Lubicie roślinność we wnętrzach, ale nie macie tzw. „ręki do roślin”? Znaleźliśmy rozwiązanie, które ułatwi Wam dbanie o kwiatki w mieszkaniu. Przed Wami KOM POT, czyli samonawadniająca doniczka od Mr. Kracy.
Doniczka samonawadniająca KOM POT
Mr. Kracy – architekt wnętrz z wykształcenia, rzemieślnik z pasji. To właśnie on jest odpowiedzialny za projekt KOM POT, czyli wyjątkowej doniczki samonawadniającej. Przedmiot jest w pewnym sensie rozwinięciem jego innego projektu – zielnika ściennego, który wykonał, gdy jeszcze studiował Architekturę Wnętrz na ASP we Wrocławiu.
„Oryginalna konstrukcja miała formę stalowej ramy, do której przymocowałem fragmenty blachy perforowanej. Na tak powstałym stelażu, zawiesiłem metalowe puszki pełniące funkcję osłonek, które następnie połączyłem za pomocą transparentnych rurek, w taki sposób, aby nie trzeba było podlewać każdej rośliny z osobna” – mówi właściciel marki Mr. Kracy.
Projekt cieszył się sporym zainteresowaniem, jednak ze względu na wagę i gabaryty, był dość problematyczny w transporcie.
Kiedy nieco ponad pół roku później, wraz z kilkoma innymi rzemieślnikami zajął lokal w przemysłowej części Wrocławia, gdzie zorganizowali sobie pracownie, postanowił wrócić do tematu systemów samonawadniających.
„Tym razem jednak chciałem, aby składały się one z mniejszych modułów, które można byłoby łatwo łączyć w większe instalacje. Doniczka samo-nawadniająca KOM POT jest właśnie jednym z tych modułów” – dodaje Mr. Kracy.
Krótkie życie roślin
Inspiracją do stworzenia produktu było krótkie życie roślin w mieszkaniu projektanta. Odpowiednie nawadnianie poszczególnych okazów było dla niego nie lada zagadką. W połączeniu z licznymi wyjazdami i zwykłym zapominalstwem często doprowadzało do ich przesuszania lub przelewania.
Projektant postanowił stworzyć KOM POT, czyli rozwiązanie, które zapewni poszczególnym roślinom odpowiednią ilość wody, a w dodatku będzie estetyczne, łatwe w obsłudze i nietypowe w swojej formie. Główny element doniczki samonawadniającej jest wykonany ze specjalnie opracowanej mieszanki betonowej.
Wskaźnik poziomu wody, pełniący jednocześnie funkcję wlewu zapasu wody składa się z miedzianych elementów i przezroczystej rurki ze szkła akrylowego.
„Podstawka, oddzielająca doniczkę produkcyjną od zbiornika wody została wykonana ze stali kwasoodpornej, natomiast knot nawadniający składa się z mosiężnego szpikulca z przeplecionym przez niego syntetycznym sznurkiem, który dzięki zjawisku podciągania kapilarnego transportuje wilgoć ze zbiornika wody do gleby” – tłumaczy Mr. Kracy.
Produkcja doniczki samonawadniającej KOM POT
Produkcja produktu składa się z kilku etapów, które zwykle realizowane są na przestrzeni kilku dni. Wszystko zaczyna się od wykonania form odlewniczych. Gdy formy są gotowe, można przystąpić do odlewania donic. Kiedy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość, odlane z niego elementy można poddać dalszej obróbce. W zależności od wybranego modelu do odlewów montowane mogą być nóżki lub zawiesia, wskaźniki poziomu wody i panele dekoracyjne.
Opracowanie odpowiedniej technologii wytwarzania doniczek wymagało wiele pracy, eksperymentów i udoskonaleń.
„Wykonanie poszczególnych elementów często wiązało się również z koniecznością wykonania własnych narzędzi i opracowania niestandardowych procesów produkcji, jak również organizacji przestrzeni wewnątrz pracowni. Najwięcej problemów sprawiało dotychczas opracowanie odpowiedniej technologii odlewania betonu, ze względu na niestandardowy kształt doniczki oraz fakt, że efekty eksperymentów były widoczne dopiero po dłuższym czasie” – zdradza Mr. Kracy.
Wyjątkowa doniczka na kwiaty
W doniczkach KOM POT można uprawiać rośliny, których bryła korzeniowa mieści się w doniczce produkcyjnej o średnicy nie większej niż 12 centymetrów (wersja 12 cm) i równej lub mniejszej niż 19 centymetrów (wersja 19 cm). Wielkość łodyg, liści i kwiatów nie ma większego znaczenia.
Nawodnienie w doniczce KOM POT może wystarczyć na okres od kilku dni do kilku tygodni. Uzależnione jest to od wielu czynników takich jak: gatunek i wielkość rośliny, temperatura i wilgotność powietrza we wnętrzu, nasłonecznienie i pora roku.
„Dzięki wskaźnikowi poziomu wody można na bieżąco obserwować zużycie wody przez poszczególne rośliny, dzięki czemu można poznać faktyczne zapotrzebowanie różnych roślin w różnych okresach” – mówi projektant.
Doniczka samonawadniająca KOM POT występuje w wersji stojącej na metalowych nogach oraz w wersji wiszącej na sznurze jutowym. Istnieje możliwość zakupu doniczek z dekoracyjnymi panelami, wykonanymi z ręcznie młotkowanej blachy miedzianej. Produkt dostępny jest w dwóch rozmiarach: 12 i 19 cm średnicy.
Zobacz również: Plantastick – biodegradowalne podpórki dla roślin | Minimalistyczny kalendarz ścienny KAL