisty wzór (np. Web od VOX) w dużej ramie doda pracowni nowej dynamiki. Jeśli nie chcemy wiercić dziur w ścianach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by obrazy i oprawione grafiki po prostu postawić na półce albo na podłodze. Sztuka będzie prezentowała się tak samo dobrze.

Dodatki i dekoracje w kuchni

Pomiędzy sypialnianą dekoracyjnością dodatków, a biurową użytecznością akcesoriów jest jeszcze… kuchnia. Tutaj drobne elementy budują klimat wnętrza i jednocześnie muszą pełnić funkcjonalne role. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to pierwszą rzeczą o jakiej warto pomyśleć, jest założenie własnego ogródka. Kuchenny parapet (albo wnęka w stole Nature) to wymarzone miejsce na doniczki czy szklane słoje z ziołami. Śniadanie będzie o wiele przyjemniejsze w towarzystwie zieleni, szczególnie w czasie, gdy słońce wschodzi coraz później, a dni są pochmurne.

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach
Dodatki i dekoracje w kuchni

Ustawiony na środku stołowego blatu wazon Simple będzie sam w sobie subtelną, szklaną dekoracją, która cieszy oczy. Wymiana jego zawartości to prosty trik, by co jakiś czas nadać kuchennej przestrzeni odrobinę inny charakter – dopasowany do pory roku czy naszego nastroju.

W kuchni w szczególności warto postawić na dodatki z naturalnych materiałów – ceramiki, drewna, szkła. Nie musimy kompletować całej zastawy w jednym wzorze i dobranych do tego sztućców. Takie “garnitury” sprawdzają się na uroczystych obiadach czy rodzinnych, świątecznych spotkaniach. Na co dzień każdy z nas chce mieć swoją miseczkę, talerz czy kubek – często inny, niż reszta domowników – zauważa Małgorzata Bernady.

Warto pozwolić członkom naszej rodziny wyrazić w ten sposób swoją indywidualność czy zaznaczyć własną strefę. Półka nad kuchennym stołem, na której wszystkie prywatne akcesoria znajdą miejsce, ułatwi codzienne kuchenne rytuały.

Marka VOX

VOX to marka wnętrzarska o unikatowym i uzupełniającym się portfolio produktów oraz usług związanych z urządzaniem mieszkań i domów. W VOX wierzą, że prawdziwa wolność zaczyna się w domu, a to jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego ich produkty powstają w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka, w oparciu o metodologię design thinking. Pracują nad nimi multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Ich celem jest nieustanny rozwój i dostarczanie kompleksowych rozwiązań wnętrzarskich. W ten sposób powstają stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.

Chcecie dowiedzieć się jak wybrać idealną podłogę? A może macie ochotę na chwilę relaksu na odludziu? Przeczytajcie o Bookworm Cabin, czyli chatce do czytania w Adelinie!

Zobacz również: Idealne oświetlenie salonu w 5 krokach | Ze stylem industrialnym bądź na „Ty”!

Czas na małe zmiany - oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach